534

شاید برای برخی ما این تجربه وجود داشته باشد که وقتی نوجوان بودیم حضور یافتن بر سر یک میز رسمی در میهمانی ها و غذاخوردن با میهمانان رسمی و ناشناس خیلی سخت بود و دچار اضطراب میشدیم . البته شاید این نکته بیشتر در مورد نسل های پیشین صدق میکند و امروزه کمتر میتوان نوجوانی را سراغ داشت که در حضور میهمانان رسمی به دشواری بتواند غذا بخورد .

imagesCASY9S87

آداب و اتیکت ها تاحدی تغییر کرده اند و نوجوانان امروزی بیشتر از پیشینیان خود اجتماعی هستند و به دلیل تحولات اجتماعی بیشتر با دیگران مراوده دارند و بهمین دلیل این مشکل کمتر به سراغ شان میاید . از طرفی آزادی و راحت بودن بیش از حد گاهی باعث میشود که کودکان آنچه را که باید , به موقع نمی آموزند و بعدا دچار مشکل میشوند و تذکر هم سودی ندارد

imagesCA1BGPNR

و هنگامی با این موضوع دست به گریبان خواهند شد که در یک رستوران کلاسیک و رسمی و میهمانی و یا در موقعیتی خاص قرار گیرند که دیگر دیر شده است ! به هرحال بد نیست مروری در نحوه استفاده از کارد و چنگال و لوازم پذیرایی و چگونگی آداب غذاخوردن بر سر میزغذا داشته باشیم .

imagesCA419Y7N

گاهی غفلت در این بابت و سبک شمردن این آداب  باعث ایجاد مشکلاتی در آتیه میشود .

imagesCAYZKIO2

رواج غذاهای ساده و گاز زدنی و بدون کارد و قاشق و چنگال , مانند برگرها و پیتزا و سختگیری نکردن باعث شده که والدین از غذاخوردن کودکان در بیرون از منزل شاکی باشند ولی در این میان خود والدین مقصر هستند .

imagesCAV2ZNQH

یکی از دلایل خانمها برای قرار ملاقات با همسر آینده در رستوران , دقیقا سنجیدن نحوه غذاخوردن طرف مقابل اوست ! پس  باید در چنین مواقعی دقت لازم در نحوه خوردن و نشستن بر سر میز بعمل آید !

imagesCAI855D2

و البته .... اگر عادت نکرده و قبلا تمرین نداشته باشند , دقت هم سودی ندارد و بالاخره مچ شان گرفته میشود .

imagesCAFBAGIQ

پس به کودکان نحوه درست غذاخوردن را از کودکی آموزش دهیم .

Family Mealtime 5122940 230x230

باید به خاطر داشت که :

g1 fig5

یک کارد :  برای بریدن و

یک چنگال : برای نگهداشتن مواد و پس از برش برای برداشتن مواد غذایی بکار میرود .

tablemanners

کارد همیشه در دست راست ( مانند قاشق ) و چنگال همیشه دست چپ قرار میگیرد .

article-new

طرز نگهداشتن کارد و چنگال و برش با کارد و گیر دادن غذا به چنگال در عکس دیده میشود . ضمنا برای خوردن نان و شکلات ! نیازی به چنگال نیست . سبزی خوردن را نیز با چنگال نمیخورند ! اگر نیاز به خوردن نان است لقمه میان وعده درست نکنید یک تکه و برش های کوچک به اندازه یک چیپس ببرید و بخورید .

 

george[1]

در برخی مجالس جای میهمانان و میز مدعوین از قبل مشخص شده در اینگونه موارد بهتر است از سر میهماندار کمک گرفت . نشستن بر سر جای دیگران پسندیده نیست زیرا جای میهمانان بر اساس نسبت و نزدیکی به میزبان از قبل معین شده و بستگان دورتر باید دور میز های دورتر بنشینند و بالعکس .

روی برخی میزهای رستوران ها و مجالس رسمی و کلاسیک تعداد زیادتری گیلاس وجود دارد که هرکدام برای نوشیدن یک نوشیدنی خاص قرار داده شده . هول نشوید و نگران نباشید که آیا کدام یک را باید استفاده کنم ؟!!

شما نوشیدنی را انتخاب کنید . میهماندار مجلس یا رستوران , خود شخصا نوشیدنی را در گیلاس شما سرو و گیلاس های غیر مناسب را احتمالا جمع خواهد کرد . لیوان بزرگتر که برای آب است برای موقعی که احتمالا سفارش آب دهید روی میز خواهد ماند .

formal place setting

کارد و چنگال ظریف تر و کوچکتر برای سالاد است . کارد دوسر هم برای ماهی کاربرد دارد .

مراقب باشید هنگام غذاخوردن بهیچوجه کارد و قاشق و چنگال به دندان های شما و با بشقاب اصابت نکند و کاملا بیصدا غذا بخوریم . کارد برای غذاخوردن نیست و آنرا در دهان نکنید . هنگام نشستن و غذاخوردن حتما صاف و بدون قوز بنشینید . آرنج ها را هیچگاه روی میز قرار ندهید .

Mr-Pitt-pas

و البته با دهان پر در حالی که باید لقمه را هم بجویم , حرف نزنیم .

 MG 6402 chewing qat

دست در دهان نکنیم . سر میز غذا شوخی های رکیک و حرفهای غیرخوشایند نزنیم . هنگام نوشیدن دهان و گلو صدا نکند و قلپ قلپ آن به گوش طرف مقابل نرسد . آرام آرام آن را با مکیدن بنوشیم .در رستوران کلاسیک یا مجلس رسمی آب و نوشابه را با بطری ننوشیم .

dining-etiquette

در روش امریکایی چنگال را میتوان با دست راست هم بکار برد . مانند زمانی که پاستا صرف میکنید .در اینحال کارد را در کنار بشقاب قرار داده و چنگال را به دست راست میگیرید و مانند قاشق استفاده میکنید .

بشقاب را نباید زیاد پر کرد  . در عوض اشکالی ندارد که چند بار غذا کشید . لقمه ها را نیز باید کوچک و برش ها را کوچک گرفت تا به سختی و با زور وارد دهان نشود . در میهمانی های رسمی حتی پلو و چلو و پاستا را نیز بهتر است با چنگال خورد تا لقمه ها را کنترل کرد و قاشق را بهتر است برای سوپ و آش و بستنی و ماست و امثال آن بکار برد .

imagesCAGNSRID

در یک میهمانی رسمی و رستوران کلاسیک بهتر است از چنگال برای خوردن لقمه های استخوان دار مانند جوجه کباب با استخوان استفاده کرد ولی در غیر این صورت در یک رستوران فست فود یا میهمانی غیر رسمی اشکالی ندارد جوجه کباب و مرغ سوخاری با دست خورده شود .

زمان جویدن باید طولانی باشد و در خوردن عجله نشود . به بشقاب و محتویان بشقاب غذای دیگران نگاه نکنیم و خیره نشویم . به دور و بر خود و میزهای کناری نگاه نیندازیم . فاصله ما از میز خیلی زیاد و خیلی کم نباشد . کاهو و امثال آن را که کمی پهن است میتوان به کمک کارد و چنگال تا کرد و با چنگال برداشت و خورد و نیازی به برش دادن کاهو که نازک است نیست .

336239107

دستمال سفره دم دست باشد و با هر لقمه حواس مان به اطراف دهان باشد و به محض اینکه حس کردیم تر شده با دستمال خشک کنیم . بشقاب را روی میز عقب و جلو نکنیم . اگر چیزی از غذا را دوست نداریم با قیافه درهم آنرا از میان بشقاب برنداریم  . بیصدا و بدون اینکه کسی متوجه شود آنرا خارج کرده یا از میهماندار بخواهید بشقاب را عوض کند .

222222223

با پشتی صندلی بازی نکنید و سرجای خود موقر بنشینید . اگر پایه صندلی لق است با آن تاب بازی و ایجاد سرو صدا نکنید . سر میز برای برخاستن و رفتن برای شستن دست از طرف مقابل خود اجازه بگیرید . سر میز از خلاال دندان استفاده نکنید . از یک پیش دستی برای قرار دادن استخوان و خرده ریزه های غذا استفاده کنیم و آنها را کنار بشقاب اصلی تلنبار نکنیم .

سوپ یا آش را هرگز فوت نکنیم . برای اینکه خنک شود با قاشق آن را کمی به آرامی زیر و رو کنیم و صبور باشیم . سپس قاشق را خیلی خیلی کم پر کنیم و تا به دهان برسد , سوپ خنک خواهد شد .

در میهمانی هایی که میز بزرگ است و احتمالا دست میهمانان دیگر به ظروفی مانند نمک پاش و فلفل پاش یا سالاد و ... نمیرسد حتما هنگام استفاده به میهمانان پهلو دستی هم تعارف کنیم با اگر در حال تقلا برای برداشتن آن هستند حتما کمک کنیم . اگر دست ما به سالاد و نمک پاش نمیرسد با پوزش و تشکر از طرف مقابل یا پهلو دستی خود خواهش کنیم به ما بدهند ولی روی میز دولا و خم نشویم . با صدای خیلی بلند حرف نزنیم و نخندیم و آرامش محیط و فضا را بهم نزنیم  .

54545

برای خوردن پاستا یا اسپاگتی کافیست چنگال را داخل آن فرو کرده و بپیچانیم که نوارها دور چنگال فر بخورد . اگر غذا یا سینی به ما تعارف شد با وقار و تانی برداریم و ابتدا یه بزرگترها و خانمهای کنار و مقابل خود تعارف کنیم .

6544600

زمان غذاخوردن را تنظیم کنیم تا با همراهان , غذای ما در یک زمان به اتمام برسد . اینکه زودتر غذا را تمام کنیم و طرف مقابل را نظاره کنیم خیلی ناپسند است .اگر نیاز به پاک کردن بینی داریم شیپور یا ترومپت نزنیم بلکه میز را ترک کنیم و به دستشویی برویم .

3233223

هنگام غذاخوردن شش دانگ حواس مان به غذا نباشد به اطرافیان هم توجه کنیم و گفتگوهای خوشایند را فراموش نکنیم . اگر وقتی تنها هستیم در خانه رعایت این آداب را مد نظر قرار دهیم در میهمانی و رستوران دست پاچه و مشوش نخواهیم بود و از میهمانی لذت کافی خواهیم برد .


چیدمان سرویس غذاخوری غیر رسمی و معمول

زبان قاشق و کارد و چنگال (به سبک امریکایی و کنتیننتال )

نحوه استفاده از دستمال سفره بر سر میز غذا

استاندارد های اجتماعی , ضامن موفقیت