034647

داشتن خانه‌اي تميز و مرتب به اين معني نيست که وقت زيادي براي اين کار اختصاص بدهيد و وسايل تزئيني، گلدان‏ها و مجسمه‏ ها را هر هفته تميز کنيد. در زندگي روزمره خيلي مواقع پيش مي‏آيد که افراد به دليل کار و مشغله زياد، وقت کافي براي نظافت خانه ندارند. در مدت زمان کم هم مي‏شود خانه‏ اي تميز و مرتب داشت و آلودگي‏ها را از خانه بيرون کرد.

 

فقط کافي است برنامه داشته باشيم و بدانيم چه طور اين کار را انجام دهيم. براي اينکه بدانيد براي نظافت خانه چه چيزهايي و آن هم هرچند وقت يک‌بار نياز به نظافت دارند، به اين مطلب نگاهي بيندازيد:


هر روز پس از استفاده از وسايل آنها را جمع کنيد و سر جاي‌شان بگذاريد.ظرف‏ها را بشوييد. ميز آشپزخانه و قسمت روي کابينت‏ها را با دستمال تميز کنيد. اجاق گاز و ذرات غذايي را که روي آن ريخته، پاک کنيد و سطل زباله را خالي کنيد. براي پيشگيري از ته‌نشين شدن رسوب و تجمع ميکروب، شير آب را تميز کنيد.سينک ظرف‌شويي را شسته و خشک کنيد. ملافه‏ ها را مرتب و اتاق‏ها را جمع و جور کنيد.

 
هر هفته يکبار شستن حمام و توالت , شستن ملافه‏ ها و روبالشي‎ها تميز و مرتب کردن يخچال , گردگيري و تميز کردن تلويزيون لازم است .


هر هفته دوبار کفپوش‏هاي چوبي را با دستمال گردگيري کرده و تميز کنيد. در غيراين صورت ممکن است آلودگي و جرم روي آنها باقي بماند و براي از بين بردنش نياز به سابيدن و خراشيدن داشته باشيد. وسايل اضافه‌اي را که موجب به هم ريختگي خانه مي‏شود، برداريد. اگر در منطقه آلوده ‏ا ي زندگي مي‏کنيد، از پرندگان خانگي نگهداري مي‏کنيد، يا بچه داريد و خانه‏ تان زود به زود کثيف مي‏شود، دوبار در هفته خانه را جاروبرقي بکشيد. اگر تعداد افراد خانه‏ تان کم است، ساعات زيادي در خانه نيستيد و رفت و آمد زيادي نداريد، هفته‏ اي يک‌بار جاروبرقي هم کافي است.


هر ماه یکبار چهارچوب درها و سطوحي که در معرض ديد نيست را جارو برقي کرده و دستمال بکشيد. پارکينگ، حياط، بالکن و راهروها را جارو بکشيد.سطح مبل‏ها و صندلي‏ها را تميز کرده و با برس مخصوص گرد و خاک آنها را بگيريد. هر ماه یکبار سقف يکي از اتاق‏ها را تميز کنيد. پادري جلوي حمام و توالت را بشوييد و براي گرفتن گرد و خاک قاليچه‏ ها، آنها را در فضاي باز برده برس بکشيد و بگذاريد مدتي زير نور آفتاب بمانند. پنکه سقفي و دريچه‏ هاي کولر را گردگيري کنيد.


هر فصل وسايل و مبلمان چوبي را تميز کنيد. براي اين کار ابتدا با دستمال مرطوب گرد و خاک‏شان را گرفته، سپس با دستمال ديگري آنها را خشک کرده و سپس روغن بزنيد.گرد و خاک باقي مانده و تار عنکبوت‏ها را از گوشه و کنار سقف، راه پله‏ ها و جاهاي ديگر برداشته و تميز کنيد. فيلتر هود آشپزخانه و تهويه هوا را تميز کرده يا تعويض کنيد.اجاق گاز را به‌طور کامل و به دقت تميز کنيد. در صورتي که زياد از آن استفاده مي‏کنيد، لازم است اين کار را در فواصل کوتاه‏تر انجام دهيد.هر شش ماه پنجره‏ ها را از داخل و بيرون تميز کرده و بشوييد. لازم است پنجره‏ هاي آشپزخانه که نزديک اجاق گاز يا سينک ظرف‌شويي هستند و زودتر کثيف مي‏شوند هر سه ماه يک‌بار تميز شوند. به وسايلي که در زير زمين، خرپشته و پارکينگ انبار کرده ‏ايد سري بزنيد و آنها را مرتب کرده و وسايل اضافه را دور بيندازيد. اتاق خواب را تميز کنيد. زير تختخواب را جارو کرده و تشک‏ها را با چوب ضربه بزنيد و بتکانيد. بالش‏ها را در معرض هواي آزاد و زير نور آفتاب قرار دهيد. کمد لباس‏ها را مرتب کرده و لباس‏هاي اضافه‌اي که مربوط  به فصل نيست را کنار بگذاريد. ظروف نقره را تميز کنيد.


هر سال مبلمان سنگين را جابه‌جا کرده و قسمت زير و پشت آنها را تميز کنيد.زير فرش‏ها و قاليچه‏ ها را جارو بکشيد و قاليچه‏ هاي کثيف را بشوييد.
فرش‏ها و پرده‏ ها را تميز کنيد. اين کار را مي‏توانيد با بخارشو انجام دهيد. در صورتي که خيلي کثيف هستند آنها را بشوييد.ديوارها را بشوييد. لوسترها را تميز کنيد.

 

ترجمه: فرزانه فولادبند