spong_cack_1

این کیک ایتالیایی منسوب به ناحیه ای در ایتالیا ( جنوا ) است . کیکی اسفنجی و بدون استفاده از مواد شیمیایی یا بکینگ پودر و جوش شیرین و غیره است که حالت اسفنجی آن فقط از جداگانه از زدن سفیده ها و کف کردن آن حاصل میشود و معمولا ( نه همیشه ) چربی آن نیز از زرده تخم مرغ با شکر بدست میاد . این مواد جداگانه به مایه و خمیر اضافه میشود و سفیده ها در آخر کار فولد میشود تا کیک بقدر کافی پف کند و بالا بیاید . این نوع کیک ساده و بدون هیچ گونه مواد دیگری است . این کیک پایه تهیه بسیاری از کیک ها و شیرینی و دسرهاست .

 

با این خمیر میتوان بوسیله قیف بیسکویت   لیدی فینگر یا بیسکویت جنواز یا ژنواز   تهیه کرد .  چون کیک کم چربی است برای دسرهایی که نیاز به خامه و فراستینگ و کرم های کره ای و ... و روکش های خامه ای و چرب دارد مناسب تر است و قبل از آن بافت روی آن را با شهد یا شربت بار تر میکنند . از این کیک برای تهیه تیرامیسو نیز استفاده میشود که یا از لایه های کیک و یا از شکل بیسکویتی آن بهره میگیرند . برای تهیه کیکهایی با پایه شکلاتی میتوان مقدار از آرد را برداشت و به جای آ« پودر کاکائو را جایگزین کرد و ضمنا در تهیه کیک ساکرتورت هم از این کیک استفاده میشود .

کیک اسفنجی پوکتر

تعریف کیک های اسفنجی

کیک اسفنجی خلل و فرج دار

کیک اسفنجی ساده 8 تخم مرغی

تعریف انواع مختلف کیک ها در سفره خونه


 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn