gordon-ramsay

سرآشپز انگلیسی گوردون رامزی Gordon Ramsay
در انگلیس سه آشپز معروف، زبانزد خاص و عام هستند که در این میان «گوردون رامسی» جزو برترین آشپزهای انگلیس و اروپا به شمار میرود. در ذیل به شرح حال این آشپز معروف خواهیم پرداخت.گوردون جیمز رامسی در هشت نوامبر سال 1966 در جان استون اسکاتلند چشم به جهان گشود. پدرش مدیر یک باشگاه ورزشی بود گاهی هم دلالی میکرد و اجناس ورزشی را میخرید و گرانتر میفروخت. مادرش «هلن» پرستار بود و به آموزش پرستاران میپرداخت.

http://www.gordonramsay.com/


پدر گوردون به دلیل ورشکستگی به انحراف کشیده و زندگی آنان به یک جهنم تبدیل شد. گوردون یک خواهر بزرگتر به نام «دیانا» و یک برادر به نام «رونی» داشت. او از کودکی طعم ناامیدی، شکست و بدبختی را چشید که همه این ناملایمات زندگی ناشی از بیتوجهی پدرش بود. 16 ساله بود که به همراه خواهرش دیانا تصمیم گرفت خانه را ترک و مستقل زندگی کند. گوردون به فوتبال علاقه زیادی داشت. او از ده سالگی در کوچه و خیابانها فوتبال بازی میکرد و وقتی پا به دوران نوجوانی گذاشت عضو باشگاه فوتبال وارویک شاپر شد. در تابستان سال 1984 زانویش به شدت آسیب دید، اما باز هم فوتبال را کنار نگذاشت. او یکی از ستارگان تیم اسکاتلند بود و علیرغم جراحت عمیق زانویش در چندین مسابقه فوتبال شرکت کرد و گلهای زیادی به ثمر رساند. 19 ساله بود که به گروه پلیس پیوست و مدتی با پلیس همکاری داشت، اما آن کار هم او را راضی نمیکرد.
او برای کسب درآمد و کمک به خواهرش در هتل «راکسبری هاوس» اسکاتلند در بخش آشپزخانه به کار مشغول شد. او احساس کرد به آشپزی علاقه زیادی دارد و میتواند ابتکار عمل نشان دهد و غذاهای متنوع تهیه کند. لذا برای پیشرفت در زندگیاش به لندن عزیمت کرد تا در رستورانهای بزرگ کار کند و به آموختههایش بیفزاید. او به مدت دو سال و ده ماه در رستوران «مارکو پیروایت» مشغول به کار شد. استعداد عجیبی در این حرفه داشت. به توصیه سرآشپز «هاردی» که یکی از بهترین آشپزهای آن دوران بود به سوی پاریس روانه شد تا غذاهای فرانسوی را یاد بگیرد.او شاگرد «آلبرت روکس» در پاریس شد. آلبرت روکس که یکی از بهترین سرآشپزهای فرانسویی به شمار میرفت به استعداد گوردون پی برد و او را در هتل دیوا در کوه آلپ فرانسه به کار مشغول کرد تا هم آموزش ببیند و هم با نوآوریهایش غذاهای رنگارنگ تهیه کند. گوردون سه سال در فرانسه زندگی کرد و به آموختههایش افزود. سپس تصمیم گرفت به لندن بازگردد و در آنجا حرفه خود را ادامه دهد.

در سال 1996 با «کایتانا هاتسون» دختر یکی از ثروتمندان انگلیس ازدواج کرد. ثمره این ازدواج چهار فرزند مگان، جک و دوقلوهای ماتیلدا و هولی بود. پدر همسر گوردون «کریس هاتسون» سرمایه زیادی به گوردون داد تا او بتواند رستوران باز کند و به کار خود گسترش دهد. گوردون در سال 1998 در چلسی با پدرزنش شریک شد و یک رستوران باز کرد. او در سال 2001 توانست رستوران خود را بسط دهد و سه شعبه دیگر در شهرهای مختلف لندن افتتاح کند. پس از انگلیس نوبت دیگر کشورها بود که از دست پخت گوردون سود ببرند. او در خور دبی یک رستوران باز کرد و آن را erreV نام گذاشت. بعد به توکیو رفت و در سال 2005 رستوران گوردون رامسی را در توکیو افتتاح کرد. در سال 2006 نیز در نیویورک رستوران دیگری برپا کرد، سپس به پومونای کالیفرنیا رفت و در آنجا هم رستوران تاسیس کرد. به این ترتیب شهرت گوردون جهانی شد. او خلاقیت زیادی در پخت و طبخ غذا به کار میبرد و همین مسئله سبب معروفیت وی شده است. او هماکنون به عنوان یکی از سه آشپز معروف انگلیس به شمار میرود و در جولای سال 2006 جوایزی به دلیل بهترین آشپزی از انجمن بهداشت و تغذیه انگلیس دریافت کرد. او نه تنها به مزه و شکل غذاها توجه دارد بلکه سعی در ارائه مقویترین و پرویتامینترین غذاها به مردم را دارد.

در سپتامبر سال 2006 نام او در لیست صد نفر فرد معروف انگلیس در مجله کاترر قرار گرفت. تلویزیون کانال چهار انگلیس از او دعوت به عمل آورد تا در برنامههای آموزش آشپزی شرکت کند و آموختههایش را به مردم ارائه دهد. او در کانال 1VTI نیز به آموزش آشپزی پرداخت و بینندگان زیادی را به سوی خود جلب کرد. در سال 2005 به آمریکا دعوت شد و مدتی در شبکه فاکس برنامه اجرا میکرد. البته به دلیل مشغله زیاد و کار در رستورانهای متعددش بهطور منظم نمیتواند در برنامههای تلویزیونی شرکت داشته باشد، اما هفتهای یک بار را در برابر دوربین ظاهر میشود و آموزش میدهد. او همچنین به نوشتن چند کتاب آشپزی پرداخته و تاکنون 14 کتاب آشپزی نوشته و به چاپ رسانده است. در مجله تایمز شنبه نیز در ستون آشپزی مطالبی در مورد فواید موادغذایی و طبخ صحیح غذاها مینویسد.گوردون رامسی از درآمد حاصله خود قسمتی را صرف مردم نیازمند میکند و تاکنون چند موسسه خیریه افتتاح کرده است. او برای مردم بیمار و فقیر مبتلا به ایدز در هند مبلغ صد هزار یورو پرداخته تا صرف دارو و بیمارستان شود.در سال 2006 و 2007 یک موسسه خیریه برای کودکان بیسرپرست در لندن باز کرد. او و همسرش علاقه زیادی به چنین کارهایی دارند. او مبلغ 14 هزار یورو را برای کودکان بیسرپرست و فقیر به مصرف رساند. گوردون رامسی نه تنها در آشپزی بلکه به عنوان یک انسان مهربان میان مردم از محبوبیت خاصی برخوردار است. او تصمیم دارد روز به روز به تعداد رستورانهایش در سطح جهان بیفزاید و درآمد بیشتری کسب کند تا بتواند کمک بیشتری به فقرا بکند. مطالب از نت

به  مرور دستورات آشپزی گوردون رمزی در سفره خونه ترجمه و به شما معرفی میشود .

 

ثروتمندترین آشپز دنیا


دلمه کدو ورقه با پنیر خامه ای از گوردون رامزی

کیک شکلاتی مذاب