1asmoothie78

شاغلین و مدیریت آشپزی در منزل 9
فهرست خرید مایحتاج خود را در حافظه کامپیوتر حفظ کنید .
با این کارهریک ماه یا هر دوماه یکبار میتوانید برنامه غذایی خود را تغییر دهید و مثلا با 8 برنامه غذایی برای 8 هفته امکان برنامه ریزی غذایی را برای باقی روزها و هفته های سال خواهید داشت و طبعا با این کار فهرست خرید مایحتاج روزانه شما هم متغیر خواهد بود . 20 دقیقه قبل از غذا به استراحت یا تمرین تمدد اعصاب بپردازید. ( Relaxation )

 

اگر تمایلی به خوردن صبحانه ندارید ولی هنگام صرف غذا در وعده های غذایی با حرص و ولع غذا میخورید وگاهی دوباره یک لقمه کوچک و سبک تا وقت خواب میل می کنید احتمالا به سوء هاضمه و عوارض بدغذایی دچارخواهید شد . در مقایسه با آنهایی که کالری مورد نیاز خود را درچند وعده غذایی سراسر روز تقسیم میکنند - افرادی که بیش از 50% از کالری مورد نیازخود را پس از ساعت 6 بعد از ظهر بدست میاورند : به بد خوابی دچار میشوند و به سهولت اضافه وزن پیدا میکنند و احساس استرس و فشار های عصبی بیشتری دارند.
تمدد اعصاب : یک راه حل مناسب است . مطالعه بر روی 20 نفر که مبتلا به عوارض بد غذایی بودند نشان داده که انجام نمرین های مربوط به تمدید اعصاب بر روی کلیه ماهیچه ها ی بدن در طی مدت 8 روز باعث کاهش فشار عصبی – اضطراب – عصبانیت – افسردگی - خستگی و کوفتگی میشود ..

ضمنا باعث میشود که این افراد هنگام صبح احساس گرسنگی بیشتر و شبها حرص و ولع کمتری نسبت به خوردن داشته باشند . انجام این تمرین ها بر روی ماهیچه ها بسیار ساده است . کافیست که روی یک صندلی بشینید وپشت خود را تکیه دهید و ماهیچه های بدن را منقبض و سپس شل کنید و استراحت دهید . این کار را از ماهیچه های قسمت بالای بدن و سر آغاز کنید . به تدریج به طرف پایین به پاها ادامه دهید . انقباض را با دم انجام دهید و کم کم با بازدم عضلات را رها کنید . با نزدیک شدن به انگشتان پا زمان غذا خوردن فرا میرسد !

فیبر یا الیاف گیاهی یا سلولز :
به مقدار فراوان در میوه ها و سبزیجات و غلات و حبوبات و دانه ها موجود است . اگر این مواد بطور خام یا پخته در غذای روزانه مصرف شود فیبر یا سلولز به میزان کافی به بدن خواهد رسید . این مواد از سرطان و حملات قلبی جلوگیری میکند و کلسترول خون را کاهش و از یبوست جلوگیری میکند . افزودن آنها به وعده های غذایی باعث میشود - حتی آنهایی که نمیتوانند مثلا حبوبات بخورند - بتدریج معده و روده ها به پذیرش و گوارش آن عادت کنند .
با عادات غلط مبارزه کنید .
به هنگام صرف غذا تلویزیون را خاموش کنید . با مطالعه ای که بر روی 548 نفر دانش آموزتوسط دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه هاروارد انجام گرفت مشخص شد که دانش آموزان هرچه بیشتر تلویزیون و ویدیو تماشا میکنند میوه و سبزیجات کمتری مصرف میکنند . محققین نظریه دادند که برنامه های تلویزیون و تبلیغات بازرگانی موجب شده که مردم غذاهای غیر مفید را برگزینند و نیز بجای میوه و سبزیجات - نوشابه های گازدار و چیپس بیشتر مصرف کنند . محققین در طی یک تحقیق دیگر نیز در دانشگاه مینه سوتا دریافتند که تماشای تلویزیون به هنگام صرف غذا موجب میشود مصرف میوه جات و سبزیجات در وعده غدایی کاهش یابد .

ادامه دارد ....

مدیریت پذیرایی و نظافت در منزل و اماکن

رفع سوسک های موذی در آشپزخانه و سرویس ها

نکات لازم درباره شرکت‌های خدماتی نظافت منزل

www.sofrehkhune.com