bChocolateBrownies-5

برانی Brownie  مشخصا به کیک هایی گفته میشود که مسطح هستند و مانند کیک های دیگر پف نمیکنند چون معمولا بکینگ پودر هم ندارند و آنرا در قالب هایی به صورت مربع یا مستطیل و کتابی میپزند . این کیک برای اولین بار در اواخر قرن 19 در امریکا ابداع شد و در کشور امریکا و کانادا در اوایل قرن بیستم متداول شد و محبوب شد . این نوع کیک ها با پودر قهوه یا پودر کاکائو و یا شکلات تهیه میشود و  بافتی بینابینی مانند شیرینی و کیک دارند و انواع مختلفی از آن تهیه میشود که بسته به حجم و مواد اصلی آن به شکل کیک یا فاج تهیه میشوند . داخل آن میتواند از انواع مغزها و خامه فرم گرفته و چیپس شکلات و فراستینگ یا روکش نرم کره ای و تخم مرغی استفاده شده باشد .

blondies

نوعی از آن با شکر قهوه ای تهیه میشود و قهوه و شکلات در تهیه آن استفاده نمیشود که به بلوند برانی  یا  بلوندی ( طلایی ) معروف است . blondie  /   blond brownie

b45455

کیک برانی معمولا مانند شیرینی با دست خورده و به همواره شیر یا قهوه صرف میشود . البته گاهی هم آنرا به صورت گرم همراه با بستنی سرو میکنند . رویه برانی با روکش خامه فرم گرفته و مارزیپان ( پودر بادام ) یا پودر شکر تزیین میشود . بعنوان دسر در منو رستوران ها هم یافت میشود . برانی وقتی برش میخورد و تعداد آن زیاد میشود به صورت جمع یا براونیز Brownies نامیده میشود .

نکته : از ریزه کاری های تهیه کیک براونی این است که نباید مایه را زیاد مخلوط کرد . مواد تر و خشک باید فقط فولد و زیر و رو شوند تا مخلوط و ترکیب شوند . زیرا لطافت کیک از بین رفته و کیک ترد و پوک نمیشود و مایه منسجم شده و درهم میرود و بافت سفت میشود . در ابتدا کره و شکلات باهم روی بن ماری مخلوط شود تا یکدست گردد .خصوصا پس از ترکیب تخم مرغ ها زیاد نباید مخلوط کرد و مایه را هم زد . حتی برای تهیه یک براونی با بافت نرم و مناسب و کیفیت عالی باید خمیر آماده شده در قالب را چندین ساعت تا یک شب در یخچال نگهدارید و روز بعد از یخچال بیرون اورده و هم دمای محیط کنید و سپس در فر گرم قرار دهید . پس از پخت براونی وقتی لبه ها از جسم و بدنه قالب فاصله گرفت کیک پخته شده و اگر وسط کمی نرم و شل به نظر برسد مهم نیست . تا قبل از اینکه سفت تر شود باید از فر خارج کرد و در حیت خنک کردن براونی , وسط کیک  متراکم و منسجم خواهد شد و از شلی خارج خواهد شد . براونی نباید زیاد بپزد تا خشک شود . یعنی مانند کیک های دیگر وقتی سیخی چوبی فرو میکنید نباید کاملا تمیز بیرون آید بلکه باید مقداری خمیر به آن چسبیده باشد . به ان ترتیب کف براونی تیره و خشک نخواهد شد . برای برش زدن براونی باید کمی در فریزر قرار دهید بعد برش بزنید زیرا براونی بسیار لطیف است  وگرنه لبه های آن هنگام برش از هم باز خواهد شد .

گاهی میتوان آنرا در حرارت 200 درجه پخت ولی مدت را کمتر کرد . بعد از پخت قالب داغ را در ظرف اب یخ قرار داد تا کیکی با بافت عالی بدست آورد .

برای نگهداری آن را در ظرف در دار در یخچال نگهدارید  .

انواع برانیز در سفره خونه

 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn