__2

سبز کردن سبزه به شرایط محیطی ایده آل نیاز دارد : رطوبت و  دمای مناسب و سپس نور .

برای کمک به بازدید کنندگان عزیز جهت سبز کردن سبزه های نوروزی زیبا با هم شروع به سبز کردن سبزه میکنیم . این نکات را فراموش نکنید : حبوبات نباید کهنه باشد . حبوبات تازه زودتر جوانه خواهند زد . ابتدا ماش یا عدس را پاک کنید .سپس دو شب خیس کنید بعد آبش را خالی کنید . تا وقتی داخل آب قرار دارد جوانه نخواهد زد ولی اگر کهنه باشد پس از یک شب خیس خوردن , خیلی باد نمیکند و نرم نمیشود . سپس یک پارچه کف ظرف پهن کنید و عدس یا ماش را روی آن پهن کنید . هرچه مقدار دانه ها بیشتر باشد سبزه پر تر و زیباتر مییشود . جای آن نباید گرم باشد زیرا زود فاسد شده و بو میگیرد و میپوسد . اگز زیاد هم سرد باشد خیلی دیر جوانه میزند . روی آن یک پارچه دیگر هم بکشید که

salad_adas0

رطوبت زیر آن حفظ شود . از حالا به بعد مرتب باید آب بپاشید و اسپری کنید تا دستمالها خشک نشوند . وقتی خشک شوند یعنی به آب احتیاج دارد . سپس حدود 3 تا 4 روز بعد نوک جوانه را مشاهده میکنید .( این تعداد روز به گرمای محیط بستگی دارد اگر محیط سرد باشد دیر تر رشد میکنند و جوانه میزنند .

12997576741

در طی این مدت رطوبت و اسپری فراموش نشود .

اکنون وقتی نوک آنها کمی سفیدی زد , آنها را در ظرفی که قرار است زیر سبزه قرار گیرد بریزید و پخش کنید . زیرا از این به بعد به نور نیاز دارد تا کم کم سبز رنگ شود . کف آن دیگر دستمال نیاز ندارد زیرا ریشه ها کم کم خودشان را به آب خواهند رساند .اگر دستمال باقی بماند ریشه ها به دستمال خواهند چسبید .ولی روی آن هنوز پارچه باشد که رطوبت حفظ شود . 

با آبپاش مرتب آب پاشی کنید . اگر آب زیادی کف ظرف جمع شود خالی کنید . اگر داشت بو میگرفت چندبار کف آن آن آب بگیرید و عوض کنید .  بعد که ریشه ها مشاهده شدند ساقه را هم خواهید دید .  اکنون که ریشه و ساقه درآمده , پارچه را بردارید که نور به آن برسد تا سبز شود . تا بیرون امدن کامل ساقه و سبز شدن مراقب دمای یکنواخت باشید . نور فراموش نشود . جلو باد قرار ندهید . اسپری کماکان ادامه پیدا کند . نور باید به تمام نقاط سبزه یکنواخت بتابد تا یکطرف بلند و طرف دیگر کوتاه نشود .اگر زرد و سفید بماند یعنی نور کم است . ضمنا مرتب ظرف را رو به سوی نور بچرخانید تا نور به همه قسمتها بتابد .

12997415911

عدس و ماش معمولا پس از دو روز خیس کردن در آب و سپس دو تا سه روز بعد از اینکه زیر پارچه قرار دادید طول میکشند تا جوانه بزنند . البته به دمای محل بستگی دارد .

برای گندم هم مطابق فوق عمل میکنیم . گندم از همه زودتر و سریعتر رشد می کند . ماش نیز از نظر رشد در رتبه دوم قرار دارد و بعد عدس .

برای خیس کردن گندم روز 20 اسفند مناسب است . برای عدس 15 اسفند و برای ماش بهتر است 18 اسفند دست بکار شوید . خرفه و شاهی زودتر از همه سبز میشود حدود 10 روز به عید میتوان دست بکار شد . خیس کردن حدود سه روز برای همه مناسب است پس از سه روز که جوانه را دیدید از داخل آب خارج کنید . بین دستمال های خیس قرار دهید . حدود سه روز بعد هم دستمال زیر را برداشته و دانه ها را مرطوب نگهدارید .

ضخامت لایه ها باید حداکثر یک سانت باشد . کمتر اگر باشد سبزه خالی خواهد بود و بیشتر از باشد جای رشد ساقه گرفته میشود . هر وقت ریشه های گندم منسجم شد روزی سه بار  آب میدهیم و پس از چند دقیقه اضافی آب را خالی میکنیم . اگر جای گرمی باشد اسپری آب باید بیشتر انجام شود . اگر جای خنکی قرار داشته باشد رطوبت پایدارتر است و کمتر آب لازم دارد . استفاده از نایلون شرایط گلخانه ای ایجاد میکند و رطوبت بیشتر میماند و کمتر آب و اسپری آب لازم خواهد داشت . در اینصورت چند سوراخ برای تهویه حتما باید تعبیه شود و در مقابل نور قرار داده شود .

سبزه به مراقبت روزانه زیادی نیاز دارد . اگر بو گرفت اشکالی ندارد میتوان آب آن را خالی کرد و اگر سبزه یکدست شده و بهم چسبیده میتوان از داخل ظرف روی سبد یا ظرف تور گذاشت تا کمی زیر آ هوا بخورد . بعد داخل ظرف قرار داد و کمتر آب داد تا ریشه نپوسد . در عکس زیر سبزه عدس را مشاهده میکنید .

هر وقت دید سبزه شما خیلی بلند میشود و زود به زود قد میکشد و میخواهید رشدش را کنترل کنید بهتر است در جای خنکتر قرار دهید و از نور دور کنید . به این روش رشدش کندتر میشود و سبزه تا آخر تعطیلات نوروز و تا سیزده بدر زینت بخش سفره هفت سین شما خواهد بود . و برعکس اگر یه تحویل سال نزدیک تر میشوید و سبزه شما هنوز جان نگرفته در برابر نور قرار دهید و کمی در محل گرم تر قرار دهید ولی مراقب باشید تا گرما بیجانش نکند . در اینصورت آب بیشتری نیاز خواهد داشت . اسپری تا آخرین روزها باید انجام شود . باعث ایجاد رطویت بین انبوه برگ و ساقه خواهد شد و سبزه شما شاداب خواهد ماند .ماندگاری سبزه عدس بیشتر از گندم است . گندم به جای خنک بیشتر نیاز دارد .ضمنا گندم را میتوان اصلاح کرد ! یعنی با قیچی کوتاه کرد و از نوک برگ ساقه آن چید تا کوتاه بماند و زیادی بالا نرود . اگر در بالکن قرار میدید مراقب پرنده ها باشید که مهمانی نگیرند !!!! وگرنه از سبزه ها چیزی باقی نمیماند !!

nowrooz4_____1_copy

تهیه جوانه عدس ( یا دانه های دیگر )

سبز کردن انواع جوانه ها

فهرست مطالب سفره خونه در مورد انواع سبزه ها تصویر آنها و تخم مرغ رنگی و ایده هایی برای سفره هفت سین

هفت سين پيام سلامتي

گالری نوروزی سفره خونه و آلبوم عکسهای شیرینی ها و سفره هفت سین نوروز 1392

سبزه های زیبای ابتکاری جهت ایده برای سفره هفت سین

سبزه ابتکاری روی صندل

فهرست مطالب سفره خونه در مورد سبزه و تخم مرغ و سفره هفت سین نوروز

انیشتین بر سر سفره هفت سین دکتر حسابی

سبزه نوروز به شکل پروانه

سبزه و تخم مرغ هفت سین نوروزی

سبزه منداب به شکل کلاه

سبزه فانتزی نوروز

سبزه از خاکشیر

سبزه تخمه کدو

سبز کردن دانه های لعابی

سبز کردن قره ماش

سبزه خاکشیر

سبز کردن بذر شاهی برای نوروز

سبزه عید در گلدان

سبزه نوروز با تزیین روبان

کوزه سبزه نوروز 91

سبزه سفره نوروزی سفره خونه

کوزه و گل و میوه جات

 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn