13049363411
ورق طلا يا ورق هاى فلزى مشابه آن مانند ورق نقره و مس لايه هاى بسيار نازكى از فلزات طلا، نقره و مس هستند. پوشش دادن وسايل با لايه نازكى از فلزات يكى از قديمى ترين هنرها است كه سابقه آن به هزاران سال پيش بازمى گردد. آثار آب كارى شده و طلاكارى قديمى گرچه ساده هستند اما آثارى كاملاً حرفه اى هستند. آب كارى وسايل با فلزات در خانه نياز به وسايل و ابزار مخصوص دارد و اگر غيرممكن نباشد دست كم بسيار دشوار است. اما پوشش دادن وسايل گوناگون از هر جنسى با ورق هاى فلزات بسيار آسان است و شما مى توانيد به راحتى انواع قاب، مجسمه و يا ظروف مختلف را با اين ورق ها پوشش دهيد. اگر قصد داشته باشيد به اين وسايل كه با ورق طلا، نقره يا مس پوشش داده ايد نماى آنتيك و قديمى بدهيد تا هم از درخشش و جلاى زياد آنها اندكى كاسته شود و هم نفيس تر به نظر برسند كافى است آنها را با رنگ سياه يا قهوه اى تيره رقيق رنگ شو كنيد.

يكى ديگر از تكنيك هايى كه موجب قديمى به نظر رسيدن اين وسايل مى شود ايجاد خراش هايى روى سطح ورق كارى شده است به طورى كه نتيجه فرسايش سطح فلزى طى چندين سال به نظر برسند. براى اين منظور ابتدا سطح وسيله مورد نظر را با يك لايه رنگ اخرايى مى پوشانيم كه نزديك به رنگ زنگ زدگى و اكسيده شدن فلزات باشد. در اين صورت به نظر مى رسد اين وسيله در نقاطى كه فرسوده شده است با از ميان رفتن روكش آب طلا يا نقره آن دچار زنگ زدگى و اكسيداسيون شده است. هنگام اجراى اين تكنيك بايد توجه داشته باشيد كه زير رنگ را متناسب با رنگ اكسيد فلز مربوطه انتخاب كنيد.
13049364491
به عنوان مثال اگر شيئى را با ورق نقره مى پوشانيد توجه داشته باشيد كه زير رنگ را دودى يا سياه انتخاب كنيد زيرا زنگار نقره به رنگ سياه و دودى است و يا هنگام به كار بردن ورق مس زير رنگ را سبز آبى يا همان آبى فيروزه اى در نظر بگيريد كه به رنگ زنگار مس است. براى پوشش دادن يك شىء با ورق طلا ابتدا آن را خوب تميز كنيد تا از هرگونه گرد و غبار پاك شود. سپس يك لايه رنگ اخرايى كه همان زنگ آهن است و در فروشگاه هاى رنگ فروشى اغلب به اين نام شناخته مى شود روى سطح كار بزنيد. رنگ اخرايى را ممكن است از ميان رنگ هاى روغنى ساختمانى انتخاب كنيد يا از رنگ هاى آكريليك براى اين منظور سود ببريد.

براى روكش كردن سطح شىء با ورق طلا يا ساير ورق هاى فلزى بايد از چسبى مخصوص كه از رنگ فروشى ها قابل تهيه است استفاده كنيد. اما چنانچه از رنگ روغنى ساختمانى بهره مى گيريد به جاى استفاده از چسب مى توانيد پس از زدن رنگ زير كار كمى صبر كنيد تا رنگ اندكى خشك و چسبناك شود يا به اصطلاح نوچ شود. در اين زمان مى توانيد ورق طلا را بدون استفاده از چسب مخصوصى روى سطح كار بچسبانيد. در واقع ورق روى سطح چسبناك رنگ خواهد چسبيد.

هنگام كار با ورق ها به دليل نازكى و سبك بودن آنها بهتر است از دستكش نخى استفاده كنيد تا ورق ها به دست شما نچسبد. به اندازه لازم براى پوشش سطح مورد نظرتان با قيچى از ورق طلا بريده و جدا كنيد. اگر از رنگ آكريليك براى زير رنگ استفاده كرده ايد صبر كنيد تا كاملاً خشك شود. سپس يك لايه چسب مخصوص ورق طلا را با قلم مو روى سطح كار بزنيد و حدود ۵ تا ۱۰ دقيقه صبر كنيد تا آب موجود در چسب تبخير شده و چسب اندكى خشك و نوچ شود.
حالا ورق را كه قبلاً بريده و حدوداً اندازه كرده ايد روى آن قرار داده و با يك قلم موى بسيار نرم كه با كمى آب مرطوب كرده ايد يا يك قطعه پنبه مرطوب به آرامى روى ورق ضربه بزنيد تا كاملاً روى كار بچسبد و در خلل و فرج سطح شىء فرو رفته كاملاً آن را پوشش دهد. اگر از رنگ هاى ساختمانى استفاده مى كنيد صبر كنيد رنگ نوچ شود و سپس قطعه آماده شده ورق طلا را روى آن قرار داده و همان روش مذكور در بالا را ادامه دهيد. در قسمت هايى از سطح شىء كه خالى مانده يا ورق بلند شده است مى توانيد با زدن كمى چسب قطعات كوچكى از ورق طلا را بچسبانيد و از آنجا كه ضخامت اين ورق ها بسيار كم است ناهموارى روى سطح شىء ايجاد نخواهد شد.

پس از چسباندن ورق حدود يك ساعت صبر كنيد تا كاملاً خشك شود. در صورت تمايل با شىء تيزى مانند سيم ظرفشويى در لبه ها و يا قسمت هايى از سطح كار كه ممكن است دچار فرسودگى شود خراش هايى ايجاد كنيد تا رنگ اخرايى زير ديده شود. سپس رنگ سياه يا قهوه اى تيره را بسيار رقيق كنيد و با قلم مو لايه اى از اين رنگ رقيق شده را روى سطح طلاكارى شده بزنيد. در قسمت هاى برجسته تر و يا جاهايى كه مايليد درخشش بيشترى داشته باشد با يك قطعه دستمال پارچه اى ضربه هاى آرامى روى آن زده و رنگ را پاك كنيد. براى آنتيك نما كردن اشيايى كه با ورق طلا پوشانده شده اند به جز رنگ روغنى ساختمانى و رنگ آكريليك از ماده اى به نام شاپن نيز مى توانيد استفاده كنيد كه به رنگ قهوه اى بسيار تيره است و با تينر رقيق مى شود.
پس از پايان كار و خشك شدن رنگ براى محافظت ورق طلايى كه سطح كار را پوشانده است در برابر خراشيدگى هاى بعدى يك يا دو لايه وارنيش يا روغن جلا روى آن بزنيد. از اینترنت

 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn