a43535

بین میهمانی رسمی و غیر رسمی تفاوت هایی وجود دارد . چه عواملی باعث ایجاد تفاوت میشوند ؟ چگونه میتوان فرق بین میهمانی رسمی و غیر رسمی را توضیح داد ؟

a97876666

عواملی هستند که تعیین کننده این وجه تمایز می باشند . یکی از آنها میزان دوری و نزدیکی ارتباط با مدعوین است . هرچه مدعوین نزدیک تر باشند از رسمیت میهمانی کاهش میابد . هرچه رابطه بین میزبان و مدعوین دورتر باشد رسمیت میهمانی افزایش می یابد . به طور مثال وقتی میهمانان منزل میزبان , والدین یا دختر و داماد و عروس و پسر هستند این میهمانی خودمانی تر است و از رسمیت تقریبا خبری نیست . ولی وقتی مدعوین کارمندان شرکتی هستند که میزبان در آنجا کار میکند یا خویشانی هستند که از نظر رابطه دور هستند این میهمانی رسمی تر میشود .

a5665

تعداد میهمانان و بزرگی میهمانی باعث میشود که میهمانی از حالت خودمانی بیرون آمده و حالت رسمی تری پیدا کند . در یک میهمانی خانوادگی با اینکه مدعوین از خویشان نزدیک هستند ولی بنا به تعداد بالای میهمانان , میهمانی رسمیت پیدا میکند . در مقایسه بین یک میهمانی که عمه ها و دایی ها و خاله ها و...... دعوت شده اند و میهمانی که فقط خاله و همسرش حضور داشته باشند , در میهمانی اول رسمیت بیشتری حاکم است .

 

یکی دیگر از عوامل دخیل در رسمیت یافتن میهمانی مناسبت برگزاری میهمانی است . همان میهمانی خانوادگی در حالت عادی خودمانی است و نیازی به تشریفات غیرمعمول دیده نمیشود ولی وقتی همین میهمانی خانوادگی و غیر رسمی به مناسبت روز یا جشن بخصوصی تدارک دیده شود مثلا در نوروز یا شب یلدا برگزار شود رسمیت می یابد .

 

a97686

در یک میهمانی رسمی منوی غذایی متفاوت است و از حالت معمولی خارج میشود . نحوه پذیرایی با میوه و شیرینی و میان وعده و بدو ورود میهمانان تشریفاتی تر و تزیینات منزل و میز و سفره و منزل فاخرتر میشود .

حضور همزمان میهمانان پر اهمیت است بهمین دلیل ساعت و روز پذیرایی کتبی و یا شفاهی به اطلاع همه مدعوین رسانده میشود .در میهمانی های بسیار رسمی تر مانند مراسم عقد و عروسی و ولیمه معمولا کتبی اطلاع داده میشود و آدرس محل و تعداد میهمانان دعوت شده از آن خانواده , در کارت قید میشود .

a65656

بنا به مناسبت میهمانی و حضور افراد دیگر , طرز پوشش میهمانان و پذیرایی میزبان و وسایل و ظروف مورد استفاده در میهمانی متفاوت است .

a897656556

اگر مناسبت خاصی ( مانند ولیمه یا جشن تولد و تولد نوزاد و ... ) در مجلس حکمفرما باشد , مدعوین طبق سنت و رسم و رسوم و به رسم یادبود با هدایا و کادو وارد میهمانی میشود . در اینگونه موارد تعداد میهمانان افزایش می باید در نتیجه میزان خدمات دهی در منزل میزبان باید از قبل پیش بینی و رعایت شود . در مبحث  مدیریت پذیرایی در منزل و اماکن دیگر   همه این موارد توضیح داده شده است .  

a5454645

چگونه میتوان توازن و تعادل بین پوشش  و لوازم و ظروف پذیرایی  در میهمانی های رسمی و غیررسمی را تنظیم کرد ؟

چگونه میتوان منوی رسمی یا غیر رسمی تنظیم کرد ؟

با استفاده از یک منوی از پیش آماده میتوانید .....

........  ادامه دارد ......

 

انواع نمونه های چیدمان میزهای غذاخوری رسمی و نیمه رسمی و غیر رسمی