3e89b0fbd52bda8b60f9fa37b0b98268
یکی دیگر از نکاتی که باید به آن توجه کرد این است : مهمانی که برای بار اول به منزل ما میاید خصوصا اگر شب و تاریک باشد ... و اگر آپارتمان ما واحد زیاد دارد و ممکن است طرف متوجه نباشد که مثلا واحد 3 کدامیک است ....  حتما قبل از اینکه مهمان برسد یکی از اعضای خانواده آماده باشد که با زنگ مهمان به پیشواز او برود و چراغ حیاط و راهرو را روشن کند تا آمدن بالا همراهیش کند . حتی در پارک کردن اتومبیل در کوچه و خیابان به او کمک کند . یا اگر امکانش نیست که تا پایین بروید اقلا قبل از ورود او چند دقیقه قبل , چراغها را روشن بگذارید و درب آپارتمان واحد خودتان را باز کنید و بیرون در منتظر باشید که مهمان سمت در واحد دیگه ای نرود . شاید این نکات خیلی کم اهمیت باشد ولی تاثیر زیادی در مهمانوازی ما دارد  .
فکر کنید وقتی مهمان بالا درب یکی - دو واحد دیگه را بزند ( به گمان اینکه واحد 3 را درست آمده است ! ) و تازه بعد از آن شما در را باز کنید  و این احتمال معمولا به خاطر این رخ میدهد که شما از قبل - هنوز لباس مرتب نپوشیده و منتظر مهمان نیستید و تازه با شنیدن صدای زنگ دنبال کفش مناسب میگردید !! پس حتما کمی زودتر آماده و لباس و مرتب پوشیده منتظر باشید تا به استقبال میهمان بروید . اگه مهمان خیلی مسن نیست یکی از افراد کوچکتر خانواده را که رفتار گرمی دارد - مسوول اینکار کنید . ولی اگه میهمان شما فرد مسنی است  اشکالی ندارد که فرد اول و دوم خانواده هم تا در ورودی بیرون به استقبال بروند .
اگر میهمان شما بارها به منزل شما آمده و شما کاملا به خلق و خوی او آشنایی دارید و او هم با خلق و خوی شما کاملا آشناست و منزل شما و راه ورودی و بالاخره نحوه استقبال شمارا   می داند - مشکل بوجود نمیاید . ولی اگر بار اول باشد  باید خیلی دقت کنید .  اول اینکه ( اگه که نوشته ای روی زنگ ندارید که نام فامیل شما روی آن باشد ) حتما به میهمان بگویید  موقع زنگ زدن باید کدام زنگ را بزند .
این نکته خیلی مهم است و گاهی یادمان میرود که تاکید کنیم  و لحظه ای را مجسم کنید که میهمان شما زنگ دیگری را  زده و کلی بد و بیراه نثارش کرده اند ! .... بعد به شما تلفن زده که من پشت در هستم !!!! کدامین زنگ را بزنم ؟؟؟؟؟؟!!!!

ngs_Reagan_china


اگه راه پله طولانی دارید یا آسانسور دارید حتما در نظر داشته باشید که قبل از ورود میهمان بازدید شده باشد و مهمان در تاریکی سنکوپ نکند !! یا اگه مثلا درب آسانسور گیر دارد و گاهی وسط راه نفس آسانسور میگیرد مهمان را همراهی کنید و یا از پله ها راهنمایی کنید تا تمام روز توی آسانسور گیر نکند !

قبل از آمدن مهمانها آمادگی داشته باشید که پالتو و مانتو و شال و چتر  و .... ! مهمانها را در بدو ورود از آنها بگیرید و جای مناسبی قرار دهید . حتی اگه تعداد میهمانان  زیاد باشد اصلا اشکالی ندارد که در یکی از اتاق های منزل  برای اینکار جایی تعیین کنید . از او با اجازه خودش بگیرید و یا خودتان ببرید و یا میهمان را راهنمایی کنید تا خودش برود و را  همراهی کنید و کلید چراغ را هم نشان دهید . گاهی میهمانان نیاز دارند تا پس از بیرون آوردن پالتو حتما سرو وضع خود را مرتب کنند . قدیم ها لباس بیرونی و اندرونی داشتند و پس از ورود میهمان او را به اتاقی همراهی میکردند تا لباس اندرونی بپوشد و خود را بیاراید و سپس وارد میهمان خانه شود . اینکار در مهمانی های شلوغ یا در برابر میهمان تازه وارد و ناشناس خیلی ضروریست . ولی اگر خودتان مهمان هستید - مهمان خوبی باشید و از صاحبخانه برس مو و شانه سر طلب نکنید ! که بهداشتی نیست ! البته بعنوان یک میزبان خوب , همیشه در منزل شانه و برس و مسواک اضافی و تمیز و باز نکرده برای چنین مواقعی بهتر است موجود داشته باشید . ضمنا آماده کردن یک حوله تمیز دست و صورت در سرویس بهداشتی برای مهمان و آماده کردن یک جفت روفرشی نیز برای میهمانان و میزبانانی که در منزل شان کفش بیرون میاورند ضروریست .

این اتیکت هایی که اینجا نوشته میشود برای فعل و حال کشور خودمان است  وگرنه در هر ملیتی یا استانی اتیکت و آداب و رسوم محلی اعمال میشود . ما بعنوان یک ایرانی آداب دان و مهمان نواز معمولا تا حدودی این آداب را به جا میاوریم  حالا برخی کمرنگ تر و برخی پررنگ تر !

CLX1005Crafting0014-XLG

علاوه بر ظاهر و رفتار خودمان ,تک تک اجزای یک خانه همانند میزبان باید نشانگر این باشد که آماده پذیرایی میهمان هستیم . مثلا می توانیم چند تا شاخه گل تازه روی میز پذیرایی قرار دهیم . و نیز فضا را با استفاده از آباژور های مختلف با سلیقه نور پردازی کنیم . یا چند تا شمع معطر روشن کنیم تا از عطر و زیبایی اش همه لذت ببرند . اگر در ورودی منزل مثلا روی کنسولی که جلوی ورودی است قرار دهیم بسیار عالیست , چون مهمان بلافاصله با ورود  این احساس را می کند که برایش کاملا فضا را آماده کرده ایم . نکته بعد اینکه از تعارفات بیش از اندازه و تصنعی و بیوقفه خصوصا هنگام پذیرایی پرهیز کنیم . هنگام ورود به گرمی خوشامدگویی کنیم .

مدیریت در نحوه پذیرایی ( ورودی ) 1
مدیریت در نحوه پذیرایی ( ورودی ) 3


مباحث فنگ شویی را مطالعه کنید .