224444

در برنامه روزانه خود فرصتی برای فعالیت بدنی، ورزش و یا پیاده روی پیداکنید. یک پیاده روی ساده حتی به مدت 20 دقیقه در روز در حفظ سلامتی شما موثر است.
پیشنهاداتی برای صبحانه :
روز خود رابایک لیوان شیر همراه با 2 عدد خرما یا 1 قاشق عسل شروع کنید. این خوراکی صبحگاهی می تواند یک عدد میوه مثل سیب یا موز باشد تا زمان آماده شدن و قبل ازبیرون آمدن از منزل می توانید میل کنید.

صبحانه رابه شکل یک لقمه یا ساندویچ کوچک مانند نان وپنیروگردو ، نان وپنیر وخیاروگوچه فرنگی یا نان وکره عسل همراه خود به محل کارببرید.
برای جلوگیری از اتلاف وقت می توانید لقمه صبحانه خودرااز شب قبل آماده کنید، در یک نایلون مخصوص مواد غذایی یا محافظ غذا پیچیده در یخچال قراردهید. با این کار صبحانه خودرا به راحتی با اولین فنجان چای در محل کارخود میل کنید.
میان وعده ها نقش مهمی در تامین درصدی از نیاز روزانه دارند، برای این منظور همیشه چند عدد میوه تازه را که خوردن آنها راحت است مثل سیب، موز، انگور و نارنگی راازشب قبل شسته وآماده کنید. مقداری را در کشوی میزخود درمحل کار قرارداده ومقداردیگر را در ماشین به همراه داشته باشید وبه محض احساس گرسنگی آنها را میل نمایید.
انتخاب دیگربرای میان وعده ها در محل کار، استفاده از میوه های خشک و مغزها مانند کشمش، توت خشک ، خرمای خشک، گردو، پسته و ... است که آماده سازی ومصرف آنها شاید حتی راحت تر از میوه تازه باشد.
به یادداشته باشید که خوردن حداقل 3 الی 4 واحد میوه تازه در طول روزبرای شما ضروری است.

پیشنهاداتی برای ناهار:
در یک فاصله زمانی مشخص مثلا بین 12 الی 2 بعداز ظهر فرصتی را حتی کوتاه برای صرف ناهاربه خود اختصاص دهید.
سعی کنید از غذاهای خانگی که هم ازنظر بهداشتی سالم ترندو هم ارزش تغذیه ای بیشتری دارند، استفاده نمایید. برای این منظور اگر وقت کافی برای گرم کردن غذا ندارید، از ظروف یا فلاکس های مخصوصی که غذا راتازمان مصرف گرم نگه می دارند، استفاده کنید.
می توانید وعده ناهار را از ساندویچ های ساده و سالم خانگی که آنها راشب قبل آماده کرده ودر یخچال گذاشته اید، استفاده کنید. ساندویچ هایی چون : پنیر، تخم مرغ، مرغ، کوکو، کتلت و ... به مراتب بهتر وسالم تر از انواع fast food ها هستند.
در کنار ناهار مصرف مقداری سالاد رافراموش نکنید. برای این منظور می توانید در یک نایلون مخصوص مواد غذایی چند برگ کاهو، یک عدد هویج، گوجه فرنگی، خیارکوچک و... را به همراه داشته باشید و در زمان ناهار بدون نیاز به خرد کردن آنها رامیل کنید.
در نهایت زمان اتمام ساعات کاری خود را طوری تنظیم کنید تا فرصت طلایی در کنارخانواده بودن و صرف یک شاک گرم، دلچسب و سالم با عزیزانتان را از دست ندهید.

منیره دادخواه -کارشناس ارشد تغذیه ورژیم درمانی