دلمه کلم برگ
مواد لازم :
یکعدد کلم بزرگ با برگهای صاف
لپه 4/1 پیمانه شاید هم کمتر!
برنج نصف پیمانه
بلغور 4/1 پیمانه
پیازداغ
زعفرون دم کرده کمی
سبزی معطر دلمه یک پیمانه خرد شده

سبزی مناسب دلمه و کوفته
گوشت چرخ کرده نیم کیلو
رب گوجه فرنگی کمی
روغن کمی
نمک و فلفل و ادویه مخلوط
کمی دارچین و گل سرخ
برای چاشنی آبلیمو یا سرکه
کمی شکر

  پیاز داغ آماده کرده و بعد گوشت و ادویه و لپه خیس خرده رو توش تفت بدین . بلغور رو اضافه کنین و با کمی آب بپزین .پس از اینکه لپه ها کمی پختن برنج رو اضافه کنین ورب گوجه و نمک و فلفل رو بچشین و با کمی آب بپزین و دم کنین . برنج رو کمی زنده تر بردارین .حالا بذارین تا خنک بشه . چون برگهای کلم کمی ضخیمه و ممکنه که پاره بشه و خوب بقچه ! نشه ... برگها رو ورقه ورقه میکنن و داخل آبجوش همراه با کمی نمک ( بعضی ها هم خیلی کم توی آب سرکه سیب میریزن ) خیلی کوتاه می جوشانن تا کمی  نرم بشه و قابلیت بقچه کردن و یا لوله کردن ( به شکل سیگارتی ) رو داشته باشه.  

ازبرگهایی رویی باید شروع کنین  و اولین برگ روی کلم روبه آرومی کمی بلند کنین .مراقب باشین  اون رو کامل بلند نکنین چون پاره میشه . کمی بلند کنین و بعد انتهای رگبرگ اون رو که به مغز کلم چسبیده  پیدا کنین و با کارد از مغز کلم جداکنین و به ارومی این برگ رو بردارین .بعد  یکی یکی برگ ها رو با این روش جدا کنین . مغز کلم که برگهای کوچکی داره که به درد پیچیدن دلمه نمی خوره و یا برای وصله و پینه استفاده میشه و یا برای سوپ و سالاد .  اگه برگها زیاد بپزن له و پاره میشن . ده دقیقه کافیه .

 

بعد آبکش میکنن و برگها که سرد شدن از مواد لای اون می پیچن . گاهی برگهای کلم رگبرگ های ضخیمی دارن که مانع از پیچیدن اون میشه . میتونین قسمت ضخیم رو جداکنین تا برگ رو بهتر بپیچین .هم میشه با گوشت چرخ کرده و یا قیمه با رب گوجه و لپه و پیازداغ و کمی برنج و ( آذریها کمی هم بلغور گندم ( بهش یارما میگن - توش میریزن ) ادویه و زعفرون دم کرده و گل سرخ و زرشک و یا کشمش و نمک و فلفل مایه تهیه کرد و هم میشه به این مواد گفته شده کمی هم سبزی های معطر خرد شده مثل نعنا و ترخون و ریحون و مرزه و شود و پیازچه و ... اضافه کرد .  ته قابلمه رو کمی چرب کنین و وقتی دلمه ها رو پیچیدین کف قابلمه بذارین .لابه لاشون پیازداغ و اگه دوست داشتین کشمش و بعد در انتها کمی آب روغن و زعفرون دم کرده و چاشنی شکر و سرکه و رب گوجه بریزین و بذارنی با شعله ملایم بپزه . وقتی که کامل پختن تا هنوز کمی آب توی قابلمه هست خاموش کنین . تا وقتی که سرد بشه آب هم به خورد دلمه ها  میره .  

نکات :
* کلم گرد وپیچ پیچی نباشه که بشه خوب بقچه پیچید .* تا دلمه ها خنک نشده توی ظرف نکشین چون له میشن . برای چاشنی هم میتونین تنها از کمی رب گوجه و لیموترش و یا آبلیمو و ( سرکه ) ترش مزه درست کنین و یا با مخلوط با کمی شکر شیرینش کنین .

 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn