445

کریستیتا  کامرفورد   Cristeta Comerford  : خانم سرآشپز و شف مشهور امریکایی - فیلیپینی الاصل در کاخ سفید

این سرآشپز خانم اولین زن و اولین سرآشپز آسیایی تباری است که در کاخ سفید عهده دار این کار بسیار دشوار و پر تنش شده است .او در سال 1962 متولد شده و فیلیپینی الاصل است و از سال 2005 در کاخ سفید مشغول به کار میباشد . تحصیلات او در رشته تکنولوزی مواد غذایی و تغذیه است .

Cristeta comerford

عده دار شدن حرفه سرآشپزی در کاخ سفید مستلزم این است که از عهده برنامه ریزی ها و مدیریت آشپزخانه های کاخ و سرآشپز های دیگر و تهیه مواد مناسب غذایی و تدارک منوهای متنوع ملل برای دیپلماتها و سفرا و روسای جمهوری خارجی و ضیافت های متعدد به مناسبت حضور آنان و نیز برای رئیس جمهور امریکا و میهمانان رسمی و روزانه اش و نیز تمامی کارکنان کاخ سفید بتوان بخوبی برآمد .  

obamagarden-5

در کاخ سه آشپزخانه مجهز و بزرگ وجود دارد و هیئتی مرکب از 4 سرآشپز دیگر تحت نظارت او کار میکنند .این بانوی اول آشپزخانه نیز با بانوی اول کاخ کاملا در ارتباط است و همگام با هم پیش میروند . در کنار آنها مسئول امور داخلی کاخ و معاون روابط عمومی و امور اجتماعی کاخ و نیز سرآشپز بخش نانوایی و قنادی و شیرینی و دسر کاخ با او در کار تنظیم منو ها کاملا هماهنگ و هم سو هستند . در همین جا غذاهای روزانه و غیر رسمی و نیز تمامی غذاهای میهمانی ها و ضیافت های رسمی تهیه و تدارک دیده میشوند و هرچند غذاهای باب میل رئیس جمهور نیز در همین جا توسط این سرآشپز تهیه میشوند ولی تمامی امور اغلب با هماهنگی هیئتی متشکل از چند نفر ترتیب داده میشود . در تصویر بالا همسر اوباما و سرآشپز کریستیتا و سرآشپزهای دیگر را مشاهده  میکنید .

Benedict XVI George W Bush birthday

در تصویر بالا جشن تولد 81 سالگرد تولد پاپ بندیک 16 و بوش در کاخ سفید و کیک تولدی که توسط سرآشپز بخش قنادی کاخ سفید تهیه شده بود .سرآشپز قنادی کاخ را در تصویر زیر مشاهده میکنید .

75456

البته بخش نانوایی و قنادی و شیرینی و دسرها جداگانه بدون دخالت کریستیتا مسئولیت خود را انجام میدهد ولی در عین حال هنگام تنظیم منو ها با هم هماهنگ میباشند .

تعدادی از سرآشپز های کاخ سفید ار سال 1961 را در فهرست بالا مشاهده میکنید .

 

at_White_House_1

او را دستکش به دست و با لباس سفید و اونیفورم آشپزی در آشپزخانه مجهز کاخ سفید در حال تهیه سالاد سیب زمینی مشاهده میکنید .

767

او در فیلیپین در در خانواده Pasia  به دنیا آمد و در منظقه  در Sampaloc, Manila  مانیل برزگ شد . دوران دبیرستان را در کشورش در مانیل گذراند و سپس به دانشگاه  University of the Philippines, Diliman راه یافت .   در سن 23 سالگی به دلیل مهاجرت به آمریکا تحصیلش در دانشگاه ناتمام ماند . 

اولین کار او در این زمینه از هتل شرایتون در نزدیکی فرودگاه  O'Hare International Airport اغاز شد . سپس در هتل حیات ریجنسی به کار پرداخت . سپس به واشنگتن دی سی نقل مکان کرد و در دو رستوران مسئولیت آشپزی را عهده دار شد . پس از آن به اتریش رفت و در شهر وین 6 ماه به حرفه آشپزی پرداخت . در سال 1995 به کاخ سفید رفت و زیر دست سرآشپز  Walter Scheib III بکار پرداخت .  پس از اینکه والتر شیب در فوریه سال 2005 از کار کناره گرفت کریستیتا از سوی بانو اول آنزمان همسر بوش به سمت سرآشپز کاخ سفید گمارده شد . بدین ترتیب اولین بانوی سر آشپز در کاخ سفید انتخاب شد . 

DSC07789

تصویر بالا کریستیتا در کنار شفینگ دیش های سیلور پلیت و چیدمان خاص سال نو برای برگزاری ضیافت شامی در کاخ

 

این پست مهم به سبب ایفای نقش بسیار مهم او در ضمن ضیافت شامی که به مناسبت حضور و دعوت سران کشور هند در کاخ ترتیب داده شده بود , به کریستیتا سپرده شد . او در این حرفه خود را بخوبی نشان داد . سپس دز سال 2008 در دیدار و ضیافتی که با سران کشور فیلیپین انجام شد او را با افتخار به میهمانان بعنوان سرآشپز کاخ معرفی کردند .

wewe

در سال 2009  اوباما اعلام کرد که این سرآشپز تحت تعلیمات فراتر قرار خواهد گرفت تا شغل سرآشپزی و مدیریت آشپزخانه های کاخ به او سپرده شود . او در سال 2010 در یکی از برنامه های آشپزی تلویزیون امریکا  Iron Chef America ظاهر شد و در این مسابقه آشپزی , تیم کریستیتا در برابر تیم دیگر با سرکردگی سرآشپز امریکایی امریل جان لگاسی Emeril John Lagasse  پیروز شد . 

obamagarden-1

اینجا جالیز کاخ سفید است که سبزیجات و صیفی جات روزانه در آن بصورت کاملا ارگانیک بعمل میاید .

obamagarden-6

سبزیجات روزانه از همینجا , از تولید به مصرف , به آشپزخانه کاخ وارد میشود .

00

برای ترتیب برنامه کاشت و داشت و برداشت ! در کاخ , کریستیتا نیاز به وردست داشت که این وردست ها از یک موسسه ای با نام Brainfood به کاخ فراخوانده شدند تا به کریستیتا و سرآشپز های دیگر کمک کنند . این موسسه به هنرجویان جوان آموزش تهیه مواد و آشپزی با مواد تازه و سالم را میدهد .

99

کریستیتا را در جمع وردستانش با همسر اوباما در جالیز و آشپزخانه کاخ مشاهده میکنید . او ازدواج کرده  یک دخر به نام دانیلا دارد .

بانک اطلاعات متخصصین فن آشپزی و شف خارجی