IMG12300524

کباب تُرکی یا دونر کباب Doner Kebab را دیگر خیلی‌‌ها در جهان می‌شناسند. تنها در آلمان  بیش از ۱۶ هزار مرکز عرضه،  روزانه ۴۰۰ تن کباب ترکی به فروش می‌رسانند. مرگ کسی که به عنوان مخترع کباب ترکی شناخته می‌شود حالا باعث شده خیلی‌ها نظرشان به تاریخ به وجود آمدن این غذا جلب شود. مانند هر مورد مشهور و پرفروش دیگری اختراع کباب ترکی هم مدعیان مختلفی دارد. قدیر نورمان اما یکی از مهمترین کسانی است که نامش به خاطر درست کردن این غذا مشهور شده و حالا مرگش در سن ۸۰ سالگی خیلی‌ از دوستداران کباب ترکی را ناراحت کرده است.
IMG12512877
نورمان که از سوی اتحادیه دونر کباب ترکیه نامش به عنوان مخترع کباب ترکی در سال ۲۰۱۱ تائید شده در آلمان به خاطر کهولت سن درگذشته است. قدیر نورمان از سال ۱۹۷۲ در آلمان غربی رستوران دار بود و خیلی زود متوجه شد که ساکنان برلین شلوغ نیاز به غذایی دارند که سریع آماده شود و بتوانند راحت با خودشان حمل کنند. به همین خاطر او درست کردن کباب ترکی را شروع کرد و این غذا خیلی زود در میان آلمانی‌ها و  بعد کشورهای دیگر محبوب شد. دونر در زبان ترکی به معنای چرخنده و چرخان است و به همین خاطر  غذایی که با بریدن گوشتی که با گردش دور آتش به حالت عمودی درست می‌شد نام دونر کباب را گرفت.
IMG12300318
کباب ترکی برای آلمانی‌ها اهمیت ویژه‌ای دارد و خیلی‌ها از جمله آنگلا مرکل،صدراعظم این کشور طرفدارش هستند .
aIMG12300369
نورمان در استانبول متولد شده بود اما در سن ۲۶ سالگی به آلمان رفت و بعد از چند سالی در یکی از ایستگاه قطار برلین فست فودی زد که در آن ساندویچ گوشت گریل شده به همراه سالاد می‌فروخت و بعد از مدتی فکر دونر کباب به ذهنش رسید. هر چند او در سال ۲۰۱۱ تائیدیه اتحادیه دونر کباب ترکیه را به عنوان مخترع این غدا گرفت اما نام مهمت آیگون هم در این رابطه مشهور است. افراد دیگری هم مدعی اختراع این غذا هستند اما گفته می‌شود فعالیت نورمان باعث شده تا این غذا خیلی سریع مشهور شود. نورمان خودش در مصاحبه‌ای در رابطه با این مسئله گفته بود: شاید در گوشه‌ای دیگر هم کسی دونر کباب درست کرده باشد اما هیچ‌کس متوجه آن نشد و من بودم که آن را معرفی کردم.
1afhgh
او از اینکه خیلی از هموطن‌ها او اکنون از دونر کباب امرار معاش می‌کنند ابراز رضایت کرده بود. در آلمان ۱۶ هزار مرکز فروش دونر کباب وجود دارد که برلین با داشتن هزار مرکز رکورددار است. شرکت‌های آلمانی ۸۰ درصد گوشت و ماشین آلات دونر کباب را برای کشورهای اتحادیه اروپا تهیه می‌کنند.
1eftary1930
قدیر نورمان در یکی از آخرین مصاحبه‌هایش البته از فروشندگان فعلی دونر کباب که به اختراعش ( یا ابتکارش ) پایبند نبوده‌اند دلگیر بود و از اضافه شدن مخلفات کباب ترکی که هر روز بیشتر می‌شود انتقاد کرده بود. از http://webzine.mehrnews.com