1acakecutlery3

انواع و کاربردهای كارد و قاشق و چنگال غذاخوری 1

در گذشته كارد و چنگال‌هاي رسمي غذاخوری ، از فلزات گرانبها مانند نقره و حتی در دربار پادشاهان از طلا تهيه و در موارد لوکس تر دستگیره آنها نيز از مواد خاصي مانند استخوان، عاج و شاخ حيوانات و چوبهای نفیس و صدف ها ساخته مي‌شد . در دوره های مختلف در اروپا، در زمينه طراحي و ساخت كارد و چنگال‌هاي حرفه‌اي پیشرفت های زیادی رخ داد . انواع کارد و چنگال ها برای مصارف متعدد سر میز و در آشپزخانه بوجود آمد  .

1acakecutlery1

كارد و چنگال كيك‌خوري . که البته به معنای خوردن کیک با این کارد و چنگال نیست ! این لوازم و در واقع برای سرو کیک بکار میروند .

امروزه همه قاشق‌ و چنگال بايد از جنسی باشند كه بتوان آنها را در ماشين ظرف‌شويي قرار داد و جنس آن باید با دوام باشد و به مرور در داخل ماشین از بین نرود . پس باید جنس قاشق ‌و چنگال محكم‌ و مقاوم‌ باشد و ضد زنگ باشد . برای همین سرويس‌هاي قديمي که قبلا از عاج و صدف و استخوان ساخته شده بودند به تدریج از دور خارج شدند . باخاطر داشته باشید که  لوازم فلزی سبك و نازك و حتی داراي دسته‌هاي چوبي و لاکی و اکرولیکی و پلاستیکی مانند تصویر اول ، براي قراردادن در ماشين‌هاي ظرف‌شويي اصلا مناسب نيستند . استیل آنها زنگ میزند و دسته لاکی آنها به مرور کدر میشود .

1acakecutlery5

كارد و چنگال ماهي‌خوري که نوع بزرگ آن برای سرو ماهی و نوع کوچک آن برای خوردن بر سر میز استفاده میشود . لبه کارد در سمت دیگر کمی متفاوت است و چنگال آن نیز با چنگال های غذاخوری فرق دارد .

1acakecutlery2

برای چیدن کارد و قاشق و چنگال روی میز قاعده خاصی وجود دارد و البته تزیین اینها نیز به خود شما بستگی دارد .

1acakecutlery4

معمولا كارد و ‌قاشق ‌و چنگال‌ها را رو به بالا کنار بشقاب‌ها سر ميز غذا قرار میدهند . اما براي ميهماني‌هاي رسمي تر در مراسم و تشریفات , كارد كره‌خوري را می توان به‌صورت مایل و کج در كنار بشقاب اردور خوری قرار داد يا آنها را با تزیین خاص روي ميز چيد. البته در میهمانی های غیررسمی میتوان همه آنها را کنار میز داخل ظرف مخصوص یا لیوان بلند و یا به طرز خاص مانند گل در شکل بالا دور بشقابها قرار داد . جهت قرار دادن قاشق ‌و چنگال‌ها بر سر ميز مي‌توانيد از روبان و  برگ گل‌هاي زيبا و برگ سبز و ... استفاده كنيد. با روباني متناسب و همرنگ با دستمال سفره، گره بزنید و یا می توانید آنها را با پاپیون درون بشقاب قرار دهيد. برای خرید لوازم غذاخوری حتما از نوع خوب بخرید خصوصا اینکه اگر مرتب در داخل ماشین ظرفشویی قرار خواهید داد .

1acakecutlery6

سرویس های کامل قاشق و چنگال دارای لوازم مخصوص آشپزخانه از قبیل همزن و کفگیر و ملاقه و انبرک و گیره و .... هستند . برخی سرویس ها و گیره های مخصوص برش و سرو کباب در اندازه بلند هستند تا دستها از حرارت کباب پز مصون باشد .

1acakecutlery9

سرویس آشپزخانه : انبرک و کارد و چنگال برش ماهی و مرغ و بوقلمون و بره و ...

1acakecutlery7

کاردهای برش نان کنگره دار و اره ای هستند و چنگال برخی از آنها بر سر کارد قرار دارد .

1acakecutlery8

برای خوردن استیک بر سر میز همیشه به کارد اره ای و کنگره دار نیاز است .

1acakecutlery19

انواع کارها و چنگال ها را در شکل بالا مشاهده میکنید  :  از چپ به راست : 1 - چنگال مخصوص دسرخوری مانند میوه و کیک و ....  2 - کارد مخصوص برداشتن تکه های دسر یا ترشی از داخل مایع در داخل شیشه . از نوع کوچکتر آنها میتوان به خلال های اردور خوری اشاره کرد که چوبی و پلاستیکی آنها در بازار موجوند . قاشق و چنگال های متنوع برای اردور و فینگرفود و مزه و اسنک

3 - این چنگال برای سرو و خوردن سالاد و برگهای پهن مناسب است . 4 - چنگال معمولی غذاخوری است . 5 - برای برش و سرو گوشت بره و میتلاف ها و ژیگو و ... بره درسته و بوقلمون و ...  در سر میز بکار میرود . 6 - نوعی چنگال برای سرو قطعات گوشت از ظرف شفینگ دیش در بشقاب میهمانان است که معمولا در میهمانی های رسمی توسط میزبان یا پیشخدمت انجام میشود . 7 - این نوع چنگال هم برای نگهداشتن گوشت کاربرد دارد که با دست دیگر با کارد گوشت را تکه تکه میکنند . در آشپزی ایرانی میتوان برای برداشتن قطعات سرخ شده کدو و بادنجان استفاده کرد . معمولا از انواع دیگر بلندتر است .

ادامه دارد .....

نحوه صحیح سرو , پذیرایی و صرف سوپ

آداب استفاده از کارد و چنگال و لوازم پذیرایی سر میز

چیدمان سرویس غذاخوری غیر رسمی و معمول

قاشق و چنگال های متنوع برای اردور و فینگرفود و مزه و اسنک

آداب اجتماعی : غذاخوردن در رستوران

زبان قاشق و کارد و چنگال (به سبک امریکایی و کنتیننتال )

غذاخوردن در جمع و در رستوران

زیربشقابی های زیبای متنوع

همه راه ها به میز و سفره ختم میشود !!

استفاده از دستمال سفره و دستمال مرطوب بر سر میز غذا و در سفر

استاندارد های اجتماعی , ضامن موفقیت

عرضه انواع قاشق و کارد و چنگال غذاخوری