13066715881

ادویه در زبان عربی جمع مکسر دواء می‌باشد و به گیاهان و طعم دهنده‌هایی اطلاق می‌گردد که برای مقاصد خوراکی یا دارویی به کار می‌روند. از ادویه‌ها برای تقویت مزه غذا و یا حتی داروها استفاده می‌شود. ادویه ها در فرهنگ‌های مختلف گیاهان متعددی جهت طعم دادن به غذاهای مختلف به کار می‌رود و شاید راز تفاوت عمده در طعم غذاها در ملل مختلف علاوه بر نحوه پخت، به طور عمده به ادویه‌جات به کار رفته در آنها مربوط می‌شود.

به عنوان نمونه در آشپزی هندی به علت استفاده فراوان از انواع فلفل و طعم دهنده‌های گرم، طعم تند طعم غالب بر غذاها می‌باشد. یا در آشپزی چینی به دلیل بخار پز و یا آب پز نمودن غذاها و جهت ایجاد مزه‌های مطبوع در آنها از سبزیجات معطر نظیر ریحان و جعفری بیشتر استفاده می‌شود. استفاده اقوام مختلف از انواع ادویه جات به شرایط اقلیمی آنها نیز بستگی فراوان دارد.

از دستورات اختصاصی ادویه های سفره خونه

مواد لازم  از هر کدام مثلا حدود 10 الي 20 گرم :

هل

پودر مزره خشك

ترخون

آويشن

گشنيز

شنبليله

جعفري

شويد

نعنا و پونه

انيسون

باديون یا رازیانه

پودر پوست نارنج و نارنگي خشك شده

پودر : سير - موسير

پياز خشك

گلسرخ

پودر سماق

پودرلیمو عمانی

مرزه

زردچوبه

دارچین

گلپر

میخک

دارخسرو

دارچین

زیره سبز  و سیاه
دانه فلفل سیاه  و قرمز
رازیانه 
تخم گشنیز 
میخک
دارچین
گل سرخ
برگ بو
پودر زنجفیل
جوزهندی
زردچوبه

طرز تهیه :
همه را جداگانه یا هم آسیاب کرده و مخلوط كنيد و بكار بريد . روش استفاده : هنگام طلايي شدن پياز داغ - ادويه را اضافه كرده و ( اگر خورش نياز به رب گوجه فرنگي داشته باشد ) رب گوجه فرنگي را نيز همانوقت اضافه كرده و تفت ميدهیم .از این ادويه ميتوان در تمام خورش ها و مايه تمام پلو هاي مخلوط و انواع خوراک ها مثل زبان و همینطور برای سرخ کردن ماهی و مرغ و بلدرچین و گوشت و دلمه ها و کوكو ها استفاده كرد .البته اندازه آنها داخل ادويه طوري باید باشد كه مثلا خورش قورمه سبزي هيچگاه طعم دارچين نميدهد ولي چون از تمامي ادويه جات داخل آن موجود است و خورش و غذا طعم و مزه و عطر خيلي خوبي دارد .برای مارینه کردن کبابها هم میتوان از این ادویه استفاده کرد . انواع ادویه های پلویی و ترشی و .... در سفره خونه جستجو کنید . 

1 رمز و راز های ادویه جات سفره خونه
2 برگ و پودر برگ کاری بعنوان ادویه
3 ادویه مخلوط خورشی 2
4 ادویه 18 رنگ !
5 ادویه تندوری
6 ادویه مخلوط خورشی ( سفره خونه ای )
7 نگهداری و کاربرد ادویه جات
8 ادویه تاکو
9 ادویه جات غذایی و نام آنها به انگلیسی
10 ادویه برای ماهی شکم پر
11 روش نگهداری ادویه جات

 

جوزهندی یا جوزبویا

 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn