مواد لازم :
گوشت چرخ کرده حدود یک کیلو و دویست گرم
پیاز یک عدد ( رنده شده و آبگرفته )
آرد نخودچی 8 الی 9 قاشق غ
تخم مرغ دو عدد
نمک و فلفل کمی
مواد برای سس کوفته ها :
2/1 رول پنیر پیتزا 250 گرمی
پنیر ها را به صورت حلقه های نازک در آورید تا زود آب شوند .
یا اگر از پنیر ورقه استفاده میکنید 8 ورقه
شیر 1 فنجان
خامه نصف فنجان
در صورت تمایل یک عدد قرص سوپ
(متوجه باشید که قبلا نمک به کوفته ها نزنید )
یک لیوان آب
پیازداغ در صورت تمایل
زنجبیل تازه کمی رنده یا خردشده
قارچ 10 عدد خرد شذه
فلفل دلمه ای سرخ و زرد و سبز خرد شده
یک عدد پیاز خرد شده
کمی زعفران دم کرده
کمی پودر سیر هم برای سس آن
ادویه گرام ماسالا کمی
کمی گشنیز و جعفری برای تزیین


 

 مواد را بایکدیگر ورز دهید و سپس از آن گلوله های کوچکی به اندازه شبرنگ یا به اندازه سیب گلاب درشت درست کنید و در ماهیتابه با کمی روغن تفت دهید . خیلی سرخ نکنید که رنگشان تیره شود. بعد آنها را کنار بگذارید.

داخل روغن باقیمانده در ماهیتابه 2 الی 3 قاشق غ آرد نخوچی و یک قاشق چ ادویه گرام ماسالا بریزید تفت دهید .  مراقب باشید که تیره نشود .همینکه کمی بو بگیرد و رنگش عوض شود کافیست.

حال شیر و زنجبیل را اضافه کنید و هم بزنید . 1 الی 2 قاشق زعفران دم کرده را هم داخل آن بریزید . (قرص سوپ را خرد کنید) و با پیاز و فلفل ها به مواد اضافه کنید . یک لیوان آب اضافه کنید و کوفته ها را داخل آن اضافه کنید و همه را باهم بپزید تا پیازها و فلفل ها و مغز کوفته ها پخته شود .
حال پیاز داغ و قارچ را اضافه کنید تا چند جوش بزند. قارچ هم زود میپزد . میزان غلظت این سس باید در این حال مثل ماست تازه باشد . اگر سفت تر است کمی شیر اضافه کنید و اگر هنوز خیلی شل است بجوشانید و پنیر را اضافه کنید تا کمی سفت تر شود . حال نمک آن را بچشید . پنیر به سس کمی قوام میدهد. شیر آنرا رقیق تر میکند . خامه را هم داخل آن بریزید و هم بزنید .به محض آب شدن پنیر و کشدار شدن سس - غذا آماده سرو است . بعد از کشدار شدن دیگر نجوشانید .

در ظرف مناسب بکشید . میتوانید سیب زمینی آب پز و پوست گرفته را خرد کرده و کنار ظرف قرار دهید و باقی سس را روی آن بریزید و جعفری و گشنیز را بپاشید و سر میز ببرید . لیمو ترش تازه  و گرد فلفل سیاه فراموش نشود !
نکات :
* به جای ارد نخود چی میتوان از 4 عدد نان تست که گوشه های سفت آنرا دور انداخته و در یک فنجان شیر نرم شده اند، استفاده کنین . * اگر از مزه گوشت یه تنهایی خوشتان نمیاید در صورت تمایل میتوانید یک قاشق غ مرزه خشک به مواد آن اضافه کنید.
* در صورت تمایل به تعداد لازم سیب زمینی آب پز و پوست گرفته برای دور غذا نیاز دارین .

 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn