salad_adas1

مواد لازم :

عدس

آب

شیشه دهانه گشاد

دستمال حوله ای

کش

طرز تهیه :

عدس را پاک کرده و بشویید .مطابق شکل  1 داخل ظرفی دو روز در جای گرم خیس کنید و سپس آبکش کنید و داخل شیشه دهانه گشاد بریزید و با یک تکه دستمال حوله و کش دهانه رو ببندید . مطابق شکل 2 شیشه رو داخل یک کاسه دمر کنید . شیشه را در جای نیمه گرم و نیمه روشن قرار دهید .این طوری رطوبت داخل شیشه حفظ میشه .

salad_adas0

عدس ها هم داخل آب غرق نمیشوند و فرصت جوانه زدن خواهند داشت . اینکار بهتر از کشیدن دستمال رو ی جوانه ها است زیرا دستمال مدام در آشپزخانه رطوبتش خشک میشود و شما باید مرتب مرطوبش کنید ولی وقتی در شیشه هستند میتوانید رطوبت را کنترل کنید و عدس ها بوی ماندگی نگیرند .به جای دستمال حوله ای میتوانید از صافی یا توری هم استفاده کنید که اب را رد کند . وقتی عدسها جوانه زدند شما دو جوانه را خواهید دید که یکی به سمت بالا (ساقه خواهد شد) و دیگری به سمت پایین ( ریشه خواهد شد) رشد میکنند .اکنون یکی دو روز جلوی نور آفتاب قرار دهید تا جوانه ها کمی سبز شوند .

 

نکته : از هر یک قاشق غذاخوری دانه غلات، هشت قاشق جوانه به دست می آید.محل تهیه جوانه ها باید کمی گرم باشد. مثلاً نزدیک شوفاژ یا اجاق گاز و بخاری و یا یک قفسه که هوا تا حدی در آن جریان داشته باشد ولی سرد نباشد. پس از دیده شدن جوانه های کوچک سبز ، آن را مصرف کنید. وقتی دانه را در آب خیس می کنید، آنزیم های موجود در آن که تا آن زمان به صورت غیرفعال در دانه وجود داشتند، فعال می شوند و نشاسته موجود در دانه تبدیل به قند می شود. پروتئین تبدیل به اسیدهای آمینه می شود و چربی اشباع مبدل به اسید چرب می شود. این فعالیت آنزیمی در جوانه، باعث تحریک فعالیت های آنزیمی در بدن انسان و سلامت و نشاط می گردد. اگر حرارت محیط حدود 22 درجه سانتی گراد و محل آن تاریک باشد، دانه خیلی زود جوانه می زند. پس از یک تا دو روز ماندن در جلوی نور خورشید، جوانه آماده مصرف است. آن را یک بار دیگر به آرامی آب کش کنید و در ظرفی دربسته ای در یخچال نگه دارید و به تدریج مصرف کنید.

اگر بخواهید پوسته روی بعضی از جوانه ها ( مانند ماش یا سویا ) را از آن ها جدا کنید، جوانه آماده شده را در کاسه ای بریزید و آن را پر از آب کنید. سپس به آرامی آن را هم بزنید. پوسته ها روی آب می آیند، ولی بهتر است پوسته ها را از جوانه ها جدا نکنید، زیرا همین پوسته ها دارای مقدار زیادی فیبر هستند که برای کار دستگاه گوارش بسیار مفیدند.
بعضی از دانه ها مانند عدس، سویا، نخود، و مانند آن را یکی دو بار در روز زیر و رو کنید تا همه آنها هوا بگیرند و جوانه بزنند.

بعضی دانه ها زودتر و برخی دیرتر جوانه می زنند، ولی اگر دانه کهنه باشد جوانه نمی زند. همیشه بهترین نوع دانه را بخرید و تا آنجا که ممکن است دانه هایی را بخرید که به آنها سموم نباتی نزده اند. بدین گونه انواع مختلف موادمعدنی را با خوردن جوانه ها به بدن خود می رسانید. می توانید دانه ی هر نوع سبزی را سبز و سپس مصرف کنید. به جز سیب زمینی، گوجه فرنگی و لوبیا چشم بلبلی که مسموم کننده اند.


آسان ترین دانه ها برای جوانه زدن عبارت اند از : یونجه، ماش، عدس، شنبلیله، تربچه، نخود و گندم و پس از آن ها تخمه آفتاب گردان، کدو، کنجد، بزرک، نعنا و سپس انواع لوبیاها مانند سویا ، جو، ذرت و ارزن. از میان جوانه ها، دانه سویا بسیار مغذی است. توجه کنید که دانه سویا تازه باشد، پوستش شکسته نباشد و دانه نصف نشده باشد.

salad_adas2

عکس سوم از تن ناز

زمان لازم برای تهیه جوانه ها:


الف- دانه های که باید حدود 6 تا 8 ساعت خیس کنید:
یونجه ( مدت جوانه زدن : 6-5 روز )
شنبلیله ( مدت جوانه زدن : 4-3 روز )
تربچه ( مدت جوانه زدن : 5-4 روز )
کنجد ( مدت جوانه زدن : 2-1 روز )
ب- دانه هایی که باید حدود 10 تا 18 ساعت خیس کنید:
نخود ( مدت جوانه زدن : 4-3 روز )
عدس ( مدت جوانه زدن : 5-3 روز )
ماش ( مدت جوانه زدن : 5-3 روز )
سویا ( مدت جوانه زدن : 5-3 روز )
آفتاب گردان ( مدت جوانه زدن : 2-1 روز )
گندم ( مدت جوانه زدن : 3-2 روز )
چاودار ( مدت جوانه زدن :3-2 روز )
ارزن ( مدت جوانه زدن :4-3 روز )

مطالب از : نیما و تن ناز

 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn