خواص مفید و ترشی کاپاریس capres یا شپله ( گلک) کوار یا کور
مواد لازم :
کاپاریس یا کیپر شپله
نمک
سرکه
ادویه ترشی
دانه فلفل سفید

 کاپاریس

طرز تهیه : کاپاریس را شسته و دم آنرا گرفته ودر آب نمک جوشیده و سرد شده بریزید .

213133

به مدت ۵ الی ۶روز هرروز آب نمک آنرا عوض و در یخجال نگه داری کنید . سپس از آب نمک خارج کرده و با آب ساده روی حرارت گذاشته و وقتی به جوش آمد آب آنرا دور بریزید و مجدداْ یکبار دیگر اینکار را تکرار کنید تا تلخی شپله یا کاپاریس گرفته شود .

a123232423

کاپاریس ها را بعد از جوشیدن روی صافی بریزید تا آبش برود . یک ساعتی صبر کرده و سپ در شیشه استریل مخصوص ترشی ریخته و روی آن سرکه بریزید وچنانچه دوست داشتید کمی هم نمک اضافه کنید و در آنرا محکم کرده ودر جای خنک ویا در یخچال نگهداری کنید بعد از بیست روز الی یکماه ترشی آماده میشود.دستور از رزا
111342424
نکات :
عکسها از نت . شپله , خیار کبار یا کوار و کور و خیار شنگ یا گلک golak هم شناخته میشه . دقت کنید زیادنجوشد چون کاپاریس ها نرم میشود .شپله گیاهی بوته ای است که در شهرهای غربی کشور از جمله کرمانشاه و همدان و... میروید .این گیاه دارای خاصیت زیادی است از جمله در درمان درد های مفاصل و کاهش چربی خون موثر میباشد وضد تشنج و اسپاسم میباشد.

32332

به عنوان تحریک‌کننده و محافظ کبد می باشد و باعث بهبود عملکرد کبد می شود.

53454345235

معرفي گياه داروئی و خوراکی كاپاريس:
كبر (نام علمی: Capparis spinosa) يكي از گياهان است. کبر از راسته ميخک‌ها (Caryophyllales)، تيره کبريان (Capparaceae)، سرده کبرها (Capparis) است.

15dtyu35

غنچه کاپاریس برچه و گلبرگ های بهم پیچیده است که میتوان از هم باز کرد . ترشی را از غنچه های ریز و هم از میوه پر تخمه آن تهیه میکنند . گل سفید زیبا از غنچه این گیاه حاصل شده که در خوزستان و جنوب و برخی مناطق غرب کشور به صورت خود رو فراوان یافت میشود .

15dtyu36

وسط میوه رسیده گلک یا لگجی دانه دانه است و تخمک دارد و تلخ میشود و سپس به رنگ قرمز متمایل میگردد . به آن کورو یا بکو یا لگجین و لکجی هم گفته میشود . اطلاعات تکمیلی از @1h2v8

https://instagram.com/sofrehkhune/

انواع دارويي و مهم آنها به شرح زير است :
1. Capparis spinosa
2. Capparis deciduas
3. Cleome viscosa l.
4. Cleome brachycarpa
5. Cadaba farinosa
6 . Crataeva religiosa (سرح – طريح – قره )

اين گياه پوششی برای خاک محسوب می‌شود که علاوه بر افزايش ظرفيت خاک در نگهداری آب، از فرسايش خاک نيز جلوگيری می‌کند. پس از شناسايی اين گياه مهم و پی بردن به ارزش اقتصادی و اشتغالزايی آن، هم اکنون کشاورزان محلی در صدد کاشت اين گياه ارزشمند جهت صادرات هستند .

hgrgrerg
تيره كور (كبر) : Capparidaceae
گياهاني با ظاهر متفاوت علفي ويا به صورت بوته اي با اعضاي چوبي و به ندرت درختچه يا درخت ماننداند و چون از نظر مشخصات ساختماني گل شباهت بسيار به Cruciferae ها دارند از اين جهت آنها را انواعي از تيره اخير ، متعلق به نواحي گرم نيز ذكر مي نمايند (Guignard) . پراكندگي آنها بيشتر در مناطق گرم و حدود خارجي آنها تا نواحي معتدله است . در بين آنها انواع معدودي نيز يافت ميشود كه در نواحي معتدله بسر مي برند .
اين گياهان داراي برگهاي متناوب ،فاقد استيپول (زائده زير برگ ) يا شامل آن ولي بصورت خار وگلهاي نر – ماده ، معمولا منظم و شامل 4 كاسبرگ و 4 گلبرگ مي باشند (شباهت به Cruciferae ) از مشخصات آنها اين است كه نهنج گل آنها به صورت استطاله اي دراز در مي آيد . پرچمهاي آنها به تعداد 4 تا 6 (شباهت به Cruciferae ) و مادگي انها غالبا مركب از 2 برچه يا بيشتر و واقع در انتهاي استطاله اي دراز است ، ميوه آنها بصور مختلف پوشينه ، خورجين مانند ، سته يا شفت و محتوي دانه هاي بدون آلبومن است .
از اعضاي مختلف گياهان اين تيره ، سلولهاي واجد ميروزين (به وضع منفرد يا مجتمع ) و همچنين گلوكزيدهايي وجود دارد كه بر اثر تجزيه ، موجب پيدايش اسانسهايي شبيه اسانس گياهان تيره شب بو مي گردد . در بين آنها نمونه هاي دارويي مهمي وجود ندارند . از بعضي از آنها ، آنهم در طب عوام استفاده هاي درماني به عنوان نيرو دهنده ، ضد اسكوربوت و تاول آور به عمل مي آيد.

فرانسه : Taparier ,Caprier epineux
آلماني : Kapernstrauch
انگليسي : Common caper –bush
ايتاليايي : Cappero spinosa
فارسي : كور ، كبر ، لگجي (Kavar)
عربي : اصف ، كبار(Kabbar)، شوك الحمار
لامرد فارس : لگجين
آذري : كبر
در تحقیقاتی که در دانشگاه پاموک قلعه ترکیه انجام گرفته به این نتیجه رسیده اند که کنسانتره چای کیپر روی موشهایی که ام اس داشته اند بهبودی 80 درصدی نشان داده همچنین در آمار گیریهایی که روی اشخاص مبتلا به ام اس که از گیاه کیپر استفاده میکرده اند ثابت کرده این گیاه اثر درمانی زیادی داشته.
کسانی که اطلاعات بیشتری دارند لطفا ارسال کنند .
 

 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn