1basgh120copy2

تهران یعنی شهری که در آن هنوز میتوانی در آفتاب کم سوی یک روز دلچسب پاییزی زیر کاجهای سوزنی بلند قامتش قدم بزنی و همهمه ازدحام شهر را در هیاهوی کلاغهای به قهر رفته اش ،نادیده انگاری . شهری که هنوز میتوانی قدم بر جای پاهایی بگذاری که سالها پیش تر از تو گامهایی چنان شتابان برداشته و اما ... هنوز هم درخم کوچه پسکوچه های تاخیرند !! شهری که هنوز میتوانی جامی شهد از تلالو رنگارنگ شیشه پنجره هایش ، بر کف لخت اتاق های عمارتش بنوشی .

1ab201914

شهری که هنوز میتوانی حکایتهای نانوشته را بر دیوارهای آجرنمایش بخوانی و از بر کنی . شهری که هنوز میتوانی واژه ها را از پس سکوت وهم انگیز باغهای درهم شکسته و متروکش لمس کنی . شهری که هنوز بوی نان و بوی گل محمدی و بوی رفاقت در پس تعفن گندیده شهرنشینی خوش عطر ترین نفحه ها و فریاد به شرط چاقوی هندوانه فروش دوره گردش خوش الحان ترین نغمه هاست .

1ab201913

در عمارت به روی مردم بازاست . عمارت بسیار زیبا و کافه کاملا روبراهه .

1ab201918

ولی موزه بسته و گوشه های باغ در حال بازسازی است .

1basgh120copy3

عمارت مسعودیه به دستور مسعود میرزا، ملقب به ظل‌السلطان، فرزند ناصرالدین شاه، در 1295 ق، و به سرکاری رضا قلی خان (ملقب به سراج الملک) در زمینی به وسعت حدود 4000 مترمربع و مرکب از بیرونی (دیوان خانه) و اندرونی و دیگر ملحقات بنا شده است. در واقع نام این عمارت نیز برگرفته از نام مسعود میرزا به مسعودیه شهرت یافته است.

1basgh120copy1

معمار این بنا استاد شعبان معمار باشی و ناظر آن میرزا رضا قلی خانی ملقب به سراج الملک است. عمارت مسعودیه در طول سالهای عمر خود شاهد وقایع بسیار زیادی بود. در جریان جنبش مشروطه با توجه به نزدیکی آن به میدان بهارستان و اختلاف ظل السلطان با برادرشمظفر الدین شاه و فرزند او، یکی از پایگاه هایمشروطه خواهان و مخالفان محمد علی شاهبود.

1ab201915

در سال 1287 در نزدیکی این عمارت بمبی دست ساز زیر کالسکه محمد علی شاه منفجر شد که بهانه لازم را برای به توپ بستن مجلس دست او داد. پس از واقعه بهارستان، عمارت مسعودیه نیز به همراه خانه ظهیرالدوله و سایر مشروطه خواهان به رگبار بسته شد.
1baslogh120copy
بنای بسیاری از ساختمان های فرهنگی کشور در این عمارت گذاشته شد. نخستین کتابخانه وموزه ملی ایران جایی در گوشه این عمارت برپا شدند. در حدود سال های 1304 انجمن معارف با استفاده از یکی از اتاق های آن نخستین کتابخانه رسمی کشور را که پایه اصلی و اولیه کتابخانه ملی بود را گذاشت. چند سال بعد نیز یکی دیگر از اتاق های آن

1ab201916
دیگر از اتاق های آن به عتیقه های باستانی که از گوشه و کنار ایران به دست آمده بود اختصاص یافت و در حقیقت نخستین موزه ایران در آن پایه گذاری شد. اشیاي عتیقه همین جا در سال 1318 به موزه ملی منتقل شد
1basgh120copy4
در فاصله سال‌های 1342 و 1343 ش، از عمارت مسعودیه برای مدت کوتاهی به عنوان دانشكده افسری استفاده شده است../.

سال 1345 هجری شمسی با تفکیک وزارت آموزش وپرورش از فرهنگ و هنر، عمارت مسعودیه به وزارت آموزش و پرورش سپرده شد و نخستین وزارتخانه آموزش و پرورش در آنجا مستقر شد.

1ab201917
هیئت وزیران در جلسه 10/12/76 بنا به پیشنهاد وزارت آموزش و پرورش و با استفاده از ماده 114 قانون محاسبات عمومی كشور مصوب 1362، تصویب كرد كه حق استفاده از عرصه و اعیان ساختمان قدیمی وزارت آموزش و پرورش، واقع در خیابان اكباتان به سازمان میراث فرهنگی كشور واگذار شود. این مصوبه در واقع براساس توافق وزارت خانه‌های فرهنگ و ارشاد اسلامی (که سازمان میراث فرهنگی وابسته به آن است) و وزارت آموزش و پرورش صورت گرفت و پس از انجام نقشه برداری و تهیه مدارک لازم، مجموعه به شماره 2190، در تاریخ 27/10/1377در فهرست آثار ملی به ثبت رسید و حریم و ضوابط آن در تاریخ بهمن ماه 1377 تعیین و تصویب و به مراجع قانونی اعلام شد.

عمارت‌های اصلی عبارتند از:
عمارت دیوان خانه، عمارت سفره خانه (وجه تسمیه آن بر حسب قرینه‌ای است كه در کاخ گلستان و در جوار تالار سلام كاخ موزه و تالار آیینه است)، حیاط سید جوادی، عمارت سید جوادی، حیاط مشیری، عمارت مشیرالدوله، حیاط خلوت، عمارت حیاط خلوت عمارت سر در پیاده‌رو، عمارت سر در كالسكه‌رو، باغ دیوان‌خانه و بناهای جدید از شمال به جنوب
ساختمان آجری یك طبقه مركب از قسمت کارت زنی، حراست، نگهبانی، بانک ملی، پست برق، گل‌خانه، سرویس بهداشتی
ساختمان سه طبقه آجری (گزینش)
ساختمان سه طبقه آجری (شورای آموزش و پرورش)
ساختمان یک طبقه آجری واقع در شمال عمارت سید جوادی (سمعی و بصری)
ساختمان یک طبقه آجری ایوان دار (عكاسی و...) انبارهای موقت، بناهای جدید یك طبقه، چاپ خانه واقع در شرق حیاط و آبدارخانه، ساختمان جنوب غربی مجموعه. 
عمارت مسعودیه 25 شهریور سال 1390 میزبان پانزدهمین جشن خانه سینما بود.  قسمتی از منبع نوشتار از ویکی پدیا