1metro4

ابتکار یک رستوران در استخدام افراد مبتلا به سندروم دان down syndrome یا سندرم دان

یک رستوران‌ ایتالیایی در ابتکاری جدید تمام کارکنان خود را از میان مبتلایان به سندرم داون انتخاب کرده تا نگاهی متفاوت و مثبت نسبت به حضور فعال افراد معلول در محیط کار ایجاد کند. این رستوران در یکی از مناطق حومه‌ای جنوب شرق پایتخت ایتالیا و توسط والدین کودکان معلول تاسیس شده است.

این رستوران کارایی همچون دیگر سالن‌های غذاخوری دارد با این تفاوت که از ۱۸ کارمند آن ۱۳ نفر به بیماری ژنتیکی سندرم داون مبتلا هستند. یکی از مشتریان این رستوران می‌گوید: در مورد این سالن غذاخوری تعریف‌های متعددی شنیده بودیم و تصمیم گرفتیم غذاهای آن را امتحان کنیم. در حقیقت رستورانی معمولی است که کارکنان خوبی دارد. یکی از کارکنان ۲۴ ساله این رستوران نیز اظهار کرد: از اینکه با افراد مختلفی ارتباط دارم و می‌توانم کاری انجام دهم خوشحال هستم. این رستوران در سال ۲۰۰۰ میلادی تاسیس شده و هدف آن، ایجاد اشتغال برای مبتلایان به معلولیت سندرم داون است. خبرگزاری فرانسه اظهار کرد: «اوگو منگینی»، یکی از گارسن‌های ارشد این رستوران که معلولیت ندارد نیز افزود: تمامی کارکنان مبتلا  به سندرم دادن وظیفه خودشان را به خوبی انجام می‌دهند. همچنین اگر قرار باشد خودم کار جدیدی را شروع کنم تمایل دارم از این گونه افراد دعوت کنم.

 

نکته :

سندرم داون که در گذشته مونگولیسم نیز نامیده می‌شد، یک بیماری ژنتیکی است که به دلیل حضور تمام یا بخش از یک کروموزم اضافی در جفت کروموزم ۲۱ به وجود می‌آید. این بیماری دارای علایم مختلف از جمله ناهنجاری‌های عمده و یا خفیف در ساختار یا عمل کرد ارگان‌ها می‌باشد. از جمله علایم عمده و زودرس که در تقریباً همه بیماران مشاهده می‌شود وجود مشکلات یادگیری و نیز محدودیت و تاخیر رشد و نمو می‌باشد.

نام این سندرم از نام یک پزشک انگلیسی به نام جان لانگزدان داون (John Langsdon Down) گرفته شده‌است که برای اولین بار این سندرم را در سال ۱۸۶۶ توصیف نمود. افراد مبتلا به سندرم داون توان ذهنی پایین تر از حد میانگین دارند و به طور معمول دچار ناتوانی ذهنی خفیف تا متوسط هستند. تعداد کمی از مبتلایان به سندرم داون دچار ناتوانی شدید ذهنی هستند. متوسط میزان بروز این سندرم مابین ۱ در ۶۰۰ تا یک در ۱۰۰۰ مورد از تولد نوزادان زنده گزارش شده‌است که این میزان در مادران جوان کم تر و باافزایش سن مادر افزایش می‌یابد. با این وجود در حدود دو سوم مبتلایان به سندرم داون از مادران زیر ۳۵ سال متولد می‌شوند.

 

اطلاعات مفید و اضافی در مورد منگولیسم و سندروم دان

 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn