مواد لازم :
سیاه دانه کمی حدود 3 قاشق غ
سیر خام یک الی 2 بوته
فلفل دلمه خرد شده 3 الی 4 عدد دلمه ای خام
و یا 100 گرم فلفل ریز
هویج با پوست 5 الی 6 عدد متوسط حبه قندی
سبزیجات معطر
بادنجان قلمی یا دلمه ای4 عدد متوسط با پوست
خیار 4 عدد متوسط با پوست و حبه قندی
ساقه و برگ های یک عدد کرفس حبه قندی
سیب 3 الی 4 تا با پوست و حبه قندی
* یک / دوم پیمانه موسیر خیس کرده
پیاز متوسط 7 الی 8 عدد خرد شده
یک / دوم یک کلم برگ متوسط
سیب زمینی ترشی به تعداد 6 الی 7 عدد
یک / دوم یک گل کلم متوسط
اگر گل ها خام در ترشی ریخته شود سفید میمانند .
ادویه ترشی نصف پیمانه
سرکه
نمک
هویج و سیب زمینی ها رو  خوب با برس گل و لای داخل برآمدگیها و فرو رفتگیها را خوب بشویید و خرد کنید .هویج و بادنجانها رو بهتره قبل با سرکه بپزین که نرم بشه . ولی برگ کلم وگل کلم بهتره خام باشه تا توی ترسی هم ترد و هم سفید بمونن .برای پختن سبزیجات سفت با سرکه : کافی است که مقدارکمی سرکه داخل قابلمه با کمی نمک بریزید . این سرکه لازم نیست روی مواد خرد شده را بپوشاند زیرا با گذاشتن درب قابلمه بخار سرکه نیز به پختن مواد خام کمک میکند . بعدا وقتی که این سرکه سرد شد میتوان روی ترشی اضافه کرد .اگر مواد ترشی را یکجا درست میکنید حال همه آنها را با هم و با سبزی مخلوط کنین و لابلا توی ظرف قرار بدین  . ادویه را اضافه و نمک آن را بچشید .معمولا داخل ادویه زردچوبه هم موجود است ولی اگر دوست داشتید که رنگ ترشی کمی روشن و زرد تر باشد میتوانید کمی زرد چوبه اضافه کنید .
بعد سرکه را تا اندازه ای در ظرف بریزید که روی مواد را بگیرد . در آن را ببندید و حدود یکهفته درجایی که سرد نباشد قرار دهید . ( مثلا در کابینت آشپزخانه )  اگرترشی را تند تر می پسندید میتوانید به آن به اندازه دلخواه گرد فلفل سیاه یا قرمز اضافه کنید .ادویه ترشی : من از همان ادویه گرام ماسالا که دستورش توی سایت هست و کمی سیاهدانه و گلپر و تخم گشنیز بیشتر استفاده میکنم .


نکات :این ترشی همون ترشی مخلوط هستش که از انوواع سبزیجات استفاده میشه . * نعنا - ترخون - مرزه - گشنیز - پیازچه ( از هر کدام حدود 250 گرم ) پاک کرده و شسته و پس از اینکه آب آن خشک شد- متوسط خرد کنید . کمی مرزه و نعنا ی خشک و ساییده هم برای عطر و طعم بیشتر لازم داریم .
برخی از شهرها هم این ترشی را تهیه میکنند و مشخصا دوستی برای ما پیام ارسال کرده اند که ازشون متشکریم : این ترشی " هفت بیجار" مخصوص و سوغات شهر بیجار واقع در استان کردستان است . خواهشمند است ذکر شود ... بیجاری های مقیم در شمیرانات تهران

 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn