0568

بازیافت در منزل یکی از کارهای روزانه، به همراه نظافت و تمیز کردن است، بعضاً اقلامی در این فرآیند مصرف می شود که بسته بندی مستعمل آن باید دور ریخته شود. ظروف پلاستیکی محتوی مایع شیشه شور دارای افشانه هستند.

0799

بهتر است تا زمانی که افشانه خراب نشده آن را روی قوطی های ساده قرار دهیم و هزینه خرید قوطی با افشانه (اسپری) را به خود تحمیل نکنیم، پس از مصرف محتویات قوطی آن را برعکس کنید تا محتویات آن کاملاً خالی شود آن وقت آن را در میان زباله خشک و پلاستیکی قرار دهید. اگر بتوان افشانه مستعمل را شکسته و فنر داخل آن را جدا کرد کمک مؤثری به چرخه بازیافت شده است.حتی الامکان مایعات ظروف مربوط به دستشویی را در بسته بندی های بزرگ خریداری کرده و آن را به ظروف کوچک تر متناسب با مصرف روزانه خود تقسیم کنید.

1212

دبه های بزرگ پلاستیکی موارد مصرف زیادی دارد، ولی در صورت عدم استفاده اگر تمیز نگهداشته شده باشد، می تواند به عنوان کالا فروخته شود. ( نقل از روزنامه ایران )

پس هنگام خرید دقت کنیم و اقلامی را بخریم که هم کمتر پول بسته بندی بدهیم و هم کمتر زباله تولید کنیم . یعنی یکبار افشانه را بخریم و بار دیگر فقط دبه ای بزرگتر از همان مایع برای پر کردن این افشانه خریداری کنیم .

به طور کل بسته‏ های محصولات یکی از موارد تولید زباله‏ اند. ما محصولات را استفاده می‏کنیم و بسته‏ بندی‏شان را که اغلب پلاستیکی‏ اند به صورت زباله وارد محیط زیست می‏کنیم. بهتر است از ابتدا به این موضوع توجه داشته باشیم و به جای خرید حجم کمی محصول در چند بسته‏ بندی، حجم بیشتر در یک بسته ‏بندی بزرگ‌ تر را انتخاب کنیم،  مثلا به جای چند قوطی مایع صابون کوچک، یک ظرف بزرگ مایع صابون بخریم ، اگر مصرف‏تان به ‏اندازه‏ای است که از محصول پیش از رسیدن تاریخ انقضا استفاده می‏کنید این کار برای‏تان مقرون به صرفه هم خواهد بود.

 

این نکته هنگام خرید حبوبات، آرد، تخم مرغ ، شیر و سایر محصولات غذایی نیز کاربرد دارد. هنگامی که در فروشگاه به قفسه محصولات نگاه می‏کنید، آنهایی را انتخاب کنید که بسته‏ بندی کمتر و کوچکتر و قابل بازیافتی دارند.

البته باید قسمتی از این وظیفه را وزارت بازرگانی بعهده بگیرد و با دادن مجوز واردات به اقلامی که بسته بندی های بزرگتر جهت پر کردن ( به طور مثال ) افشانه ها ندارند خودداری کند . برای جا انداختن فرهنگ مصرف صحیح در جامعه و ایجاد جو همکاری برای رفع معضلات , همه دستگاه های اجرایی هم باید به مردم کمک کنند و در اصل پیشگام باشند و جلوتر از مردم حرکت کنند .

 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn