4334

 پاییز فصل رنگارنگ و موسم باران های پراکنده و رو به سردی نهادن هواست. برخی از خانواده ها که به خانه تکانی پاییزی اعتقاد دارند، در همین روزهایی که در آن به سر می بریم مشغول تمیز کردن گوشه و کنار منزل هستند و حتی وسایل چوبی، کابینت ها و کف پوش ها را با هم برای دوام بیشتر در مقابل سرما با روغن مخصوص چرب می کنند.


● تا فرصت دارید!
سرمای ناگهانی هوا اجازه فراموشی بعضی کارها را به ما نمی دهد. به همین دلیل رسم است که صاحبخانه ها در روزهای آغازین پاییز، پنجره ها و کانال های کولر را می پوشانند، درز درها را می گیرند و لباس های گرم و بخاری ها را از انباری بیرون می آورند. اگر خودتان دل و دماغ این کارها را داشته باشید وقت چندانی نمی برد و هزینه ای هم برای شما در بر ندارد اما نتیجه این کارها در منزل چشمگیر است و احتمال اینکه در فصل سرد گرفتار نم دادن دیوارها، چکیدن آب از سقف خانه، یخ زدگی لوله ها و حتی گازگرفتگی شوید به میزان زیادی کاهش پیدا می کند.


پیشنهاد می کنیم ابتدا از سالم بودن لوله های آب و نداشتن ترک و نشتی آنها مطمئن شوید و لوله ها را عایق بندی کنید. به این ترتیب لازم نیست شیر آب را برای استفاده از آب گرم به مدت زیادی باز بگذارید تا آب گرم شود. عایق بندی لوله ها همچنین باعث می شود آب سرد در لوله ها یخ نزند.

 

● درز گیری فراموش نشود
برای گرم نگه داشتن فضای داخلی منزل لازم است که درزها، ترک ها و سوراخ ها را بپوشانید تا هوای سرد و خشک وارد خانه نشود و دمای داخل خانه گرم و مطلوب بماند. البته قبل از این کار باید مطمئن شوید که سیستم تهویه هوای خانه درست کار می کند. به این ترتیب هزینه مصرف انرژی بسیار کاهش خواهد یافت و هوای خانه شما بدون هدر دادن انرژی گرم می ماند. در ضمن راه ورود حشرات به خانه نیز بسته می شود.


● بخاری وارد می شود
حالا که تمام درزها و سوراخ های خانه را پوشاندید باید اطمینان حاصل کنید که وسائل گاز سوز خانه، گاز منوکسید کربن تولید نمی کنند و هوا به خوبی رد و بدل می شود. قبل از شدت گرفتن سرمای هوا بررسی وسایل گرمازای خانه را در اولویت قرار دهید. بخاری، شومینه یا شوفاژ را بررسی و از تمیزی و باز بودن راه خروج دودکش ها اطمینان حاصل کنید. درستی عملکرد دودکش با دو آزمایش ساده مشخص می شود.


می توانید با دست زدن و لمس دودکش از کار آمدی آن مطمئن شوید زیرا وقتی وسیله گازسوز کار می کند دودکش داغ می شود. سردی دودکش نشانه عبور نکردن گازهای سمی حاصل از احتراق وسیله گازسوز شماست. آزمایش بعدی قرار دادن کبریت روشن درابتدای دریچه و مبدأ دودکش در اتاق است. در این شرایط و به دلیل مکش مناسب دودکش باید شعله به سمت داخل دودکش کشیده شود.

● و دیگر کارها...


روشنایی خانه در فصل سرما بسیار مهم است. لازم نیست از لامپ های اضافه استفاده کنید، زدودن گرد و غبار و تمیز کردن چراغ های روشنایی خانه کمک می کند که نور بیشتری در خانه داشته باشید. رختخواب ها و ملافه ها را هم قبل از سرد شدن هوا بشویید و در نور آفتاب خشک کنید. سری هم به وسایل چوبی، کابینت ها و کف پوش ها بزنید و علاوه بر تمیز کردنشان، آنها را با روغن مخصوص چرب کنید. نکته آخر اینکه اگر یک انباری خوب در اختیار دارید وقت آن رسیده که وسایل تابستانی را به آنجا ببرید و پوشاک و لوازم مورد نیاز در فصل سرد را در خانه جای دهید.

● حالا بیرون خانه
کارهای درون خانه تمام شده و نوبت به بیرون خانه می رسد. توصیه می کنیم انتخاب نخست شما پیشگیری از خرابی ها و آسیب های احتمالی، اطمینان از نبودن درز و شکاف در گوشه ها و قسمت های کناری پشت بام باشد زیرا ممکن است راه چاه و ناودان پشت بام با سنگ و برگ های خشک مسدود شده باشد و تجمع آب ناشی از باران و توفان های فصلی به بام منزل تان آسیب برساند. اگر پشت بام خانه ، عایق کاری نشده این کار را در اولویت انجام دهید. در مرحله بعدی اگر آپارتمان نشین نیستید باید سری به حیاط بزنید و به گیاهان و درختان باغچه رسیدگی کنید. پیشنهاد می کنیم شاخ و برگ ها را هرس کنید تا در برابر باد و باران آسیب نبینند. منبع : هفت صبح