4rab179901

راکویل Rockville شهری واقع در مرکز منطقه ای به نام مونتگمری کانتی در ایالت مریلند امریکا است . در این شهر سالهاست رستورانی با نام یکتا Yekta خودنمایی میکند که توسط یک خانواده ایرانی اداره میشود . این رستوران در سال 1979 در پی مهاجرات پدر خانواده تاسیس شده و هم اکنون در نوع خود یکی از رستوران های موفق منطقه میباشد . فضا و دکوراسیون شرقی رستوران و ظروف و تزیینات بکار رفته و بالاخره غذاهای خوش آب و رنگ آن حاکی از خوش سلیقگی این خانواده ایرانی دارد . رستورانی که در آن صفا و صمیمیت و میهمان نوازی ایرانیان را به خوبی قابل درک است . با وجود این رستوران , ساکنین ایرانی آن منطقه , حس غربت خود را در دل گرمای محیط دوست داشتنی و بی آلایش آن فرو می نشانند .

4rab17990905

(  مزید بر اطلاع : ایالت مریلند با در بر گرفتن  32,134 کیلومتر مربع از خاک امریکا ؛ از نظر مساحت چهل و دومین ایالت امریکا بشمار میرود و در بخش شرقی امریکا قرار دارد  . )

4rab179902

رف ها و طاقچه های نقاشی شده و اشیاء روی طاقچه و پنجره های رنگی رستوران نظر مشتریان را بخوبی به خود جلب میکند .

4rab179904

پنجره های رنگی یادآور معماری قدیمی و اصیل ایرانی است و گرمای کانون خانواده را به یاد بیننده میاورد . فضای آرامش بخش وطن از ورای رنگ ها و اشیاء و دکوراسیون رستوران کاملا مشهود است  .

4rab1799090

در منوی رستوران " یکتا " غذاهای اصیل ایرانی در حد اعلا با تزیین بسیار زیبا و همه پسند , مشتریان را به مهمانی فرا میخواند . قورمه سبزی و بادنجان و فسنجان رستوران یکتا دل هر مشتری ایرانی را خواهد ربود !

4rab1790

ولی همه غذاهای " یکتا " به یک طرف و این سبزی پلو ماهی زعفرانی همراه با کوکو سبزی , مشتریان ایرانی را به طور مشخصی به وجد میاورد ! و حال و هوای شب عید را در نظرها مجسم میکند .

4rab179908

این رستوران هم اکنون توسط خواهران دادرس ؛  " ساحل " و " سوگل "  اداره میشود. آنها همانطور که از پدر خویش آموخته اند , همواره تلاش میکنند و به پاس قدردانی از آموزه ها و فعالیت های پدر بزرگوار خود , کیفیت بالای غذاها و مهمان نوازی و مشتری مداری در رستوران را حفظ کرده و سرلوحه برنامه کار خود قرار دهند .

4rab179905

در  رستوران " یکتا " گیاهخوارن هم از کباب مخصوص گیاهی خوشمزه و خوش آب و رنگ بی نصیب نمی مانند .

4rab1791

در میان اقلام این منوی خوش آب و رنگ علاوه بر برنج تمام عیار ایرانی , کباب ها و جوجه کباب خوشمزه و نیز پیش غذاهای محبوب همه ایرانیان ؛ میرزا قاسمی و نان و پنیر و سبزی و گردو و سالاد شیرازی و ته دیگ و خورش ! و دلمه و سیرترشی و پرورده و آش رشته و خصوصا " کشک بادنجان " با نعناداغ و سرداغ ؛ میدرخشند . 

4rab1797

مشتریان این رستوران و ساکنین ایرانی خطه از کشور امریکا از این بابت بسیار خوش شانس هستند ! زیرا پس از صرف شام میتوانند دسرهای صددرصد ایرانی مانند بستنی اکبرمشدی و شله زرد و فالوده آلبالویی و باقلوا و زولبیا و بامیه و خصوصا بستنی نونی زعفرانی نیز سفارش داده و دلی از عزا در آوردند !

4rab1799

با این منو در فضای رستوان میتوان خود را در وسط شهر تهران فرض کرده و حال و هوای کوچه و پسکوچه های شهر " تهرون " را در حد اعلا تجربه کرد . این رستوران در ابتدا فروشگاهی برای عرضه مواد غذایی مدیترانه ای بود ولی هم اکنون  با ارائه انواع کبابها و غذاها و دسرهای ایرانی , رستورانی منحصر بفرد در این ایالت بشمار میرود .

4rab1794

در رستوران " یکتا " انواع غذاهای روز ایرانی به صورت پرس جداگانه و یا میکس در کنار سبزیجات و با تزیینی چشم نواز عرصه میشود و ولی در عین حال برای دوستداران غذاهای فست فود ابتکار جالبی به خرج داده و انواع ساندویچ های کباب کوبیده و کباب برگ و جوجه کباب و مغز و زبان و کتلت و کوکو سبزی و نیز تدارک دیده اند .

تاریخچه رستوران و مالک و خلاصه ای از صاحب رستوران یکتا

4rab17990

  آقا یدی " با راه اندازی این رستوران در این منطقه برای خانواده خود و جامعه ایرانی منبع الهام و یک نمونه حی و حاضر از " رویای امریکایی " بشمار میرود . رستوران یکتا درهای خود را در سال 1979 به روی مشتریانش گشود و در ابتدا بعنوان یک فروشگاه مواد غذایی در شهر راکویل آغاز به فعالیت نمود . " یدی دادرس " همراه با یکی از اعضای خانواده به این کار مبادرت ورزید . پیشتر آقای دادرس در تهران تحت نطارت عموی خود حاج صمد سالها در فروشگاه مواد غذایی بکار مشغول و در طی آن سالها به کسب تجربه مشغول بوده است .

ماهیت پیدایش " یکتا " زمانی به واقعیت پیوست که آقای دادرس پس از مهاجرت به امریکا در صدد راه اندازی محلی شد که بتوان به یاد خاطرات وطن , مایحتاج نایاب ایرانیان در آن ایالت را عرضه کرد .

در سال 1993 آقای دادرس پس از تلاش و تامین سرمایه توانست مالک " یکتا " شده و تمامی سهام ملک را از آن خود نماید . در آن زمان آقا یدی تنها مالک یکتا بشمار میرفت . پس از آن  به همراه همسرش " لیلا " با افزودن بخشی بعنوان فروش مواد غذایی تازه و خصوصا میوه جات تازه ای که از کالیفرنیا میرسید ؛ فروشگاه را به سوپر مارکت مواد غذایی مختص جامعه شهروندان خاورمیانه ای ارتقا دادند . بعد از آن نیز این دو یار و سخت کوش دوشادوش هم نیمی از سوپرمارکت را به محل ارائه اغذیه و فروش غذا تبدیل کردند تا در آنجا کباب و ساندویچ های خوشمزه کباب و نیز دسرهای ایرانی عرضه کنند .

4rab179909

در سال 1995 دو دختر آقای دادرس نیز به عنوان کارمندان خانوادگی به جمع پدر و مادر  اضافه شدند . حدود 16 سال دو دختر جوان در کنار و دوشادوش والدین کوشا و ساعی  خود به کار پرداختند . پس از آن , دو دختر بعنوان شرکای والدین خود در صدد توسعه کار برآمده و با افزودن مساحت محل کار , آن را به رستوران تبدیل کردند .

امروزه " یکتا " نمادی از کار و کوشش بی وقفه و تلاشی بی امان است که از پدر به فرزندان رسیده است . بالاخره آقای دادرس در نوامبر سال 2011 دار فانی را وداع گفت . روحش شاد باد .

آدرس سایت رستوران یکتا

آدرس محل رستوران Yekta :

1488 Rockville Pike, Rockville, MD 20852

ما بعنوان یک ایرانی به داشتن چنین هموطنانی کارآفرین و سخت کوش و پرتلاش در آنسوی دنیا به خود میبالیم و به دختران آقای دادرس ؛ ساحل و سوگل عزیز , خسته نباشید و خدا قوت گفته و به داشتن چنین پدری به هردو تبریک گفته و برای روح بزرگوار پدرشان آرزوی آرامش ابدی داریم  و از خداوند منان برای این دو رهروی پدر , آرزوی موفقیت و سربلندی میکنیم .

سفره تان همواره گسترده و مستدام باد .