world-food-day

 

همه ساله  روز جهانی غذا 16 اکتبر مصادف با 25 مهرماه برگزار میشود .لوگوی این سازمان را در زیر مشاهده میکنید :

foiui0

 

66سال پیش یعنی در سال 1945 میلادی در چنین روزی سازمانی جدید در سازمان ملل با نام سازمان خواروبار کشاورزی (FAO) ایجاد شد تا تلاش کند دولت ها را متقاعد ، متعهد وهدایت کند که سیاست های کشاورزی پایدار و سالم را توسعه دهند ، به مدیریت آب در کشاورزی اهمیت دهند. بر قیمت غذا نظارت کنند به گونه ای که مردم در تمام اوقات به غذای کافی و سالم دسترسی داشته باشند این سازمان در اجلاسهای متفاوت با دعوت از سران ملل آنها را برای ساختن جهانی بدون فقر و گرسنگی تشویق و بیانیه هایی را بدین منظور انتشار داده است تا آرزوی بزرگ مصلحان جهان رنگ عمل به خود بگیرد و همه جهانیان در دنیای سالم تری زندگی کنند. هر سال با توجه به شرایط موجود جهان شعاری برای این روز از طرف این سازمان تعیین مي‌ شود .سال2011 میلادی یعنی سالی که جهان با بحران اقتصادی سر مي‌ کند .

 

ما هم همگام با این روز با دیگر مردم جهان زنگ های را به صدا در خواهیم آورد که : به یاد بیاوریم " پس نتیجه اقدامات فقر زدایی و ارتقا سطح بهداشت خوراکی محرومان جهان به کجا انجامید ؟ "

روز جهاني غذا را با مصرف درست غذا و جلوگيري از اسراف پاس داريم و هنگام دور ريختن غذا به فکر گرسنگاني که اين غذا ميتوانست آنها را از مرگ نجات دهد، باشيم.


ضمنا تلاش کنیم که در مقام یک علاقمند به آشپزی و مدیر آشپزخانه راه های حفظ محیط زیست  را از طریق مديريت زباله هاي خانه و نیز روشهای کاربردی برای تقلیل زباله خانگی را نیز به خانواده و خویشان آموزش دهیم .  

روز جهانی آشپز و قناد در تاریخ 20 اکتبر مصادف با 29 مهرماه  نیز همگام با این روز در پیش است . به زودی سفره خونه برنامه های روز جهانی غذا و روز آشپز و قناد را به اطلاع علاقمندان و بازدید کنندگان و اعضای سایت خواهند رساند .

 

برنامه های جشنواره غذا و آشپزی سفره خونه به مناسبت هفته جهانی غذا و آشپز و قناد