43

كابينت
نقطه شروع کار براي هر آشپزخانه اي، کابينت هاي آن است؛ چرا که نماي ظاهر آشپزخانه ارتباط تنگاتنگي با شكل و نماي کابينت ها دارد. ضمن آنكه کابينت هاي آشپزخانه بايد به صورتي طراحي شوند که نيازهاي افراد را به سهولت برآورده کنند. بنابراين نخستين نکته درانتخاب کابينت اين است که چه نوع کابينتي بهترين کارآيي را براي شما بعمل مي آورد. از اين رو کابينت ها را مي توان از حيث سفارشي بودن و قيمت به سه دسته طبقه بندي کرد :


1 - معمولي
اندازه و شکل اين کابينت ها مطابق استانداردهاي متداول است و تقريبا بصورت پيش ساخته وجود دارند. معمولا اگر سفارشي از اين نوع به کارگاهي برسد همان روز و يا حداکثر ظرف چند روز نصاب مي تواند آن را براي مشتري نصب کند. ابعاد و اندازه ها و همچنين شکل و حالت اين نوع کابينت کاملا محدود است ولي نكته قوت اين نوع کابينت ها در قيمت رقابتي آنهاست که براي همه مناسب است .

* اگر شما در انتخاب کابینت های منزل نقشی نداشته اید میتوانید حداکثر تلاش خود را بکنید تا برخی تغییرات را جهت ایجاد سهولت انجام دهید .


2 - نيمه سفارشي
در اين نوع کابينت ها، مشتري مي تواند از بين دو گزينه اندازه و شکل، يکي را با توجه به بودجه و موقعيت آشپزخانه اش انتخاب کند. معمولا اين نوع کابينت را پس از آن که سفارش به کارگاه رسيده باشد مي سازند. از اين رو، زمان آماده سازي اين نوع کابينت بيشتر از کابينت هاي معمولي خواهد بود. در اين نوع کابينت ها وجود دو گزينه انتخابي شکل و اندازه باعث مي شود مشتريان امکان انتخاب بيشتري داشته باشند. ولي از سوي ديگر به دليل اعمال نظر مشتريان در انتخاب شکل و اندازه ي دلخواه قيمت تمام شده آنها نسبت به كابينتهاي معمولي بالاتر مي باشد.

* این انتخاب و سفارش منوط به نقشه و انتخاب الگوی مثلثی کار در آشپزخانه است .

3 - سفارشي
اين نوع کابينت ها دست ساز بوده و تقريبا به هر شکل و حالتي که مشتري مايل باشد آماده مي شوند. کابينت سازاني كه بصورت سفارشي كار مي كنند مي توانند تقريبا با هر شکل و حالتي كار كرده و خواستهاي شما را برآورده سازند. از طرف ديگر بايد گفت که اين نوع کابينت ها نسبت به انواع ديگر (معمولي و نيمه سفارشي) گران تر نيز مي باشند و قيمت نهايي آنها با توجه به اندازه، مواد مصرفي و گزينه هاي انتخابي متغير خواهد بود. زمان ارسال و نصب سفارش نيز با توجه به برنامه کاري کابينت ساز متفاوت خواهد بود .

 

* اگر جا کم دارید از نجار محل بخواهید داخل برخی کابینت های آشپزخانه شما یک طبقه اضافه کند ! آنوقت مشاهده خواهید کرد که فضای کابینت های شما بسیار جادار شده و از لوازمی که بیرون مانده چگونه خلاص میشوید . ! اگر قفسه های اشپزخانه شما دو ردیف است آنها را سه ردیفه کنید . این یک راهکار بسیار مطمئن و عملی برای جادار کردن فضای کابینت هاست !

ملحقات و لوازم جانبي
در کابينت هاي سفارشي و نيمه سفارشي شما مي توانيد از انواع ملحقات و لوازم جانبي براي كارايي بيشتر استفاده كنيد ولي اين بدان معنا نيست که کابينت هاي معمولي هيچگونه لوازم جانبي ندارند. كارايي اين دسته از كابينتها را نيز مي توان با نصب انواع قفسه، سيني، کشو و ساير ملحقات تا حد زيادي افزايش داد .

يراق آلات
استفاده از يراق آلات زيبا همانند استفاده از طلا و جواهرآلات مي باشد كه براي تكميل، تزئين و گيرايي كابينتها امري ضروري مي باشد. ساده ترين کابينت ها نيز با استفاده از قفل و دستگيره هاي زيبا و جالب توجه، نماي زيبايي پيدا مي کنند. بايد يادآوري كرد كه يراق آلات در ابتدا انجام وظيفه محوله را بر عهده داشته و در درجه بعد به عنوان عنصر زيبايي بخش به کابينت محسوب مي شوند. از سوي ديگر بايد توجه داشته باشيد که يک دستگيره بسيار زيبا اگر در عمل فاقد كار آرايي مورد نظر باشد به هيچ کار نمي آيد زيرا که نمي تواند وظيفه اصلي خود را كه همان باز کردن درب قفسه يا كشيدن کشوهاي کابينت است را انجام دهد.

