nan2

 

دستور تهیه نان محلی شلکینه و عکس  از  لیلا کردبچه مربی بین المللی آشپزی و شیرینی پزی

 

مواد لازم برای تهیه 30 عدد نان با قطر 10 سانتیمتر :

آرد سفید گندم 150 گرم ( یک پیمانه + 2 ق س )

نمک 1/4 ق چ

شکر 2 ق سوپخوری

شیر 2 پیمانه

زرده تخم مرغ 4 تا 6 عدد

زعفذان دم کرده 2 ق س

روغن محلی ( دان ) یا کره 100 گرم یا 1/2 پیمانه

شیره خرما یا انگور ( دوشاو ) 200 گرم یا 1/2 پیمانه

طرز تهیه :

آرد و نمک و شکر را در ظرف گودی بریزید و شیر را کم کم به آن اضافه کنید . تا مایه ای مانند دوغ غلیظ بدست آید . سپس زرده های تخم مرغ و زعفرا دم کرده را اضافه کنید و مایه را خوب هم بزنید . تا بدون گلوله شود . بهتر است مایه را یکبار از الک یا صافی رد کنید تا از یکدست بودن آن مطمئن شوید .سپس تابه ای با قطر 10 یا 15 سانتیمتر را روی حرارت بگذارید و ته آن را با کمی کره به وسیله قلم موی آشپزی چرب کنید . سپس با ملاقه مقداری از مایه نان بردارید و در تابه بریزید و تابه را بپرخانید تا تمام قسمت های تابه از مایه پوشیده شود ( باید یک لایه نازک از این مایه داخل تابه بریزید . هرچه نان نازک تر باشد کیفیت آن بهتر خواهدبود .

nan3

وقتی یکطرف آن طلایی شد با کمک چنگال برگردانید تا طرف دیگر هم طلایی شود . سپس آن را روی سطحی صاف قرار داده و با قلم مو روی آ شیره خرما بمالید . آن را 4 لا تا کنید و ذر ظرف بچینید . وقتی همه نانها تمام شد روغن حیوانی یا کره ذوب کرده و روی نان ها بدهید .

نکته : به صورت سنتی این نان روی ساج تهیه میشود .هرچه تعداد تخم مرغ بیشتر باشد نان ها خوشمزه تر خواهند شد .جهت اطلاع از فعالیت های ایشان میتوانید با آموزشگاه افق سلامتی ( زعفرانیه ) تماس حاصل نمایید .

 

کاک( نان یوخه)

نان محلی کلانه ( از آشپزی کردی تالیف لیلا کردبچه )

حلوای بادامی آرد گندم با شیر , بادام و یا گردو ( هنرآشپزی کردی )

نان کلوچه محلی برساق ( هنر آشپزی کردی ) لیلا کردبچه

کتاب هنر آشپزی کردی ( لیلا کردبچه )

 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn