مواد لازم :
سبزی معطر نیم کیلو

گوشت چرخ کرده 600 گرم

لیه نصف پیمانه

برنج گرده یا نیم دانه یک پیمانه

نمک و فلفل و زردچوبه کمی

پیاز داغ فراوان

گردو


لپه و برنج رو از قبل خیس کنین و لپه  رو با آب بپزین و بعد روآبکش کنین. سبزی رو شسته و خرد کنین. 4/1 از برنج و 4/1 از سبزی  خرد شده رو کنار بذارین .  داخل غذاسازبرنج خیس کرده  و لپه و سبزی رو با گوشت چرخ کرده مخلوط کنین تا همه مواد داخل هم قاطی بشن . نمک و فلفل و زردچوبه هم  بزنین . پیاز داغ رو آماده کنین . کمی برای وسط کوفته ها نگهدارین . با دست مایه رو  ورز بدین تا حالت چسبندگی پیدا کنه . اگه از غذاساز استفاده میکنین ، گوشت داخل غذاساز خوب ورز میخوره . اندازه نارنگی از مایه گوشت بردارین و وسطش گردو و پیازداغ و اگه خواستین کمی کشمش هم قرار بدین و گردش کنین تا درزش بسته بشه .  توی بسقاب بچینین . سرخ کردن لازم نیست .

توی ظرفی که پیازداغ تهیه کردین و ازش کمی نگه داشتین ؛ کمی زردچوبه  بریزین تا کمی تفت بخوره  و  سپس  دو پیمانه آب بریزین و حدود یک چهارم پیمانه برنج و یک چهارم پیمانه سبزی خرد شده داخلش بریزین . ( در صورات تمایل میشه کمی بیشتر هم ریخت ) وقتی جوش آمد کوفته ها رو داخل قابلمه بچینین . تا وقتی دوباره مایه داخلش جوش بیاد ، درقابلمه رو نذازین. وقتی جوش آمد نمک و فلفلش رو اندازه کنین و حرارت رو کم کنین و مدت یکساعت با حرارت کم بذارین تا کوفته ها مغز پخت بشن و اگه آب آش کم شد کمی اضاف کنین . تا زمانیکه آش غلیظ بشه .  توی ظرف مناسبی جداگانه بکشین و تزیین کنین و با نارنج و فلفل و نان داغ سرو کنین .

نکات :
این غذا هم آشه و هم کوفته !! .یعنی اصلا توی شیراز بهش میگن : " آش کوفته سبزی " ! بستگی داره که شما سس کوفته رو چقدر رقیق یا غلیظ تهیه کنین . برخی کمی غلیظ تر میکنن و همراه کوفته سرو میکنن .برخی مانند آش در کنار کوفته سرو میکنن . * سبزیهای معطر دست مایه این حوراک لذیذ هستش که گل سرسبدش هم ترخونه . البته این سبزی رل مهمی در غذاهای شیراز بازی میکنه .* در صورت تمایل از کشمش بیدانه هم میشه استفاده کرد .برنج از قبل نیازی به پختن نداره . اگه گوشت خوب ورز بخوره و حالت چسبندگی داشته باشه ، باز و بسته بودن در قابلمه زیاد مهم نیست . * میتونین بنا به سلیقه خوددتون باهم و در کنار هم توی ظرف بکشین و برای این حالت کمی باید سس یا آش غلیظ تر باشه .


 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn