jaktores1

نگاهی به زندگی ژاک تورس jacques torres (اقای شکلات جهان Mr. Chocolate) و حضور او و همسرش ایرانی اش در ایران
سرآشپز تورس کار خود را در سن پانزده سالگی و با کارآموزی در یک شیرینی پزی فرانسوی در روستای کوچک محل زندگی خود (Bandol) آغاز کرد.و این مطلب، گزارشی از حضور این شخصیت بزرگ در انجمن صنفی صنایع بیسکوئیت، شیرینی و شکلات ایران می باشد .

براساس یک باور رایج، اکثر ما فکر می کنیم که مرغوب ترین شکلات جهان در سوییس، بلژیک، آلمان و ایتالیا تولید می شود، حال آنکه بسیاری از شهروندان نیویورک بر این باورند که این روند تغییر کرده است. ژاک تورس، استاد شکلات سازی نیویورک نقش اصلی را در زدودن این ذهنیت ایفا کرده است. وی با اقدامات و موفقیت های خود نیویورک را به عنوان خاستگاه جدید شکلات جهان مطرح کرده است.      

بر خلاف دیدگاه شکلات آمریکایی (که توسط شرکت هرشی پایه گذاری شد)، ژاک تورس با دیدگاه صنعتگرانه به شکلات به دنبال تکامل این محصول به عنوان یک هنر است. موفقیت های وی در زمینه فعالیت های گوناگون مرتبط با شکلات، او را تبدیل به یک سرآشپز مشهور کرده است. کسب نشان معتبر Meilleur Ouvrier de France (MOF) به عنوان جوانترین سرآشپز برنده این نشان، یکی از مهم ترین موفقیت های او محسوب می شود که نقش مهمی در اعتبار و شهرت وی داشته است. سه سال پیش از دریافت این نشان، روزنامه Le Figaro در گزارشی به معرفی وی پرداخته و او را به عنوان یک "استعداد خارق العاده" در زمینه شیرینی پزی معرفی کرده و خاطر نشان کرده بود که "به یقین وی بهترین و بزرگترین سرآشپز شیرینی پزی در تمام فرانسه است".
در دنیای آشپزی و در بین سرآشپزهای مشهور جهان، ژاک تورس به واسطه توانایی و هنر خود به چهره ای شناخته شده تبدیل شده است. علاقه وافر وی به شکلات او را به درجه ای از مهارت رسانده که کانون توجه بسیاری از سرآشپزها قرار گرفته است و شهرت و اعتبار مثال زدنی او در هنر شکلات، بسیاری از فعالان این حیطه را ملزم به شرکت در کلاس های آموزشی وی کرده است.
سرآشپز تورس کار خود را در سن پانزده سالگی و با کارآموزی در یک شیرینی پزی فرانسوی در روستای کوچک محل زندگی خود (Bandol) آغاز کرد. وی در ابتدای فعالیت خود به شیرینی پزی گرایش داشت، و اینک علاوه بر سرآشپزی شیرینی پزی و مالکیت و مدیریت شعبات و فروشگاه های متعدد در شهر نیویورک، او را به عنوان نویسنده کتاب های آشپزی و شیرینی پزی، برنامه ساز تلویزیونی و مدرس شیرینی پزی نیز می شناسیم. شایان ذکر است که وی نقش مهمی در آموزش سرآشپزهای جوان در این رشته دارد. وی پس از پشت سر گذاشتن دوره کارآموزی، علی رغم سن بسیار کم خود برای کار در رستوران هتل Negresco اعلام آمادگی کرد و سرآشپز Jacques Maximin از او خواست ظرف مدت یک ساعت با روپوش و لباس سرآشپزی به هتل برگردد. همکاری وی با سرآشپز Maximin هشت سال به طول انجامید که تورس در این مدت به بسیاری از نقاط دنیا سفر کرده و با محصولات آنها آشنا شد. وی با کار کردن در Negresco مهارت های خود را تقویت کرده و به استعداد و حس ذاتی خود در شیرینی پزی پی برد.
بین سال های 1980 تا 1983 وی به ادامه تحصیل پرداخته و موفق به کسب درجه استادی سرآشپزی شد. پس از آن بین سال های 1983 تا 1986 مشغول به تدریس شد و در تمام این سال ها به تقویت توانایی های خود پرداخت تا در نهایت در سال 1986 به عنوان جوانترین سرآشپز تاریخ موفق به کسب نشان Meilleur Ouvrier de France (MOF) شد. شرکت در مراسم نمادین اهدای مجدد مجسمه آزادی از سوی دولت فرانسه به دولت ایالات متحده که با حضور روسای جمهور و مقامات رسمی دو کشور برگزار شد، یکی دیگر از موفقیت های آقای شکلات محسوب می شود.

jaktores2
نمایی از دکوراسیون فروشگاه ژاک تورس
(او دکوراسیون و طراحی فروشگاهش را مدیون مادر خانمش می باشد)
افتخارات وی با موفقیت در مسابقات مختلف در نقاط مختلف دنیا ادامه پیدا کرد که موفقیت در مسابقه آشپزی کشورهای حوزه دریای مدیترانه، دریافت نشان طلای انجمن سرآشپزان شیرینی پزی ژاپن، مقام نخست مسابقات دسر فرانسه، پیروزی در مسابقات هفته آشپزی توکیو، سیدنی، ملبورن و اسپانیا و... از جمله آنهاست.در سال 1989 رستوران دار مشهور نیویورکی، Sirio Maccioni از وی برای کار در مشهورترین رستوران نیویورک، رستوران  La Cirque دعوت کرد که در این مدت نشان های افتخار و جوایز بسیاری دریافت کرده و در بسیاری از مسابقات به داوری پرداخت. در ادامه وی در موسسه آشپزی فرانسویان در نیویورک به تدریس پرداخته و با برگزاری دوره های آموزشی در رستوران La Cirque شاگردان بسیاری را تربیت کرد.

با آغاز هزاره جدید (سال 2000)، ژاک تورس با تاسیس نخستین کارخانه شکلات سازی خود در منطقه Dumbo در Brooklyn شهر نیویورک عصری جدید را در صنعت شکلات آمریکا آغاز کرد. وی با احیای دستورالعمل های سنتی و اعمال استانداردهای بالای آنها در محصولات نوین موجب تکامل این صنعت در آمریکا شد. از آن پس تمامی فرآیندهای مربوط به تولید شکلات در کارخانه وی صورت می گیرد که منجر به تولید محصولات مرغوب، با کیفیت و البته خالص می شود. با توجه به اینکه تمامی فرآیند تولید محصولات در کارخانه وی و زیر نظر او صورت می گیرد، پر واضح است که محصولات وی از چنان سطح بالایی از کیفیت در میان شکلات های تولید شده در آمریکا برخوردارند که در ابتدا برای متخصصان و علاقه مندان شکلات باورپذیر نبود. مدتی پس از آن در سال 2004 تورس دومین کارخانه شکلات سازی خود را در خیابان Hudson در محله Manhattan تاسیس کرد. نمای این کارخانه طوری طراحی شده است که پنجره های رو به خیابان آن به مشتریان این امکان را می دهد که از نزدیک شاهد مراحل تولید محصولات باشند، که این اقدام وی نیز آغازگر راهی نو در صنعت شکلات سازی آمریکا تلقی می شود.

 آقای شکلات چندین بار و از سوی سازمان های آشپزی متعدد به عنوان بهترین سرآشپز سال انتخاب شده است که از آن میان می توان به بنیاد James Beard و سازمان Who's Who در زمینه غذا و نوشیدنی آمریکا اشاره کرد. آشپزی اختصاصی برای رییس جمهور فعلی ایالات متحده را نیز باید جزو نکات مهم کارنامه وی به حساب آورد.

تورس با تالیف دو کتاب آشپزی "یک سال با شکلات" (A Year in Chocolate) و "سیرک دسرها" (Dessert Circus) که شامل دستورالعمل محصولات مشهور وی می باشد، بدینوسیله نیز اطلاعات خود را در اختیار سایرین قرار داد. قدم بعدی درخشش وی در تلویزیون و آشپزی در برنامه های زنده بود که موجب شهرت بیش از پیش وی شد. شایان ذکر است که اجرای برنامه های متعدد تلویزیونی توسط وی و همچنین حضور او به عنوان میهمان در بسیاری برنامه های دیگر، تاثیرات مثبت بسیاری به دنبال داشت که از آن جمله می توان به احیای میل به آشپزی در منزل نزد خانواده ها اشاره کرد. برنامه های وی در مدت پخش همواره جزو برنامه های پرطرفدار بوده است. اقدام بعدی وی چاپ کتاب کوچک "سیرک دسرها در منزل" (Dessert Circus at Home) بود که تلاشی در راستای ارتقای سطح آشپزی در منزل در جامعه محسوب می شد. از iranianacm.com

بیسکویت با شکلات چیپسی از ژاک تورس jacques torres