مواد لازم :
تخم مرغ 3 عدد
ماست 2 ق غ
آرد دو ق غ
زعفران دم کرده دو ق س
هل ساییده نصف ق چ
بکینگ پودر نصف ق چ
دو ق شکر( برای خوشرنگ شدن خاگینه )

برای سرخ کردن : کمی کره یا روغن حیوانی یا روغن معمولی برای شهد : شیره انگور کمتر از یک چهارم پیمانه ( یا یک پیمانه شکر. میتونین مقدار شکر رو کم یا زیاد کنین . این بستگی به تمایل شما به شیرینی داره ) گلاب 3 ق س چند ق آب برای رقیق تر کردن شیره تخم مرغ و ماست رو با همزن بزنین و بعد زعفران دم کرده و هل سابیده و بکینک پودر و آرد رو توش بیزین و خوب هم بزنین . کره و کمی روغن رو توی ماهیتابه داغ بریزین .( کره به تنهایی زود میسوزه و بو میگیره ) حالا مایه خاگینه رو بهش اضافه کنین و صاف کنین . حرارت باید کم و ملایم باشه . وقتی خودش رو گرفت طرف دیگه رو برگردونین .

 

12899968701

بعد به اندازه و شکل دلخواه ( لوزی یا مربع ) برش بدین . شیره رو با کمی اب و گلاب رقیق کنین و هم بزنین و سپس روی خاگینه بریزین و کمی که شیره به خوردش رفت از روی شعله بردارین . نباید کاملا خشک باشه و نباید خیلی آبکی و شل باشه . بعد در ظرف مناسب قرار بدین و با گردو و مغزپسته و سیاهدانه و کنجد ومغزتخمه آفتابگردون تزیین کنین و تا سرد نشده سرو کنین .

نکات :
آذری های این خاگینه یا بعبارتی گی گناخ یا قی قناق !! سنتی رو با شیره انگور و یا عسل هم درست میکنن . با شکر هم میتونین تهیه کنین.

1 معجون پودر جوانه گندم با شیره انگور و کاکائو
2 مخلوط شیر و شیره انگور

 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn