macaroni_penne

 

 

ماکارونی یکی از فرآورده‌های مهم گندم است که تولید آن را به چینی‌ها نسبت داده‌اند. در یک کتابچه منتشر شده از موسسه ملی ماکارونی آمریکا بنابر روایت یک داستان جذاب ایتالیایی. هنر ساخت ماکارونی متعلق به یک دوشیزه چینی می‌باشد.

در داستان فوق آمده است که روزی یک دوشیزه چینی طبق معمول که مشغول تهیه خمیر نان بود، حین کار با یک ملوان ایتالیائی مشغول گفتگو شد و کارش را فراموش کرد. در این حین، خمیر از ظرف به روی میز ریخته و به صورت رشته‌رشته از میز آویزان شد. با تابش آفتاب بر روی رشته‌ها آن‌ها به سرعت خشک شدند. ملوان ایتالیائی که نامش اسپاگتی بود، با دوشیزه چینی تصمیم گرفتند اطلاعات و نحوه به وجود آمدن رشته‌ها را نزد خود مخفی نگه دارند. آن‌ها داخل کشتی، رشته‌ها را در آبگوشت جوشان پختند وبا مصرف رشته‌های پخته شده،دریافتند چقدر آن‌ها خوردنی و خوشمزه شده‌اند. بدین ترتیب نحوه تولید ماکارونی ( یا پاستا ) ، برحسب تصادف کشف گردید.

آقای اسپاگتی پس از بازگشت به سرزمین خویش( ایتالیا ) به فکر خوشمزه کردن ومغذی کردن این رشته‌ها افتاد و موجب شد ایتالیا به عنوان بزرگ‌ترین مصرف‌کننده این نوع غذای گندمی مطبوع تلقی گردد .

.

در ایران نیز اولین کارگاه ماکارونی‌ سازی در سال 1313 با دستگاهی ابتدایی و ساده شروع به فعالیت کرد و منحصراً مورد مصرف سفارتخانه و کنسول‌گری‌های خارجی و معدود افراد ایرانی که در ارتباط با این مراکز بودند، می‌گردید. شاید به همین خاطر به ماکارونی رشته فرنگی نیز گفته می‌شود. به مرور زمان تولید ماکارونی در کشور افزایش یافت. به‌طوری که در سال‌های اخیر مصرف ماکارونی در ایران بسیار بالا رفته است و به نظر می‌رسد در جیره غذایی مناطق شهری و حتی روستایی به طور دایم ماکارونی گنجانده شده واز آن استفاده می‌گردد. در حال حاضر بیش از 300 واحد تولیدی کوچک  و بزرگ مشغول فعالیت می‌باشد. کیفیت انواع ماکارونی به دلیل در دسترس بودن سمولینای مطلوب وتکنیک‌ها وماشین‌ها پیشرفته در حد لازم است.

ماکارونی از نظر تکنولوژی، جزء فرآورده‌های به نام پاستا که شامل: اسپاگتی، ورمیشل، نودل، لازانیا و راویولی می‌باشد. اختلاف این فرآورده‌ها در شکل و حالت فیزیکی آنها ایت. ماکارونی از جمله راحتترین و رایج‌ترین غذا در کشور ما می‌باشد که نه تنها مورد علاقه کودکان است، بلکه میان بزرگ‌ترها طرفداران زیادی دارد ومی‌تواند غذای مناسبی باشد.در پختن پاستا باید برای هر نفر 100 تا 120 گرم پاستای خشک در نظر گرفت. دیگ پاستا باید جادار باشد. چون پاستا هم مانند برنج باید در آب جوش فراوان شناور شود. مدت پخت پاستا به جنس آرد و درشتی . ریزی پاستا بستگی دارد. ولی به طور معمول بین 10 تا 15 دقیقه زمان لازم است. ماکارونی را هرگز دم نکنید، زیرا به علت این که زمان پخت بالا می‌رود وتغییراتی که در ماکارونی پیش می‌آید، اثر چاق کنندگی پیدا می‌کند.

دقت در هماهنگی سس وشکل پاستاست که شما را در آشپزی به یک هنرمند تبدیل می‌کند. به همین خاطر بنده مجموعه‌ای از سس‌های مختلف را در اختیار شما قرار داده‌ام. تا به راحتی بتوانید حتی با جایگزین کردن انواع مواد و پنیر‌ها غذایی سریع ومطبوع برای خانواده خود به خصوص کودکان دلبندتان فراهم سازید.ماکارونی دارای مقادیر قابل ملاحظه‌ای قند بوده وتا حدودی پروتئین دارد. در ضمن هر 100 گرم پخته آن 350 کیلو کالری انرژی دارد. همچنین حاوی لزین، اسیدآمینه و مقدار کمی چربی است. در صورتیکه با آرد سبوس دار تهیه شود، گلیادین و گلوتین هم دارد که پس از پخت به گلوتن تبدیل می‌شود.

توصیه به همه گروه‌های سنی:

آیا می‌دانستید آردهایی که نشاسته دارند، به اندازه چربی‌ها چاق نمی‌کنند؟ بنابراین ماکارونی به تنهایی اضافه وزن نمی‌آورد و به بدن انرژی داده و جلوی گرسنگی را در طول روز میگیرد.تقریباً می‌توان گفت مزه ماکارونی برای بیشتر کودکان دوست داشتنی است.ماکارونی در میان غذاهای غلاتی کمترین اندیس گلیسمیک را دارد و قند آن دیر هضم است. و در صورتی که از آرد سبوس‌دار یا غنی شده تهیه شده باشد فیبر بالای آن برای دستگاه گوارش بسیار مفید است. این غذا اگر همراه با سبزیجاتی مثل گوجه‌فرنگی، قارچ، فلفل دلمه‌ای و اسفناج پخت شود، برای تمامی سنین بسیار مناسب است. در ضمن این غذا برای افرادی که مبتلا به دیابت نوع یک و دو هستند، غذای مناسبی است. چون اندیس گلیسمیک پائینی دارد و قند خون را فوراً به محض مصرف افزایش نمی‌دهد.

ماکارونی نباید دم بکشد:

از نظر علم تغذیه، بهترین روش پخت ماکارونی همان روشی است که اروپائی‌ها استفاده می‌کنند. یعنی ماکارونی را داخل آب مثل برنج می‌جوشاند و بعد پخت آبکش کرده با سس و مواد غذائی مختلف دیگر مخلوط کرده و می‌خورند. روشی که ماکارونی را بعد از جوشاندن دم می‌کنیم. روش مناسبی برای تهیه این غذا نیست. زیرا در مورد تمام غذاهای کربوهیدارتی هر چه فرآیند پخت بالاتر رود، هضم و جذب ترکیبات قندی  و نشاسته‌ای  راحت‌تر شده و سرعت جذب قند در خون افزایش یافته و در زمان کوتاهتری قند خون را بالا می‌برند. فرآیند یاد شده را اصطلاحاً « نمایه گلایسمی» می‌گویند. متخصصان تغذیه و رژیم درمانی توصیه می‌کنند که غذاها کربوهیدارتی به گونه‌ای طبخ شوند که نه تنها سرعت جذب قند افزایش نیاید، بلکه کندتر هم بشود و برای افراد دیابتی این مسأله بسیار مهم است. بنابراین خوردن ماکارونی سبوس‌دار به همراه سس تهیه شده از سبزیجات تازه به روش آبکشی تهیه و بدون دم کردن بیش از هر روش دیگری توصیه می‌شود.  از فرشته جوادی

سفره خونه : ماکارونی نام یکی از انواع پاستاهای لوله ای شکل است که برای اولین بار در سبد غذایی جا باز کرد و همه پاستاها با این نام رایج شدند و دقیقا مانند کلینکس این واژه معدل پاستا قرار گرفت .