مواد لازم :
آرد ۲ پیمانه
شکر ۱/۵ پیمانه
آب ۱/۵ پیمانه
کره ۱ پیمانه یا ۱۵۰ گرم
زعفران ۱ق چ
هل سفید یا سبز۱ق سوپخوری
گلاب۱ تا ۲ ق سوپخوریآرد را ۱ بار الک می‌کنیم و تفت میدهیم ( برای حلوای گل کمتر از ۱۵ دقیقه فقط در حدی که بوی خامی آرد برود .) برای حلوای زیر رنگ آرد تیره شود( برای امتحان رنگ آرد کمی‌ از آرد تفت داده شده را در لیوانی که روغن مایع است میریزیم و رنگشو نشون میده .)
وقتی‌ به رنگ مورد نظر رسید آرد را دوباره الک می‌کنیم تا اون گلوله‌های آرد جدا بشن و فشارشون هم ندید چون بعدا در حلوا دونه‌های سفید میاید و حلوا بد منظره میشود.سپس کره یا روغن را روی حرارت اضافه می‌کنیم و هم می‌زنیم تا کاملا جذب شود.شکر و آب را روی حرارت میگذاریم تا حدی که شکر حل شود و بعد زعفران و گلاب را اضافه می‌کنیم.وقتی‌ آرد و کره جذب شدن از روی حرارت برداشته اجازه میدهیم خنک شود و هل کاملا پودر شده را اضافه می‌کنیم کمی‌ که از داغی‌ افتاد شربت را در ۳ مرحله اضافه می‌کنیم نباید به جّز جّز بیفتد وقتی‌ شربت تمام شد. روی حرارت میگذاریم تا خوب جا بیفته و به اندازه دلخواه می‌توان سفت کرد.

حلوای گل : آرد را که ۱۵ دقیقه تفت دادیم روغن جامد را به آن اضافه می‌کنیم وقتی‌ شل شد میذاریم کنار از حرارت بیفته و شربت را در ۳ مرحله اضافه می‌کنیم اگر باز نیاز بود روی حرارت میگذاریم.

*
لازم نیست توش هل بریزید. * اگر به ته ظرف چسبید جدا نکنید و به بقیه حلوا اضافه نکنید وگرنه به زور از قیف میاد بیرون. *باید خنک خنک شود. *اگر حلوا پرز پرز شد وقتی‌ میخواهیم توی قیف بریزیم باید کف دستمان را با گلاب خیس کنیم و مالش دهیم. اگر خیلی‌ شل بود دوباره حرارت می‌خواد. *برای گل زدن از سر قیف ۱۲۳ wilton استفاده می‌کنیم سر پهن رو به پایین و سر نازک رو به بالا.

اول یک اشک در میاریم تو دستمون نگاه میداریم بعد با حرکت دست کمی‌ دیگه از حلوا بیرون میاریم و دوره اون اشک میگردونیم تا به شکل گلبرگ در بیاد چند بار این کار رو تکرار می‌کنیم تا گل کامل بشه و اون رو روی حلوای زیر میگذاریم.برای برگ‌ها هم از سر قیف ۶۹ یا ۷۰ استفاده میکنیم وقتی‌ همه گلها را روی حلوا گذشتیم از بین گلها برگ‌ها را به بیرون میکشیم .کار با روغن مایع خیلی‌ سخته گلها خیلی‌ زود شل میشن و سریع فرمشون رو از دست میدن.دستور از زنده یاد : خانم سیاح  و تهیه و عکس : سمیه katamaran   از آلمان


نکات :
*برای حلوای زیر در زمستان از روغن مایع و در تابستان از نیمی کره و نیمی روغن مایع استفاده کنید.

*حلوای گل را فقط با روغن جامد درست کنید ( تاکید می‌کنم با روغن جامد چون برای گل درست کردن به دردسر می‌افتید( .

*برای حلوای زیر می‌شه از گلاب استفاده کرد چون گلاب رنگ حلوا رو روشن می‌کنه برای حلوای گل در انتها اگر آب خواست گلاب اضافه می‌کنیم.

*هل را هیچ وقت روی حرارت اضافه نکنید چون بوش میره معمولا به مخلوط آرد و کره اضافه می‌شه.

*زعفران را همیشه به شربت اضافه کنید.

*برای گل درست کردن از حلوای سرد و برای پلیسه از حلوای گرم استفاده کنید.

*حلوای گل شل تر و حلوای زیر سفت تر است.

 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn