8557

آشپزخانه قلب خانه نامیده میشود و تغذیه سالم و صحیح و بهداشت افراد منزل در اشپزخانه رقم زده میشود .

triangle-design-kitchen

پیشنهاد طراحان داخلی در طراحی آشپرخانه مدرن استفاده از رنگ های روشن و درخشان نظیر نارنجی، قرمز، زرد و سبز است که حس زنده بودن و شکوه را برای این آشپزخانه به ارمغان می آورند. این حس حاصل تقابل رنگ های دیوارها و وسایل است. هرگاه احساس کنید نیاز روحی جدید در آشپزخانه دارید به آسانی می توانید دیوار ها را با رنگ مورعلاقه تان بپوشانید. 

triangle-designed-kitchen

جدا از نحوه رنگ آمیزی و تامین روشنایی که به وسیله هالوژن، لامپ های فلورسنت، چراغ های آویزان روی پیشخوان و نصب پرده های توری در آشپزخانه های مشرف به فضای بیرونی انجام می گیرد توجه به چیدمان وسایل محیطی آشپزخانه در ایجاد فضایی که بتوان بدون دغدغه در آن به فعالیت پرداخت نیز اهمیت ویژه ای دارد.

09779

برای ایجاد سهولت در انجام کارها در آشپزخانه و رسیدگی بهتر به امور پخت و پز و شستشو و نگهداری مواد غذایی مثلثی فرضی در آشپزخانه تعیین شده که رئوس آن را یخچال و فریزر ، اجاق گاز و سینک ظرفشویی تشکیل می‌دهند. از آنجا که در آشپزخانه سه فعالیت اصلی نگهداری مواد غذایی، شستشو و پخت و پز وجود دارد، مثلث کار اصلی‌ترین مسیر تردد در یک آشپزخانه‌ است. سایر مسیرهای تردد باید به گونه‌ای باشند که با مثلث کار تداخل ننمایند . در هنگام طراحی مثلث کار در آشپزخانه باید توجه نمود که بنا بر مساحت فضای آشپزخانه فاصله مناسبی میان اجاق گاز و دو راس دیگر مثلث وجود داشته باشد تا از تاثیر گرمایی بر عملکرد یخچال و همچنین لکه‌های چربی حاصل از پخت و پز بر ظروف شسته شده جلوگیری شود.

Kitchen-Work-Triangle

این الگو مثلث کار آشپزخانه نام دارد .  مدل های مختلفی برای این چیدمان الگوی مثلث کار پیش بینی شده است. براساس استانداردهای محیطی حداکثر محیط این مثلث برای آشپزخانه های کوچک باید هفت متر و برای آشپزخانه های بزرگ هشت متر باشد.

case-triangle-kitchen-design

اگر به این نحوه چیدمان دقت کنید و با توجه به مساحت و فضای آشپزخانه منزل خود چینش لوازم را انجام دهید به مشکل برنخواهید خورد .

1 - در شکل اول که با شماره 1 مشخص شده الگوی چیدمان U - یو شکل است . یعنی رئوس این مثلث : اجاق و سینک و یخچال با فاصله از هم و به حالت یو قرار گرفته اند .

( مناسب برای آشپزخانه های اوپن و باریک و مستطیل شکل ) این شکل بهترین نقشه برای آشپزخانه است .

2 - در شکل شماره 2 رئوس این مثلث به شکل G  - جی قرار گرفته است . یعنی رئوس این مثلث : اجاق و سینک و یخچال با فاصله از هم و به حالت جی قرار گرفته اند .

3 - در شکل شماره 3 رئوس این مثلث به شکل L -  ال قرار گرفته است . یعنی رئوس این مثلث : اجاق و سینک و یخچال با فاصله از هم و به حالت ال قرار گرفته اند .

( مناسب برای آشپزخانه های اوپن و باریک و مستطیل شکل )

4 - در شکل شماره 4 رئوس این مثلث روی خط مستقیم  قرار گرفته است . یعنی رئوس این مثلث : اجاق و سینک و یخچال با فاصله از هم ولی بدون هیچ زاویه ای قرار گرفته اند .

5 - در شکل شماره 5 یک راس این مثلث به شکلی است که روبروی دو راس دیگر قرار گرفته است . یعنی رئوس این مثلث : اجاق در سمت مقابل سینک و یخچال با فاصله از هم  قرار گرفته اند .

6 - در شکل شماره 6 یک راس این مثلث به شکلی است که روبروی دو راس دیگر ولی با فاصله از دیوار قرار گرفته است . یعنی رئوس این مثلث : اجاق در وسط آشپزخانه به صورت جزیره ای در سمت مقابل سینک و یخچال با فاصله از هم قرار گرفته اند .

 

بنا به نقشه آشپزخانه مستطیل شکل با مربع شکل و یا اوپن میتوان یکی از الگو های بالا را انتخاب کرد .

energy-efficient-appliances

* در هر آشپزخانه علاوه بر مراکز فوق الذکر، مراکز دیگری از قبیل محل ذخیره کردن مواد غذایی که باید در نزدیکی محل آماده سازی غذا قرار گیرد نظیر محل قرارگیری مایکروویو که باید در فاصله 37/5 سانتیمتر از پیشخوان صرف غذا بالاتر و پایین تر بوده یا در فاصله37/5 سانتیمتری آن منطقه (مرکز صرف غذا) باشد، محل صرف غذا که براساس فضای موجود یا میزی برای این منظور در وسط آشپزخانه در نظر گرفته می شود یا پیشخوان آشپزخانه به این مساله اختصاص می یابد.

remodeled-small-kitchen

 *  توجه داشته باشید که اجاق گاز نباید در مسیر مستقیم باد و کوران هوا قرار گیرد زیرا احتمال خاموش شدن اجاق و پخش شدن گاز وجود خواهد داشت . اجاق باید در جایی تعبیه شود که شعله بدون کم و کاستی روشن باشد .

remodeling

*  به دلیل تعبیه سیستم فاضلاب برای ماشین لباسشویی و ماشین ظرفشویی و سینک در کنار هم , توجه داشته باشید که بهترین حالت قرار گرفتن ماشین لباسشویی در سمت چپ سینک ظرفشویی است البته اگر جایی در سمت چپ وجود ندارد ناگزیر میتوان در سمت راست هم آنرا قرار داد .  پس بین ماشین ظرفشویی و سینک ظروفشویی نباید فاصله زیادی باشد به طوری که بتوان  پس از پاکسازی بشقاب و قاشق ها داخل سینک مستقیما بدون تردد در این میان , آنها را داخل ماشین قرار داد . پس ماشین ظرفشویی باید به سینک نزدیک تر باشد 

tall-cabinets 

* در این صورت تمامی شوینده ها و ابزار شستشو باید در کابینت و فقسه های نزدیک به ماشین لباسشویی و ظرفشویی و سینک باشد .

* کابینت و فقسه های قابلمه ها و ظروف باید به اجاق گاز نزدیک تر باشد . کابینت و فقسه های مواد غذایی نیز باید به این راس مثلث نزدیک تر باشد .

088

* نور كافي براي سطح روي اجاق گاز در آشپزخانه هايي كه داراي يك هواكش يا هود در بالاي اجاق گاز هستند توسط چراغ هواكش تأمين مي شود. اگر بالاي اجاق گاز، هواكش مجهز به چراغ وجود ندارد بايد يك چراغ قابل تنظيم در بالاي اجاق گاز نصب شود. براي بالاي سينك ظرفشويي نيز به يك چراغ نياز است تا هنگام شب و تاريكي هوا نور كافي براي شست و شوي ظروف و مواد غذايي را براي ما فراهم كند . ترجيحاً هر يك از اين چراغها بايد داراي كليد كنترل مجزا باشند تا فقط در مواقع لزوم مورد استفاده قرار گيرند .

87-099

* براي تأمين نور كافي در سطح روي كابينت ها نيز از آنجا كه اغلب اين سطوح در زير كابينت هاي ديواري قرار دارند به راحتي مي توان از چراغ هاي مهتابي كه در زير كابينت ها نصب مي شوند بهره گرفت. به اين ترتيب چراغ هاي نصب شده در زير كابينت هاي ديواري بي آنكه ديده شوند و يا موجب آزار چشم باشند نور كافي را بر سطح روي كابينت ها مي تابانند. چنانچه كابينت هاي زميني عميق باشند و نور محيط به اندازه كافي درون آنها را روشن نكند براي دسترسي راحت به وسايل داخل اين نوع كابينت ها مي توان چراغ هاي كوچكي در آنها نصب كرد كه با كليدهاي اتوماتيك كنترل شوند و با باز و بسته شدن در كابينت ها روشن و خاموش شوند.

65

*اگر در آشپزخانه شما محلي براي صرف غذا هست استفاده از چراغ هاي سقفي كه ارتفاعشان قابل تنظيم است دقيقا در بالاي ميز غذاخوري ايده خوبي است. اين چراغ ها مي توانند هنگام صرف غذا روي ميز را به خوبي روشن كنند و در مواقعي كه از ميز استفاده نمي شود فضاي كلي آشپزخانه را روشنايي ببخشند. طبقات داخل كابينت هاي در شيشه اي را نيز مي توان با استفاده از روش هاي گوناگون روشنايي بخشيد. يكي از بهترين راه ها نصب چراغ هاي كوچك در قسمت بالا و يا پايين كابينت است .  l

مطالب قسمتی ترجمه و قسمتی گردآوری از اینترنت

 

ادامه دارد ....

بهترین روش مدیریت در چیدمان و نظافت آشپزخانه 1

مباحث فنگ شویی در چیدمان و نظافت منزل  را حتما مطالعه کنید .

مدیریت پذیرایی و نظافت در منزل و اماکن

 

بانک اطلاعات اعزام میهماندار,کارورز