1ash3

رمز و راز و فوت و فن کوزه گری یک آش جا افتاده و خوشمزه

اسفناج به جهت رنگ سبز و لعاب دادن به آش رشته لازمه . ولی مزه اصلی رو تره و جعفری و گشنیز به آش میدن و بدون هرکدوم از اینا آش رشته مزه ای رو کم داره . پس حتما از سبزی ها کامل و فراوون بریزید .البته در فصولی که اسفناج در دسترس نباشه معمولا از برگ چغندر استفاده میشه . برخی شوید هم اضافه می کنن .

 

13088300592

حبوبات حتما خوب خیس بخورن و خوب بپزه . لعاب حبوباتی که خوب پخته شده باشد باعث لعاب و مزه خوب آش میشه .حبوبات برای آش رشته : نخود و لوبیا چیتی و لوبیا سفید ( آخری دلخواهه یعنی میتونید استفاده نکنید . ) مقدار عدس از حبوبات دیگر بیشتر باشه . عدس هم باید از قبل خوب خیس بخوره بعد خوب بپزه .ضمنا یادتون نره هیچوقت به حبوبات تا اتنهای پخت نمک نمی زنیم .چون دیر می پزن . ( در آشهای دیگر مانند جو باید دانه جو و بلغور رو از قبل پاک کنید و خیس کنید .آین آش ها و نیز آشهایی که برنج دارد باید برنج و بلغور و ....داخل آش خوب بپزند تا دانه دانه دیده نشوند . در انتها آش آبکی نباشد و به اصطلاح جا بیفتد .)

اضافه کردن عصاره مرغ یا گوشت برای آش و سوپ  و  پیاز داغ خلالی عسلی , ترد و خوشرنگ فراموش نشه  .

زیاد شدن رشته باعث سفتی آش و کم بودنش باعث میشه آش آبکی باشه .رشته رو آخر کار بریزید و بذارید بپزه و خام نمونه . رشته ها رو 3 قسمت کنین تا خیلی بلند نباشن .رشته نباید خیلی هم بپزه که وا بره و شبیه اش جو بشه .

کشک رو قبل از استفاده حتما بیست دقیقه بجوشانید . کشک نباید شل باشه زیرا آش را شل میکند . ضمنا میتونید مقدار کمی از کشک رو در انتهای پخت قبل از خاموش کردن داخل آش بریزید . ولی واسه میهمان اینکار رو نکنید ( هرچند خیلی خوشمزه میشه ) ممکنه یکی کشک رو دوست نداشته باشه . معمولا چون کشک و رشته کمی شور هستن - بهتره به غذاهایی که این مواد داخلش هستن از از ابتدا نمک نزنیم .

( در آشهایی که ماست باید ریخت دقت کنیم که ماست هم شل نباشد .)

برای آش رشته پیاز داغ فراوان و نعنا داغ و سیر داغ هم که لازمه کمی از پیاز داغ تهیه شده رو ابتدا داخل آش بریزید . کمی هم از نعنا داغ آماده شده  رو آخر سر توی آش قاطی کنید  .

زردچوبه هم از ابندا داخل آش بریزید که رنگ قشنگی به آش میده .

13088299741

پس از خاموش کردن شعله - آش خود به خود با کشیدن توی ظرف چون سرد میشه - کمی سفت تر میشه . پس دقت کنین تا آش رو موقعیکه از روی حرارت برمیدارید خیلی هم سفت نشده نباشه زیرا پس از کشیدن داخل طرف و پس از خنک شدن کمی سفت تر میشه .

در آذربایجان برخی داخل آش رشته رب گوجه فرنگی هم اضافه میکنن که خوشمزه میشه . هم میشه موقع پخت , رب گوجه رو تفت داد و توی آش ریخت و هم میشه همراه با روغن داغ تفت داد و سپس روی کشک آش رو با اون تزیین کرد که دیگه نیازی به استفاده از زعفران نیست .برای آشهایی مانند آش گوجه فرنگی یا آبغوره تفت دادن رب گوجه ضروریه تا آش خوشرنگی داشته باشیم .

(در آش های ترشی مانند آش آبغوره باید آبغوره را پس از رنگ دادن رب گوجه داخل آش بریزیم که ترشی آبغوره رنگ آش را خنثی نکند و آش پر رنگ و خوش رنگی داشته باشیم . ترشی آبغوره باعث کمتر به نظر رسیدن نمک میشود . دوباره پس از ریختن آبغوره باید نمک زد .)

اصولا برای تهیه آش ها باید دقت کرد که هرکدام از آش ها نیاز به کدام سبزی دارن . البته هر شهر و هر خانواده بنا به ذائقه خود در اونها تغییراتی میده و این قاعده کلی نداره ولی روش معمول رو در نظر میگیریم و بنا به میل و سلیقه مون در اون بازهم تغییراتی میدیم   :

انواع آشها در سفره خونه

سبزی مناسب آش ( رشته )

سبزی مناسب آش آبغوره یا گوجه

سبزی مناسب آش دوغ یا آش ماست

رشته آشی خانگی

و نیز این مطالب و نکات میتونه در جای خود مورد استفاده شما قرار بگیره :

رمز و راز های یک سوخاری یا تمپورای ترد و پفکی

رمز و راز یک مرغ سوخاری خوشمزه

رمز و راز خورش های جا افتاده و خوشمزه

رمز و رازهای خورش قیمه ممتاز

رمز و راز یک خورش قورمه سبزی جا افتاده و خوشمزه

 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn