باقلا پلو با ماهی
مواد لازم :
باقلا خلال یا لپه یک پیمانه
برنج 3 پیمانه
سیب زمینی برای ته دیگ
روغن و زعفران دم کرده
دارچین و ادویه

برنج رو از یکی دو ساعت قبل با آب ولرم شسته و به مقدار لازم نمک و آب اضافه می‌کنیم .توی قابلمه ای که میخوایم باقالی پلو درست کنیم به مقدار لازم آب ریخته و باقالی مورد نظر رو به آب اضافه کرده شعله رو زیاد میکنم تا آب به جوش بیاد حالا حدود چند دقیقه تا زمانی که تشخیص بدیم باقالی نیم پز شده میذاریم باقالی بجوشه . کف میکنه مراقب باشین سر نره . بعد از حدود یک ربع برنج رو (با همون آب نمکی که روش ریختیم) به باقالی ها اضافه کرده و میذاریم با هم انقدر بجوشن تا زمانی که برنج ها سبک شده و برای آبکش شدن آماده بشن.حالا برنج و باقالی رو آبکش کرده ته همون قابلمه رو شسته و خشک میکنیم این نکته خشک کردن قابلمه برای داشتن یه ته‌دیگ خوشرنگ خیلی مهمه. روغن به مقدار لازم برای ته دیگ رو توی قابلمه ریخته حالا ته‌دیگ مورد نظر رو بریزین : نون یا کاهو یا لبو یا سیب زمینی یا زعفرون یا کدو بذارین و بعد یه لایه از مخلوط برنج و باقالی بعد مخلوط شوید و برگ سیر خرد شده بذارین .اگه فصل سیر تازه نبود از همون سیر حبه ای کمی رنده میکنیم و لابلای برنج می‌ریزیم. بعد دارچین و دوباره همین مراحل رو تکرار تا زمانی مواد لازم تموم بشه . سپس کمی زعفرون رو ساییده و کمی آب روش میریزیم و توی یه ظرف کوچیک میزاریم گوشه قابلمه باقالی پلو درب قابلمه رو دمکنی میذاریم و میبندیم و شعله رو کم میکنیم و بعد از حدود نیم ساعت تا 45 دقیقه باقالی پلو آمادست. در دیس کشیده و روغن و زعفران میریزیم و سرو میکنیم . ماهی رو جداگانه کمی بهش ادویه و نمک و پودر سیر و زعفران دم کرده میزنیم و در روغن داغ سرخ کرده و کنار باقلا پلو میذاریم . دستور از فرزانه لاکی و عکس از سهیلا .

نکات :
اگر بخواهید از باقله خشک استفاده کنید 3 ساعت قبل خیس با آب سرد و سپس به صورت جداگانه آب میزاریم جوش بیاد و بعد از جوش آمدن نصف قاشق چایی خوری جوش شیربن بریزید و بعد از 1 دقیقه باقله ها را در آب جوش بریزید.تا هر وقت که تقریبا بپرد و بعد به همراه برنج دم می زارین . البته بهتره از جوش شیرین استفاده نشه .

 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn