1asmoothie80

شاغلین و مدیریت آشپزی در منزل 11
اگر نمیدانید چه غذایی برای اعضای خانواده تهیه کنید از غلات آماده ( سیریال , سرآل ) با شیر استفاده کنید .
سیریال ها مملو از مواد معدنی و ویتامین ها هستند و با وجود مقدار زیادی از مواد سلولزی غلات - در کنار شیر غذایی غذای کاملی محسوب میشوند . از همه مهمتر اینکه خوردن غلات باعث کاهش وزن تمامی افراد خانواده میشود . میتوانید برای تمامی اعضای خانواده یک ظرف یزرگ محتوی انواع متفاوت غلات و موسلی یا پوره میوه جات و همراه ( یا بدون ) انواع مغزهای خوراکی [ مثل گردو و بادام و فندق ] با ماست کم چرب و ساده و کمی عسل درست کنید . و ضمنا این مواد را میتوان به مقدار زیادی تهیه کرد و روز بعد نیز برای صبحانه از آن میل نمود.

برای شام " صبحانه " درست کنید !

یک صبحانه مفصل که میتوان برای شام نیز تدارک دید املت است ! املت بسیار آسان و سریع تهیه میشود .تخم مرغ منبع خوبی یرای تامین پروتیین بشمار میاید و کالری آن نیز کم است . از سبزیجات هم میتوان بجای پنیردر آن استفاده کرد . به این ترتیب غذای کاملی در ماهیتابه در حال طبخ است !
از باقیمانده شام شب قبل برای شام فردا نیز میتوان استفاده کرد . این کار به شما امکان میدهد یکبار آشپزی کنید و دو بار شام بخورید ! مثلا اگر یکشب مرغ سوخاری پختید از باقیمانده آن میتوانید خوراک یا سالاد مرغی برای شب بعد تهیه و سرو کنید . یا مثلا اگر یکشب ماهی کباب درست کردید میتوانید شب بعد از باقیمانده آن خوراکی حاوی ماهی تهیه کنید .
برای تهیه غذا ازغذاهای اصلی پروتیینی نظیر مرغ و بوقلمون و ماهی و غیره استفاده کنید و میزان و اندازه آنها را بیشتر در نظر بگیرید تا بتوانید دو وعده از آنها بهره بگیرید . همین کار را میتوان با برنج و حبوبات یا غلات دیگر بعنوان مکمل های غذایی انجام داد . یکشب از حبوبات و غلات و برنج بعنوان مکمل و همراه استفاده کنید و شب بعد آنها را پوره کنید یا در آش و سوپ و طاس کباب و آبگوشت بریزید .

به احتمال زیاد بعضی از این نکات را دانسته یا ندانسته انجام میدهید . ولی به هرحال این مقاله بنا به توصیه های بهداشتی و تغذیه ای در نظر داشته که به افراد جامعه مضرات غذاهای آماده و یخ زده وفست فودها و کنسروها را گوشزد نماید .
وظیفه هرکدبانوی باسلیقه چه شاغل و چه خانه دار این است که غذای مصرفی خانواده را از بهترین و با ارزش ترین مواد تهیه کند و بساط غذاهای مضر و بیفایده را از منزل و سبد مصرفی برچیند . طوری انواع غذاها را در برنامه غذایی جایگرین کند که همه اعضای خانواده خرسند و راضی باشند و به انواع بیماری ها - سوء هاضمه و سوء تغذیه مبتلا نشوند و ضمنا به خود او هم از نظرخرید - تهیه – پخت و پز فشار وارد نشود.  ترجمه از Readers digest توسط سفره خونه

ادامه دارد ....

مدیریت پذیرایی و نظافت در منزل و اماکن

رفع سوسک های موذی در آشپزخانه و سرویس ها

نکات لازم درباره شرکت‌های خدماتی نظافت منزل

www.sofrehkhune.com