* این نکات بسیار مهم هستند ولی گزینه ها شما منوط به میزان بودجه شماست . ضمنا مراقب باشید که زیاد دنبال مد روز و زیبایی نباشید . زیرا باید از عهده نظافت و آشپزخانه برآیید و جنس کابینت ها باید از موادی باشند که مغایر با این خواسته و تمایل شما نباشد .  اصولا دنبال خرید لوازم کاربردی باشید نه لوازم لوکس و زیبا و گرانقمیت . مثلا اگر در آشپزخانه نیازی به تعبیه شیر های متحرک و شیلنگی ندارید و یک شیر معمولی و مرغوب نیاز شما را برطرف میکند هزینه اضافی نپردازید و به صرف اینکه در بازار مد روز ! است به خرید آن اقدام نکنید .

measurements

ارتفاع سطوح کار
برای تعیین ارتفاع بهینه سطح کار در آشپزخانه میبایست به دو نکته توجه نمود :


1- گوناگونی اندازه های استاندارد بدنی افراد استفاده کننده.
2- گوناگونی کارها و فعالیتهایی که در آشپزخانه انجام میگیرند.

9665
1- 119 میلی متر زیر ارتفاع آرنج : برای کارهائی که در بالای سطح میز کار انجام میگیرد :  پوست گرفتن سیب زمینی – میوه و... – به هم زدن و مخلوط کردن مواد در کاسه – بریدن نان 
2- 88 میلی متر زیر ارتفاع آرنج : برای کارهائی که در سطح میز کار انجام میشود : خرد کردن گوشت – سبزی و   . . .
3- 122 میلی متر زیر ارتفاع آرنج : برای کارهائی که نیازمند اعمال نیرو به سمت پائین هستند :  پهن کردن خمیر و ....


977 

همچنین مشخص شد ارتفاع بهینه برای لبه بالای سینک ظرف شوئی تقریبا 25 میلی متر زیر ارتفاع آرنج قرار دارد .

* این نکات جنبه کاربردی دارد و جهت اجاد سهولت در کار تعبیه و انجام میشوند .

4322

عنصر امنیت

از دیگر عناصر بسیار مهم و قابل توجه در طراحی دکوراسیون آشپزخانه، امنیت فضاست. اگر وسایل و دکوری های آشپزخانه به طور صحیح در جای خود قرار نگیرند، ممکن است باعث بروز خطر همچون سوختگی بشوند. از آنجا که در آشپزخانه وسایلی همچون اجاق گاز و لوله ها و شیلنگ های گاز وجود دارند، باید مراتب ایمنی را رعایت کرد. کوچک ترین بی احتیاطی، خطرات جبران ناپذیری به دنبال دارد. بنابراین، هنگام چیدما آشپزخانه به هیچ وجه عنصر امنیت را نادیده نگیرید.

* با وجود زندگی در آپارتمان ها و احتمال رخ دادن حادثه , باید در خرید و استفاده از وسایل گازسوز و اجاق گاز دقت بعمل آورد و از نوعی خریداری کرد که با خاموش شدن شعله ؛ جریان گاز قطع میشود .

3443

فضای آماده‌سازی غذا

فضای آماده‌سازی غذا، اصلي ‌ترين بخش هر آشپزخانه به شمار می ‌رود. اين فضا معمولا بين سينك ظرفشويي و گاز قرار دارد. این فضا بايد ابعاد مناسب - حدود 90سانتي ‌متر – و روشنايي كافي داشته باشد. سازماندهي و قراردادن وسايل و اشياء مورد نياز نيز در كابينت‌هاي پاييني سطح آماده‌سازي بسيار مهم است. بهترين حالت اين است كه ظروف، لوازم و مواد مورد نياز براي آماده سازي، در كابينت موجود در آن فضا قرار داده شود.

* برای اینکار میتوان از میز آشپزخانه نیز استفاده کرد و پیشنهاد میکنیم کارها را نشسته انجام دهید و از ایستادن بیش از حد خودداری کنید .

 گردآوری از نت

بهترین روش مدیریت در چیدمان و نظافت آشپزخانه 1

 

بهترین روش مدیریت در چیدمان و نظافت آشپزخانه 2

مباحث فنگ شویی در چیدمان و نظافت منزل  را حتما مطالعه کنید .

مدیریت پذیرایی و نظافت در منزل و اماکن