c99789

میگویند راه رسیدن به قلب آقایان از شکم آنها میگذرد ! یعنی که یک خانم خوش دستپخت با غذاهای خود میتواند در سخت ترین لحظات زندگی و در گیر و دار معرکه چنان دل همسرش را برباید که همه دل چرکینی ها به بوته فراموشی سپرده شود  . 

e45445

 

ولی به نظر شما راه رسیدن به قلب خانمها کدامست ؟

بی برو و برگرد : " از سر میز و سر سفره  " !!  

eat

لطفا آقایان با دقت بخوانند !

اگر شما آقای محترم هنوز در کشاکش و گیر و دار انتخاب همسر هستید حتما و حتما بدانید یکی از ترفندها و رموز گرفتن " بله " از زبان دخترخانمها رعایت کردن صحیح آداب و نزاکت سر میز و سر سفره است . البته تردید نکنید که اگر ما پورتال مد و لباس بودیم به شما حرف دیگری میزدیم !! و برای شما مطالب دیگری در مورد مد و لباس تان می نوشتیم ولی از آنجایی که این سایت , پورتال تخصصی آشپزی و آشپزخانه و خورد و خوراک است ناچاریم فعلا فقط این بخش از ترفند ها را به شما گوشزد کنیم !!!! 

m545

گذشته از شوخی , تمام رفتار و کردار یک فرد بر سر میز و سفره بیانگر شخصیت اوست . تصویر ذهنی که شما میتوانید از یک فرد بسازید با یکبار هم غذا شدن میتواند تقویت پیدا کند یا سست شود !

تصور کنید با یک دوست جدید بر سر میز نشسته و غذاخورده اید , صرف نظر از تمامی آاداب غذا خوردن تشریفاتی و صحیح و روش به دست گرفتن کارد و چنگال و استفاده از دستمال سفره , فقط و فقط پس از اتمام غذا و برخاستن از سر میز یا سفره , اگر تمام اطراف و دور و بر و زیرپای فرد مقابل پر از خرده نان و سبزی و دانه برنج و ..... باشد , در مورد او اولین چیزی که به ذهن شما میرسد چیست ؟؟!!  .....

آیا با این فرد میتوان در یک میهمانی حتی خانوادگی و فامیلی ظاهر شد ؟؟؟!!! "

" با این کردار و رفتار نظر خانواده در مورد او چه خواهد بود ؟؟؟!!!  "

این دو سوال ساده ترین و پیش پا افتاده ترین سوال ها خواهد بود !!

e6546546

قطعا از کسی انتظار نداریم که کاملا مبادی آداب و اتیکت رسمی در کنار ما غذا بخورد و زبان بین المللی دستمال سفره و کارد و چنگال و .... را بداند ولی حداقل انتظار این است که آداب و رسوم محلی آبا و اجدادی و غیر رسمی و بومی خود را در مورد نظافت محیط رعایت کند .

در کدام مرز و بوم رعایت تشریفات سفره و میز در برابر میهمان پوچ و موهوم شمرده میشود ؟ حتی در تمامی روستاها و دهات دورافتاده هم که سفر کنید اولین دستورات و آداب غذاخوردن امر میکند که مراقب غذاخوردن باشیم , قبل از حضور میزبان و بزرگترها شروع به کشیدن نکنیم , اول بزرگترها و سپس کوچکترها را دریابیم , تکه ها را کوچکتر برداریم . با دهان پر حرف نزنیم . تمیز و نظیف غذا بخوریم .موقع جویدن دهان بسته باشد و حرف نزنیم , به اطراف خود و میزان غذا و نسبت آن با تعداد افراد حاضر توجه کنیم . روی غذا خم نشویم , ابتدا به میهمان و طرف مقابل تعارف کنیم . هرچیزی دور از دسترسی است به طرف مقابل تعارف کنیم بعد از آن برداریم . مراقب ریخت و پاش به دور و بر خود باشیم . با لباس تمیز و پاکیزه بر سر سفره قرار بگیریم . دست و صورت تمیز و پاکیزه باشد و صدها دستور بهداشتی و مذهبی و محلی که همه  خوب بلدند .

legion

پس رعایت حداقل تشریفات و آداب غذاخوردن و بر سر میز و سفره بر همه لازم و واجب است .

a18512bt

به یک کودک در منزل اولین درسی که یاد میدهیم نحوه غذاخوردن و نشستن بر سر سفره است . پس قبل از هر آدابی , تمیز و نظیف غذا خوردن را ملکه ذهن کنیم که اولین دستور از سلسه آداب معاشرت است .

تا فرد غذا نخورده باشد , قدر ادبش نهفته باشد !! 

اگر اینقدر بر سر این نکته به آقایان تاکید میشود دلیل بر این نیست که خدای نکرده آقایان مبادی آداب نیستند , بلکه بیانگر این است که دخترخانم ها در این مورد بسیار حساس تشریف دارند , پس آنرا سبک نشمارید .

حال خود دانید ... " خواه از سخنم پند گیر و خواه ملال " !!

 

آداب معاشرت اجتماعی