4566

معمولا در رستوران ها کلاسیک کلاس بالا از دستمال سفره های پارچه ای استفاده میشود . نحوه کاربرد آن به این صورت است که باید آن را روی پاها قرار داد تا غفلتا غذا روی لباس میهمان نریزید . ضمنا برای پاک کردن دهان نیز بکار میرود . این دستمال ها بعدا جمع آوری و شسته و ضدعفونی می شوند .البته دستمال مرطوب بهداشتی کجا و آین کجا ؟!! ولی به هرحال آموزش استفاده از آن را در مطلب زیر مشاهده میکنید .

diningetiquette12

در عکس فوق نحوه صحیح انداختن دستمال سفره  روی پاها نشان داده شده است . برای استفاده از آنهم قواعدی وجود دارد . رعایت این قواعد در ملاقات تجاری شما در یک رستوران میتواند بیانگر خلق و خوی شما یا میهمان شما باشد . این رفتار هم میتواند در موفقیت شما یا میهمان تان در امر تجارت و بازرگانی موثر واقع شود !

پس از قرار دادن بشقاب سالاد یا پیش غذا و یا غذا روی میز , تای دستمال سفره ابتدا توسط میزبان باز خواهد شد و مورد استفاده قرار خواهد گرفت . اگر در بین غذا میهمان مجبور به ترک میز و بازگشت مجدد شود , میهماندار رستوران موظف است مجددا یک دستمال سفره تمیز و تا شده برای او آورده و در سمت چپ بشقاب قرار دهد .البته اگر این دستمال را روی لباس خود انداختید و روی میز هم دستمال کاغذی موجود بود , اشکالی ندارد که در حین غذاخوردن دهان را با دستمال کاغذی پاک کنید .

( به نظر میرسد اینکار منطقی تر باشد زیرا به جهت جلوگیری از احتمال وجود هرگونه آلودگی بهتر است از مالیدن دستمال سفره پارچه ای به لب و دهان خودداری شود . چون من شخصا نمیتوانم به ضدعفونی شدن آن اعتماد کنم و به تبع آن نیز , نمیتوانم به کسی نیز توصیه کنم !!! پس بهتر است  از دستمال سفره در اماکن عمومی فقط برای جلوگیری از آلودگی لباس استفاده شود ولی تشریفات و اصول استفاده صحیح از آن را یاد بگیریم )

به عکس دقت کنید : نحوه تا کردن دستمال برای انداختن روی پاها , به صورت سه گوش است که محل تای بالا به سمت شما و دو راس آن به سمت میز خواهد بود .

diningetiquette13

برای پاک کردن دهان که تر شده فقط کافیست گوشه ای از دستمال را روی گوشه لب و دهان قرار داده و به آرامی خشک کنیم . هرگز دستمال را به کارد و چنگال چرب نمالید .

diningetiquette14

مراقب باشید از ان برای پاک کردن بینی خود استفاده نکنید ! لبهای رژلب زده خود را با آن پاک نکنید .

diningetiquette15

دستمال را دور گردن یا داخل یقه پیراهن قرار ندهید .

diningetiquette16

اگر در حین غذا خوردن مجبور به برخاستن از جای خود هستید , دستمال را روی میز با روی میز یا روی دسته صندلی قرار ندهید .دستمال سفره را فقط روی نشیمن صندلی خود قرار دهید . این به زبان بین المللی دستمال سفره ای ! یعنی : " من زود برمیگردم " . 

diningetiquette17

پس از اتمام غذاخوردن و پس از برخاستن از پشت میز دستمال سفره را نباید هرگز دوباره تا بزنید !! که اشتباهی داخل دستمال های تمیز قرار داده شود !!!  بلکه آن را به این صورت مانند تصویر روی میز سمت چپ بشقاب خود قرار دهید .

1awet1

البته هم اکنون با امکانات مدرن بهداشتی پسندیده تر است که رستوران ها و سفره خانه ها علاوه بر دستمال های کاغذی , در فکر ارائه دستمال های مرطوب بدون عطر تکنفره بر سر میزها باشند . موارد مصرف این دستمال های مرطوب تکنفره , قبل از غذاخوردن برای تمیزکردن و ضدعفونی کردن دستها و نیز بعد از مصرف غذا برای زدودن چربی احتمالی حاصل از غذاهاست .  این قلم اجناس بهداشتی در سفرهای هوایی و زمینی در اتومبیل و اتوبوس و هواپیما و پیک نیک نیز بسیار مورد استفاده قرار میگیرد  . مورد مصرف خوبی برای کودکان در مدارس دارد .

1awet2

لازم به ذکر است بهتر است در کنار معطر آن حتما غیرمعطر نیز ارائه شود زیرا برخی افراد به بوها و اسانس ها حساسیت دارند .

 

آداب استفاده از کارد و چنگال و لوازم پذیرایی سر میز

زبان قاشق و کارد و چنگال (به سبک امریکایی و کنتیننتال )

استاندارد های اجتماعی , ضامن موفقیت

جشنواره دستمال سفره های زیبا و تماشایی