1panade3

پاناد Panade (  یا گاهی Panada   ,  Panado    که پیشترها در فرانسه و برخی کشور ها همانند ترید یا تلیت با خرده نان در داخل سوپ و خوراکی آبدار تهیه ولی بعد با مقداری پنیر یا سس غلیظ شده و در فر برشته میشده  ) هم اکنون به غذاهایی گفته میشود که با ترکیب مواد مختلف با باقیمانده های غذایی قبل و مواد مختلفی مانند سبزیجات و پروتئین و لایه ای مانند دیپ یا پنیر و سس لابلای آن قرار داده تهیه شده و معمولا رویه آن در فر برشته میشود . پاناد میتواند بعنوان غذا یا دسر و یا پیش غذا و صبحانه و عصرانه مورد استفاده قرار گیرد . پاناد میتواند نوعی سوپ و یا گراتنی تهیه شده با خرده های نان باشد . در واقع روشی خردمندانه برای مصرف مجدد و بازیافت نان های مانده در منزل است . خصوصا وقتی نان در ماکروفر گرم میشود اگر باقی بماند قابل خوردن نیست و میتوان آنها را جمع اوری کرد و یک شام یا عصرانه لذیذ و با صرفه از آن دست و پا کرد .

در ایتالیا و فرانسه و بریتانیا و اسپانیا این غذا به روش ها و با مواد گوناگونی تهیه میشده و میشود . که به دلیل وجود آب مرغ یا عصاره گوشت تقریبا سوپ همراه با خرده نان و اگر با پنیر در فر برشته شود , گراتن بشمار میرود . بنا بر تعاریف  Panada  یا  Panado نوعی سوپ متشکل از نان است .

در آشپزی بریتانیایی این غذا میتواند شیرین تهیه شود و با شکر و نوعی کشمش و ادویه هایی مانند جوزهندی یا جوز بویا هم تهیه شود . در آشپزی فرانسوی معمولا با کره و شیر و زرده تخم مرغ همراه است و در آشپزی ایتالیایی نیز با تخم مرغ و عصاره گوشت و پنیر رنده شده همراه شده و بعنوان غذایی مفید و مقوی برای سالمندان و یا بیماران توصیه میشود . در آشپزی اسپانیایی نیز از شیر و خرده نان و مواد دیگر تهیه میکنند .

البته پاناد Panade به دو نوع غذای متفاوت گفته میشود که اولی : غذایی خمیری است که برای انسجام دادن مواد به یکدیگر از خمیر یا نان استفاده میشود و دومی نوعی غذای سنتی است که شبیه به سوپ پیاز فرانسوی با استفاده از نان و عصاره گوشت و مرغ و مواد دیگر در فر درست میکنند . این واژه بر دو نوع غذای متفاوت دلالت میکند که به هرحال به نوعی از خمیر و نان و خرده های نان بیات تهیه میشود .

 

مواد لازم :

خرده نان های باگت یا تست ( خرد شده )

2 تا 4 پیمانه مخلوط پنیر و کرفس و هویج و لوبیا و سوسیس و مغزهای خشکبار و مواد دلخواه پروتئینی یا سبزیجات

پنیر رنده شده یا پودر پنیر ( برای ایجاد لایه ای انسجام دهنده )

مقداری عصاره مرغ یا گوشت برای ایجاد رطوبت بر روی نانها و کمک به پخت مواد دیگر

روغن زیتون

چاشنی ها و ادویه هایی مانند سیر رنده شده ,  پودر پیاز و پودر آویشن و ادویه های دلخواه

سینی یا ظرف گود برای داخل فر

کاغذ آلومینیم برای پوشاندن روی ظرف و حفظ رطوبت داخل خوراک

طرز تهیه :

نان بیات برای این موارد بسیار مناسب است . نان ها را به دلخواه خرد کنید . میتوانید مکعبی و حبه قندی خرد کنید . فر را از قبل روی 180 درجه گرم کنید . ابتدا روی نان ها کمی روغن زیتون بریزید . اکنون کمی داخل فر قرار دهید تا نانها برشته شوند .سینی را از قبل کمی چرب کنید .  کمی از این مواد داخل ظرف یا سینی بریزید .

1panade2

مواد میانی مانند سبزیجات خرد شده و یا مواد پروئتینی خرد و ریش شده و پیاز داغ تفت داده شده و سیر رنده شده و پودر آویشن و دانه های کنجد و ادویه جات را روی نان ها ریخته و سپس روی آن و لابلای آن پنیر رنده شده بپاشید . عصاره مرغ یا گوشت را به ارامی روی مواد بریزید . کمی فشار دهید تا مواد بهم دیگر چسبیده و فضای های خالی پر شود . این پروسه تا تمام شدن مواد مجددا انجام شود .آخرین کار ریختن عصاره مرغ و گوشت و سپس روی پنیری است . اکنون میتوانید کمی پودر سبزیجات خشک مانند آویشن یا ..... روی آن بپاشید .

روی آن را با کاغذ آلومینیمی پوشانده  در فر قرار دهید . حدود 45 دقیقه در فر بپزید . و در آخر کاغذ آلومینیم را بردارید تا روی غذا با حرارت طلایی شود . بعد از فر بیرون آورده و اجازه دهید تا کمی خنک شود و با همان ظرف سر میز آورده و در کنار غذاهای دیگر یا به تنهایی سرو کنید .

1panade1

 

پاناد ژامبون و برنج قهوه ای با کاپاریس یا کیپر

پاناد تره فرنگی و سبزیجات و پنیر

خواص برنج قهوه ای , شباهت و تفاوت های آن با برنج سفید

پاناد خرمایی

پاناد پیاز و پنیر

اطلاعات سفره خونه در مورد کاپاریس

دستور تهیه امپانادا ( پانادا )

پای غذایی فانتزی " پانادا " به شکل قابلمه Panada

پانادا Panada یا امپانادا Empanad و پاناد Panade در فرهنگ های غذایی ملل


 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn