8e465

منوی رستوران ( یا کافی شاپ ) گویای چه اطلاعاتی است ؟ چه چیزی را به شما یادآوری میکند ؟ شما بعنوان مشتری , چه انتظاراتی از یک منو دارید ؟ اصلا یک منو باید چگونه باشد ؟ آیا رستوران های متفاوت باید منوهای متفاوت داشته باشند ؟ چه منوهایی کشش بیشتری برای انتخاب ایجاد میکنند ؟ آیا میتوان با یک منو , فروش بیشتری انتظار داشت ؟ آیا اصلا تا بحال در رستوران ها به منوها دفت کرده اید؟ چه چیزی از منوها در خاطر شما نقش بسته است ؟ 

خیلی سوال کردیم ! البته به این دلیل که ذهن خود و شما را به چالش بگیریم و کمی به فکر وادار شویم !

یک رستوران قبل از ارائه خدمات و تبلیغ باید وظیفه اطلاع رسانی خود را به نحو احسن انجام دهد . وقتی از جلوی دری یک رستوران عبور میکنید باید بتوانید بین  یک مغازه طباخی و

آجیل فروشی و یک رستوران فرق قائل شوید !  تابلو و سردر رستوران باید فریاد بزند که در این محل غذایی ناب ارائه میشود !  البته این اطلاعات را نه به وسیله حس بویایی ! بلکه با حس بینایی و قوه بصری باید تشخیص داد که در این محل چه نوع غذایی باید انتظار داشت ! همه اطلاعات باید از همان بدو ورود راهنمای مشتری باشند .

یکی از این راه های انتقال اطلاعات , تهیه منو یا فهرست غذاهاست . برخی منوها عمومی هستند و اگر قرار است یک منوی عمومی در کنار یا بالای پیشخوان و یا بالای سر مشتری و صندوق یا در کنار درب ورودی  قرار بگیرد مشتری نباید حس کند که در حال خواندن دعای زیارت نامه است ! باید این منو یا بورد , جالب و جذاب و واضح و گویا باشد تا مشتری برای انتخاب زیاد معطل نشود و در نتیجه در جلوی صندوق ازدحام ایجاد نشود . هرچند در برخی موارد , از جمله فست فودها  اینگونه منوها کارگشا است ولی ایستاده نگه داشتن مشتریان برای انتخاب غذا فقط در اماکنی که فضای کافی برای نشستن وجود ندارد و یا همان فست فود ها که اکثر جماعت تین ایجر مشتری آن هستند , میتواند مناسب باشد .

به خاطر داشته باشید : هرچقدر افراد با آرامش بیشتری انتخاب کنند , فرصت کافی برای انتخاب های بیشتر و بهتر خواهند داشت !

2213

بهترین حالت حتی در فست فودها , ارائه یک منوهای اختصاصی است . ایستادن و در حال ایستادن غذا را انتخاب کردن , حس عحله را القا میکند و مشتری با فراغ خاطر نمیتواند غذا انتخاب کند و طبعا خرید زیادی انجام نخواهد گرفت ! ولی وقتی مشتری نشسته باشد و حس ارامش و آسایش در او ایجاد میشود میتواند گزینه های زیادتری را هدف قرار دهد !

با دیدن منوی رستوران باید کم کم حس چشایی و غدد بزاقی به کمک طلبیده شوند ! پس بهترین منوها , منوهایی هستند که مصور میباشند . عکسهای اشتها برانگیز میتوانند در عین حال به مشتری نشان دهند که در انتظار چه رنگ و لعابی نشسته است ! البته میزبان هم باید موظف باشد که حتما غذایی شبیه به عکس را به مشتری عرضه کند . یک منوی مناسب باید از تمامی مواد داخل غذا به مشتری اطلاعات کافی بدهد تا با خواندن هر کدام بتواند بهترین انتخاب را انجام دهد .

آیا با منوهای چسبناک برخی فست فودها روبرو شده اید ؟؟!! حتما ! پس هر منوی مخصوص سالن , باید روکش مخصوص داشته باشد که در واقع آنرا واترپروف نماید تا  بتوان در صورت لزوم تمیز نمود ! اگر قادر به انجام این نکته نیستید پس انتظار نداشته باشید مشتری بار دیگر قدم به رستوران شما بگذارد ! زیرا وقتی در حفظ و نظافت و پاکیزگی یک منو نتوان کوشا بود , صد البته  در مورد پاکیزگی آشپزخانه رستوران در ذهن مشتری تردید بوجود خواهد آمد !! ضمنا با اتخاذ این تدابیر منوها دوام بیشتری هم خواهند داشت .

2434

بهترین گرینه برای منوها , بروشورهایی جمع و جور هستند که در یک برگ به صورت چند وجهی تهیه شده اند و به تعداد زیاد در رستوران در دسترس همه قرار میگیرند و اگر خللی به آنها وارد شود میتوان آنرا دور انداخت و یک منوی دیگر را مورد استفاده قرار داد . ضمنا همیشه برای بردن مشتری در دسترس قرار دارد و یا داخل بسته بیرون بر Delivey به دست مشتری میرسد .

منوهای جیبی هم برای مواقع زیادی به درد میخورد که به طور مثال وقتی مشتریان رستوران از مسافرین تور یا برنامه های گروهی خاصی هستند و فرصت کافی برای انتخاب غذا در داخل رستوران نیست و این منوهای جیبی قبلا توسط مسئولین تور در اتوبوس و در حین سفر به مشتریان داده شده و سفارش ها گرفته شده تا هنگام ورود به رستورات غذای آنان آماده شده باشد .

185

با یک منو میتوان کسب و کار را رونق داد و یا در عین حال از سکه انداخت ! پس اگر میزبان هستید , دقت کنید که چه منویی را برای چاپ انتخاب میکنید .

یک منو , هویت یک رستوران است . منو عرصه تاخت و تاز هنر آشپزی سرآشپز شماست ! بدون منوی مناسب  , سرآشپز رستوران شما در نیمه راه قرار دارد و هرچقدر هم ماهر و با سلیقه و خوش دست پخت باشد , کار رستوران پیشروی نخواهد کرد !  زیرا یک منوی نامناسب قدرت انتخاب را از مشتری میگیرد و وقتی انتخاب خوبی در کار نباشد , لذتی از غذا نخواهد برد و در نتیجه دیگر سراغ رستوران شما نخواهد آمد . البته منوی رستوران فقط یک فهرست یا سیاهه ای از آنچه در آنجا عرضه میشود نیست . وسیله ای برای برقراری ارتباط با مشتریان است , و مشتری نیز سرمایه شماست ! و .... هر که ارتباط سازنده اش بیش , فروشش بیشتر !!

menu1

علاوه بر قالب و رنگ و طرح جنس منو , باید ترتیب ارائه و ترتیب قرار گرفتن غذاها در فهرست نیز از روال منطقی و صحیحی پیروی کند . در رستوران ابتدا پیش غذا و اردوورها و سپس غذاهای اصلی و بعد نوشیدنی ها و سپس دسرها و پس غذاها عرضه خواهند شد . این روال باید در منو و چاپ آن لحاظ شود . 

غذاهای شبیه بهم در یک بخش جداگانه باید قرار گیرند . مثلا غذاهای خام گیاهخواری باید از غذاهای گوشتی کلا جدا باشد . البته هم میتوان برای هرکدام منوی جداگانه در نظر گرفت و هم میتوان منو را به دو گروه و مجموعه تقسیم کرد . 

*  اضافه کردن مواد تشکیل دهنده و اصلی ( در حد لو نرفتن محتویات غذاهای خاص !  و ویژه رستوران ها ) به طور خلاصه و کوناه , کمک بزرگی برای مشتریان است . از اتلاف وقت مشتری و میزبان جلوگیری میکند و انتخاب صحیحی را پیش روی میهمان یا مشتری قرار میدهد . ضمنا با مقایسه مواد و محتویات غذا و نیز قیمت آن , میتوانند تشخیص دهند که آیا به صرفه است یا خیر . اینکار مشتری را فراری نمیدهد برعکس با احساس آرامش بیشتر انتخاب میکند و فکر نخواهد کرد که مورد اجحاف قرار میگیرد و مرتب به سراغ رستوران شما خواهد آمد ! قیمت های صحیح و به روز شده حتما باید در فهرست لحاظ شوند تا دست مشتریان در انتخاب بازتر باشد .

printing6

غذای خاص و ویژه رستوران باید در ابتدای فهرست و جداگانه و به طور برجسته به مشتریان معرفی شود . البته با اسامی بازی نکنید و میهمان را گول نزنید تا اشتباه انتخاب کند . این کار به نفع رستوران شما نیست ! زیرا همان حس اجحاف به مشتری دست خواهد داد .

برای افرادی که دوست دارند از انتخاب دیگران مطلع شوند , حتما غذاهای پرفروش و آن دسته از غذاهایی که محبوبیت زیادتری دارد در فهرست به صورت جداگانه معرفی کنید . اینکار مانند این است که مشتری به غذای دیگران سرک میکشد تا بفهمد دیگران چه انتخاب میکنند !! پس حس و غریزه کنجکاوی مشتریان را نیز ارضا نمایید ! 

برای جدا کردن انواع مختلف غذایی در منو میتوانید از رنگ های متفاوت استفاده کنید . عناوین باید درشت تر از تعاریف و توضیحات باشند . ضمنا فکر آن مادربزرگ ها و پدربزرگ ها را هم بکنید که عینک خود را هنگام بیرون امدن از منزل فراموش کرده اند !!! فونت را کمی درشت تر بگیرید تا به بهانه ریزبودن فونت , هیچ مشتری را از دست ندهید !

mteew

رنگ تیره در منو کمی خشن به نظر میاید و خواندن را دشوار میکند , از رنگهای شاد و روشن که اشتها برانگیز ترند , بیشتر استفاده کنید .

14343

در مورد رستوران های سنتی و سفره خانه ها کمی حساس تر و محتاطانه عمل کنید . یک منوی سنتی و شیک با انتخاب عکسهای سنتی میتواند  روی مشتری های سفره خانه ای , که اصالت را دوست دارند تاثیر بیشتری بگذارد . در همه منوها از نوشته ها کمتر و از عکسها بیشتر استفاده کنید . عکسها واضح و شفاف و گویا باشند . با عکسها حس های مختلف را میتوان به مشتریان القا کرد پس از تهیه منوهای ساده بدون عکس بپرهیزید .عکسها باید از غذاهای همان رستوران تهیه شوند . منوی رستوران حتما باید با همکاری سرآشپز رستوران طراحی شود . برای تهیه و چاپ منو و معرفی هویت رستوران خود حتما , از طراحان و چایخانه هایی کمک بگیرید که در امر چاپ و تهیه منوها تجربه بیشتری دارند و نمونه کارهای آنان را مشاهده کرده و از تجربیات و توصیه های آنان بهره گیرید .

39 چگونه میتوان یک منوی رسمی تنظیم کرد ؟
40 چگونه میتوان یک منوی غیر رسمی تنظیم کرد ؟
41 فرق بین میهمانی رسمی و غیر رسمی
42 تنظیم یک منو برای میهمانی

چاپ و طراحی منوی فست فود و رستوران ( ناربن گرافیک )