1dr5

وقتی وارد رستوران میشوید اولین چیزی که جلب توجه میکند چیدمان میزها و سالن رستوران و سپس رفتار و استقبال و آمادگی پرسنل رستوران است . چیدمان و لوازم رستوران و آمادگی میزبانهای آن میتواند تاحدی نحوه سرویس دهی را به شما نشان دهد . اولین چیزی که میتواند مشتری را دلزده و یا علاقمند کند پاکیزگی و آماده بودن میزها و چیدمان روی میز است . اگر مشتری وارد شود و هنوز بقایای پذیرایی از میهمان قبل روی میز باقیمانده باشد و هنوز میزبانان در تکاپوی راهنمایی شما باشند و میزی آماده نباشد تردید نکنید که در داخل آشپزخانه هم چنین قواعدی در جریان است .

1dee7

پس سرویس دهی قواعد و آدابی دارد که باید هر رستوران و مدیر رستوران آنرا فرا گرفته باشد و به نحو احسن به میزبانان و پرسنل خود انتقال داده باشد و مرتب کیفیت آنرا بررسی و مورد نظارت قرار دهید . از بدو ورود از پارکینگ یک رستوران به هنگام استقبال تا بدرقه باید تحت نظر مدیران رستوران باشد . یعنی اگر مسئول پارکینگ رستوران کار خود را بلد نباشد تمامی زحمات کارکنان داخلی و حتی آشپز رستوران به هدر خواهد رفت . امروزه با استفاده ار تمامی امکانات مدرن میتوان رفتار و برخورد آنان را ضبط و ذخیره کرده و مورد بررسی قرار داد .حتی میتوان مبادرت به شناسایی و جمع آوری تکدیان و فروشندگان دوره گرد اطراف رستوران کرد .

1dee8

رعایت آداب اجتماعی در رستوران حرف اول را میزند و اگر مدیران نحوه برخورد میزبانان جزء و حتی مسئول پارکینگ را در نظر نداشته باشند به تدریج با رکود مواجه خواهند شد . آموزش به افراد تحت نظارت همه امور را شامل خواهد شد . از رفتار و نحوه حرف زدن و بلندی صدا و برخورد و تعارفات با مشتریان و ایستادن و حرکات دست و حتی دریافت انعام ( البته انعام گرفتنی نیست !  بلکه دادنی است !! ) راهنمایی مشتریان و رعایت سکوت و آرامش در محیط و فضا و گوش دادن دقیق به سفارشات ,  ندادن جواب سربالا و اطاعت از سفارش و درخواست ها ,  دادن سرویس صحیح و متناسب با روحیه و نفرات و بسیاری از موارد جزء ریزه کاری های کار بشمار میرود و صد در صد در موفقیت رستوران مهم است .

اگر منویی تهیه شده باید طبق منو سفارشات دریافت شود . منو باید قابلیت انعطاف داشته باشد یعنی اگر غذایی جزء فهرست نیست از منو هم حذف گردد تا از گرفتن سفارش مشتری امتناع نشود . اینکه در منو غذایی قید شود ولی هنگام سفارش ذکر کنند که موجود نیست به شهرت و اعتبار رستوران لطمه وارد میکند . همه چیز باید شسته و رفته و شفاف و واضخ باشد . قیمت ها و شارژ سرویس هنگام سفارش در معرض روئیت مشتری باشد . هنگام ترک رستوران همه مشتریان باید راضی آنجا را ترک کنند . این رضایت تضمین بازگشت مشتری برای مرتبه بعدی است . اگر در فکر کار و دوره بلند مدت هستید باید در فکر جلب رضایت مشتری باشید . مگر اینکه رستوران در جاده ای دورافتاده و تک و تنها باشد که هرازگاهی مسافری از بخت برگشته مشتری گذری باشد و بس !!

1dee9

اگر رستوران شما بخر و ببر باشد و عده ای مجبور باشند در اتومبیل غذا بخورند اولین کاری که باید انجام دهید تامین محل پارک مناسب و دورکردن فروشندگان دوره گرد و تکدیان غذایی ! است . اگر رستوران شما محل پارکینگ دارد باید بدانید در محل پارکینگ برخورد متصدی با میهمانان چگونه است . اگر دربان دارید باید بدانید رفتار دربان شما با میهمانان در موقع بدرقه به چه نحواست . اگر رستوران شما در یک خیابان پردار و درخت قرار گرفته باید حتما در فکر روشنایی چند صد متری آن هم فکر کرده باشید . اگر غذای شما مناسب کودکان هم هست حتما باید در فکر نشیمن کودک و سرویس غذاخوری کودک و غذاهای مناسب آنها هم باشید . اگر رستوران شما امکانات خنک کننده کمی دارد و آفتاب همیشه داخل سالن میشود باید حتما در فکر سایبان و جلوگیری از تابش زیاد آفتاب هم باشید .

1dee10

رستوران محل اسایش و ارامش و بعد غذاخوردن است ولی باید تمامی امکانات رفاهی مشتریان فراهم شده باشد تا مطمئن باشید که مرتبه بعدی هم وجود خواهد داشت .

سرمایه گذاری در یک رستوران همانا جلب " رضایت " مشتریان برای مرتبه بعدی است . نه اینترنت و نه تبلیغات و تراکت و مجله و امتیاز و .... هیچکدام نقشی به این پر اهمیتی نخواهند داشت . پس هر مدیر ابتدا باید از بد ورود مانند میهمان و مشتری رستوران خود را از محل پارک اتومبیل ها , اسکن کرده و مورد بررسی قرار دهد تا کم و کاستی های آنرا دریابد و رفع نماید .

1dee11

به امید روزی که رضایت مشتریان به حدی باشد که در رستوران های مورد علاقه خود هم آبونمان سالانه شوند !

 

مطالب آپلود شده میان متن از مجله هتلداری از لیلا ملک :  http://hotelmagazine.ir/print/2866