1akachi1

رییس مرکز بهداشت خوزستان با اشاره به پخت و توزیع غذاهای نذری در ایام محرم، گفت: منبع تهیه غذا بسیار مهم است و در خصوص منابع غذایی باید کاملا استانداردهای بهداشتی رعایت شده باشد. دکتر سیدمحمد علوی در گفت‌وگو با خبرنگار ‌خبرگزاری دانشجویان ایران‌ (ایسنا)‌- منطقه خوزستان- اظهار کرد: بخشی از مسایل بهداشتی که همیشه مورد توجه قرار می‌گیرد، رعایت بهداشت تهیه و توزیع مواد غذایی در مکان‌های با تراکم و تمرکز جمعیت بالا است. در ایام محرم، غذا چه به صورت نوشیدنی و چه غیرنوشیدنی در قالب نذری عرضه می‌شود که لازم است برای حفظ سلامت عموم شهروندان توجه بیشتری به بهداشت عرضه نذری‌ها شود.

 

 

 

وی ادامه داد: با توجه به اهمیت سلامت مواد غذایی و این که تهیه غذا از منابع آلوده تبعات ناگواری خواهد داشت؛ افرادی که قصد تهیه غذای نذری در ایام محرم را دارند، باید از سالم بودن مواد اولیه از جمله گوشت، برنج و دیگر مواد مطمئن شوند.

 

 

 

رییس مرکز بهداشت خوزستان با تاکید بر این که مواد غذایی باید از مراکز و منابع معتبر و شناخته شده تهیه شود، افزود: توجه داشته باشید که نگهداری برنج‌ها در کنار مواد آفت‌کش یا موادی که جهت کاهش رطوبت برنج استفاده می‌شود، خطرناک است و در صورت مخلوط شدن این مواد با برنج، مسمومیت‌های شدیدی در افراد ایجاد خواهد شد. در برخی موارد، مسمومیت با آرسینک نیز در برنج‌ها گزارش شده است.

 

 

 

علوی عنوان کرد: مرحله دوم حایز اهمیت در تهیه غذاهای نذری، رعایت شرایط بهداشتی در آشپزخانه یا محل پخت غذا است. در این مکان‌ها حتما باید استانداردهای لازم رعایت شده باشد. در محل آشپزخانه‌ها نباید حشرات موذی یا آلودگی‌هایی از این قبل وجود داشته باشد. در برخی موارد مشاهده شده که در آشپزخانه‌ای فاضلاب بالا آمده و شرایط غیربهداشتی و غیر استریل ایجاد شده است.

 

 

 

وی ادامه داد: محل پخت غذا و آشپزخانه برای حوزه بهداشت بسیار اهمیت دارد و بهداشت در تهیه غذا باید مورد توجه قرار بگیرد.

 

 

 

رییس مرکز بهداشت خوزستان گفت: مساله سوم در تهیه غذای نذری، توزیع غذا است. در این مرحله باید شرایط بهداشتی در بسته‌بندی غذاها رعایت شود و مواد غذایی را باید در ظروف یک‌بار مصرف سالم بسته‌بندی کنند.

 

 

 

وی توضیح داد: مرحله بعد، رعایت بهداشت محل سرو غذا است. لازم است محل سرو غذاهای نذری، مناسب بوده و بهداشت فردی رعایت شود، در استان خوزستان در سال‌های گذشته مسمومیت‌های ناشی از آلوده بودن محل سرو غذا، زیاد اتفاق افتاده است. اگر استانداردها و شرایط بهداشتی در همه مراحل پخت، توزیع و سرو غذا رعایت شود، می‌توان سلامت شهروندان را تضمین کرد.

 

 

 

علوی تاکید کرد: علاوه بر این‌که توصیه‌های بهداشتی از طریق رسانه‌ها ارایه می‌شود، مراکز بهداشتی سطح استان ماموران بازرسی و نظارت خود را به مساجد، هیات‌های مذهبی و آشپزخانه‌ها اعزام می‌کنند و مکان‌هایی که اگر این شرایط و استانداردها رعایت نشود، از ادامه فعالیت آن جلوگیری می‌شود. از خبرگزاری دانشجویان ایران http://isna.ir/fa

 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn