Untitled1a507098802

آب و بطری را با هم بخورید

مبتکران یک بطری خوردنی ساخته اند که می تواند دنیا را از شر ضایعات پلاستیکی نجات دهد. یک دانشجوی طراحی در دانشگاه امپریال کالج لندن بر روی بطری آبی به نام «Ooho» کار می کند که قابل خوردن است.

«رودریگو گارسیا گوانزالس» مجری این طرح می گوید: این بطری از مواد خوراکی ساخته شده، شبیه عروس دریایی است و می تواند به صنعت بطری های پلاستیکی آب پایان دهد.این پژوهشگر بطری «Ooho» خود را از شیوه سرو چای یک سرآشپز اسپانیایی که محفظه های خوراکی کوچک پر شده از آب میوه را به چای در حال جوشیدن اضافه می کند، الهام گرفته است.

 

گونزالس در پروژه خود یک توپک از آب منجمد را در محلول «کلرید سدیم» قرار داده تا یک لایه ژلاتینی دور آن شکل بگیرد سپس این توپک را در محلول دیگری که از عصاره جلبک قهوه ای ساخته شده بود، فرو کرد تا آب منجمد در یک غشای ثانویه که این ساختار را محکم تر می کند، قرار گیرد.حفظ آب منجمد در محلول جلبک، قالب را برای مدت زمان طولانی تری ضخیم و محکم می کند.نکته اصلی در تولید آب به شکل یخ جامد در طول محفظه سازی این است که امکان شکل گیری کره های بزرگ تری فراهم شده و از سوی دیگر کلسیم و جلبک همچنان در غشا حفظ می شوند.

بطری های «Ooho» در برخی از شهرهای اروپایی آزمایش شده است اما محققان می گویند هنوز باید اقدامات بیشتری برای تکمیل بهتر آن صورت گیرد چرا که این بطری ها هنوز کوچکند و آب زیادی را نمی توان در آن نگه داشت و از سوی دیگر امکان بسته شدن دوباره در آن وجود ندارد.گوانزالس می گوید حتی با وجود لایه های محکم «Ooho»، این محفظه از نظر محکمی با پوست میوه قابل مقایسه است و ما سعی داریم آن را دولایه کنیم. از : jamejamonline.ir

اخبار محیط زیست

 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn