مواد لازم :
سیب زمینی: 500 گرم
آرد الک شده: 2 پیمانه
شکر:1 قاشق غذاخوری
کره: 34 گرم
تخم مرغ: 3 عدد
آب: یک و نیم پیمانه
بکینگ پودر: 1 قاشق مرباخوری
شیر: 2 قاشق غذاخوری
کمی نمک

 


طرز تهیه : کره باید همان 34 گرم باشد اگر کم و زیاد باشد خوب از آب در نمی آید. تمام مواد طبق استاندارد است و کم و زیاد نشود اگر بخواهیم کم یا زیاد کنیم باید همه مواد را با هم تغییر دهیم.این غذا یک غذای مناسب و سالم برای میان وعده است مخصوصاً برای بچه ها.سیب زمینیها را آب پز میکنیم و داغ داغ پوست کنده و از رنده رد میکنیم تا گلوله نشود.اگر این بامیه ها را برای کنار نوشیدنی مثل شیر یا شربت یا آب میوه استفاده میکنید از شکر استفاده کنید ولی اگر بخواهید کنار غذا سرو کنید داخل آن از نمک استفاده کنید.قابلمه را روی حرارت میگذاریم آب را داخل آن میریزیم کره را داخل آب می اندازیم تا کره ذوب شود نیاز نیست زیاد بماند فقط در حدی که کره ذوب شود کافی است.بعد از ذوب شدن کره، آرد را به یکباره به آن اضافه میکنیم.همزمان بکینگ پودر و شکر (یا نمک) را به سیب زمینی اضافه میکنیم و مخلوط میکنیم.تخم مرغها را در ظرف دیگر میشکنیم و با همزن برقی هم میزنیم. در حدی که مخلوط شوند کافی است. آرد را که به آب و کره اضافه کردیم تفت مختصری میدهیم. در حدی که آب و کره جذب آرد شود کافی است. از روی حرارت برمیداریم و مواد را مخلوط میکنیم چند لحظه میگذاریم خنک شود.
روغن مایع را داخل ظرفی که ما در اینجا ظرف چدنی استفاده میکنیم میگذاریم کاملاً داغ شود. روغن باید مقدارش زیاد باشد تا مواد داخل آن شناور باشد.قیچی را با دستمال کاغذی یا پنبه حتماً چرب میکنیم.وقتی آرد کمی سرد شد تخم مرغها را اضافه کرده و با همزن برقی هم میزنیم. تا حالت گلوله مواد از بین برود.استفاده از شیر الزامی نیست فقط در صورت نیاز شیر به اندازه لازم اضافه میکنیم.در صورتی که مواد کمی سفت باشد اضافه میکنیم.

 

نکته : این اسنک در واقع چوروس نام داره که شیرینی اسپانیایی است :  Spanish Churros

سیب زمینی را هم به مواد اضافه میکنیم و با قاشق مخلوط میکنیم بعد مواد را داخل قیف میریزیم با هر سر ماسوره ای که بخواهید میتوانید به مواد شکل دهید.مواد را بعد از اینکه به رنگ دلخواه رسید از روغن خارج کرده و داخل صافی میگذاریم تا روغن اضافه آنها گرفته شود. بعد از هر استفاده سعی کنید قیچی را کمی چرب کنید.روغن که کامل داغ شود مواد داخل قیف را داخل ظرف قیچی میکنیم.میتوان شکلهای مختلفی به این مواد داد مثل شکل بامیه، پفک، شکل طولی و یا هر شکل دلخواه دیگر.
به این غذا یا میان وعده به 2 دلیل بامیه ای گفته میشود یکی به دلیل اینکه مثل بامیه آرد را در یک مرحله به مواد اضافه کردیم و دیگر به خاطر شکل بامیه ای آن است.
به هیچ عنوان مواد را داخل روغن هم نمیزنیم چون ممکن است به هم بچسبند و پاره شوند. گهگاهی قابلمه را آرام تکان میدهیم تا مواد به صورت یکنواخت سرخ شوند.از روغن مخصوص سرخ کردنی اضافه میکنیم.اگر بخواهید طعم ملس داشته باشد میتوانید 1 قاشق غذاخوری شکر و 1 قاشق چایخوری نمک اضافه کنید.اگر روغن در ظرف کم باشد پایین مواد سوخاری میشود و روی آنها نمیپزد پس باید روغن زیاد باشد که مواد کاملاً در آن شناور باشد و حرارت هم باید ملایم باشد. دستور اقتباس از وبلاگ هنرآشپزی و عکس از سحر  
نکات : این سیب زمینی یک پیش غذا و دورچین هم بشمار میره.

13248379004

عکس دوم : تهیه از نفیسه

 

اسنک بامیه سیب زمینی

 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn