1de3

نان لواش هویج و سبزیجات و ادویه خانگی

این نان را میتوان به راحتی روی ساج فلزی یا سفالی و یا کف یک تابه صاف و یا رو و پشت یک سینی فلزی در خانه تهیه کرد .

مواد لازم برای تهیه خمیر نان:
یک پیمانه آرد ساده+ مقداری برای پاشیدن

یک ق غ روغن مایع

2 ق پیاز رنده شده

یک پیمانه هویج رنده شده

دو ق غ گشنیز خرد شده

زیره سبز یا سیاه نصف ق غ

زرد چوبه 1/8 ق چ

فلفل دلخواه مقداری
پورد خشک زنجبیل نصف ق چ

نصف ق چ تخم گشنیز و سیاهدانه

نمک به دلخواه

کره یک ق غ

ساج فلزی یا سفالی

طرز تهیه:
کمی روغن را در ماهیتابه گرم کنید سپس روغن و پودر زنجبیل، فلفل ، نخم گشنیز و سیاهدانه و ادویه ها و پودر زیره و زردچوبه را به آن اضافه کنید و مقداری تفت دهید.پیاز و هویج و گشنیزخرد شده را را نیز اضافه کنید و کمی تفت دهید . رنگش تغییر نکند . نمک بزنید و مخلوط کنید . اگر مواد تر هستند اجازه دهید روی حرارت خشک شوند . سپس گاز را خاموش کنید و مواد را کنار بگذارید تا کاملاً خنک شود.

1de1
آرد، روغن، کمی آب و نمک را با هم مخلوط کنید و به شکل خمیر دربیاورید.نباید به انگشتان شما بچسبد . اجازه دهید 30 دقیقه استراحت کند . بعد خمیر به دست آمده را به 8 قسمت مساوی تقسیم کنید؛ روی سطحی صاف آرد بپاشید و هر یک را کمی باز و وسط آن را با مواد پر کنید و سپس کناره های آن را جمع و به آرامی با وردنه باز کنید. نان را روی ماهیتابه نچسب یا ساجی فلزی که روی حرارت اجاق گاز گرم شده پهن کرده و قرار دهید تا کمی بپزد، سپس نان را برگردانید. اکنون مقداری کره یا روغن به هر طرف بمالید و کمی روی ماهیتابه بگذارید تا بپزد.

1de2

خمیرها , نان ها در سفره خونه
نان محلی کلانه ( از آشپزی کردی تالیف لیلا کردبچه )

برای باقی مانده مواد، این کار را تکرار کنید. تا نانها طلایی شوند . این نان را میتوان با سوپ و ماست و دیپ ها و انواع خوراک هایی مانند دال عدس و ... سرو نمود .

نکته : مواد و سبزیجات و ادویه را همان ابتدا که خمیر تهیه میکنید میتوانید با خمیر مخلوط کنید . روی نانها را میتوان پس از پهن کردن روی ساج مقداری کنجد خام ریخت . از  haldimirch.net
نان سه آرد فاقد گلوتن برای بیماران سلیاک

نان میان پر بولانی Bolani ( افغانی )

نان میان پر Et Gotabi قطاب گوشتی ( کشور آذربایجان )

نان محلی شلکینه از لیلا کردبچه

نان لواش ذرت : فاقد گلوتن برای مبتلایان به سلیاک

نان تافتون خانگی با پودر نان فاقد گلوتن به 3 روش

 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn