172316

روش خرد کردن آسان و حرفه ای سبزیجات برگ دار روی تخته

همه ما بانوان خانه دار و شاید برخی آقایان خرد کردن سبزی را کم و بیش بلدیم و گاهی هم از این کار فراری هستیم چون واقعا کار ساده ای نیست . غذاهای اصیل و سنتی ما ایرانی ها بعضا شامل انواع مختلف سبزیجات برگ دار مانند قورمه سبزی و خورش کرفس و غیره نیاز به مقدار تقریبا زیادی سبزی دارد و باید خرد و بعضا ساطوری شود . این کار گاهی برای خانه دار های تازه کار یا آماتور ! کار سختی است . خصوصا که اگر نگهداری آن همراه با فریز کردن هم باشد و نیاز به مقدار سبزی زیادی داشته باشیم . ابزار و وسایل زیادی برای ایجاد سهولت در این کار ابداع شده و در فروشگاه ها به فروش میرسد .

ولی یادگیری خرد کردن حرفه ای برای یک آشپز و سرآشپز یک ضرورت است و در یک کلاس آشپزی ابتدایی ترین آموزش ها بشمار میرود . گاهی هم نکات ظریفی در آن نهفته است که شاید اگر از قبل میدانستیم کار ما راحت تر می بود .

در کلاس اکثر مواقع خانمهایی با تجربه اعتراف میکنند که قبلا اینکار برای ایشان بسیار سخت می نمود ولی اکنون دانستن و یادگیری روش ها و تکنیک های مدرن و نکات مهم و با تمرین , خرد کردن سبزی دیگر برایشان مانند قبل دشوار نیست .

sabzi1

 این دو عکس خرد کردن سبزی , گزارشی مصور از کلاس ایشان است که با استفاده از روش های حرفه ای , سبزی ها به اندازه های متفاوت , خیلی سریع تر و راحت تر خرد شده است .

 

این مقاله از کلاس های آموزشی استاد سرآشپز حمیدرضا رنجبر مدرس بین المللی حرفه ای آشپزی و قنادی  الهام گرفته و باقی عکس ها و فبلم ها از نت استخراج شده تا گوشه ای از آموزش های لازم و ضروری ایشان در امر آشپزی به عموم شناسانده شود .

sabzi2

روش ها و تکنیک های مدرن و جدید امروزه به دلیل استفاده بهینه از وقت , حتی در آشپزخانه جزء امور ضروری می باشد . اگر قرار باشد در جامعه ای زندگی کنیم که از تمام اصول مدرن و بهینه پیروی میکند باید در یادگیری روش های مطابق با استاندارد بین المللی در هر زمینه نیز کوشا باشیم .

در کلاس های استاد رنجبر باید یاد بگیرید که بنا بر قواعد صحیح  طب کار  , یک کارد را چگونه در دست بگیرید که انگشتان شما و مچ دست خسته نشود و یا طرز ایستادن و زاویه پاها روی زمین چگونه و چند درجه باشد و یا سینه و کتف و کمر در چه حالتی قرار گیرد تا هم کارآیی بالا داشته باشید و هم نتیجه بهتری از کار عاید شما و کارفرما شود .  توانایی جسمانی برای یک آشپز توانا و ماهر از اهمیت ویژه برخوردار است .

Basil-Chiffonade-1

وقتی چند برگ سبزی داریم و میخواهیم برای تزیین و بصورت رشته ای خرد کنید و مقدار آن بسیار کم است میتوانیم به صورت فوق ابتدا برگ ها را روی هم قرار دهیم و سپس روی هم تا کنیم و یک توده کوچک زیر تیغه کارد درست کنیم و بعد با کارد به طوریکه نوک کارد از روی سطح تخته جدا نشود با بالا و پایین و پیش و پس کردن کارد , سبزی ها را خرد کنیم . به این روش خرد کردن اصطلاحا Chiffonade شیفوناد میگویند .

540x380_ac

برای خرد کردن مقدار بیشتری سبزی

وسایل لازم :

کارد تیز آشپزخانه

تخته آشپزخانه

سبزی

روش انجام کار :
ابتدا سبزی را روی تخته قرار داده و کارد را به صورت صحیح در دست میگیریم . مانند زمان خرد کردن پیاز انگشتان خم شده اند و با نوک و لبه تیغه کارد سبزی ها را خرد میکنیم .

chef-1

اگر سبزیها را درشت لازم داریم و این اندازه مناسب است دیگر کاری نداریم . ولی چنانچه سبزی باید ریزتر و اصطلاحا ساتوری شود , باید نحوه گرفتن کارد را تغییر دهیم .یک طرف تیغه کارد به طرف ماست .

3434

اکنون با این روش به ریز خرد کردن باقی سبزی می پردازیم :

Chopping_Motion

نوک کارد روی تخته قرار دارد و دست دیگر روی کارد قرار دارد و کمک میکند تا به لبه کارد فشار وارد کنید . کارد مانند الاکلنگ پایین و بالا میرود . یکدست کار را بالا و دست دیگر کارد را پایین میاورد و تیغه تیز آن سبزیها را خرد میکند .

62036

در عکس زیر همه مراحل را مشاهده میکنید .

chef2

 

کلیک کنید :  فیلم آموزش خرد کردن حرفه ای سبزیجات برگ دار   روی   تخته چوبی آشپزخانه

 

انتخاب , نگهداری و استفاده از سیر
روش های پوست کندن آسان سیر


آموزش پوست کندن و خرد کردن آسان و حرفه ای پیاز روی تخته با تصویر و فیلم
ابزار آشپزخانه
پوست گرفتن آسان پیاز به روش خانگی

آموزش پوست کندن و خرد کردن آسان و حرفه ای سیر روی تخته با تصویر و فیلم

*  - همه چیز در مورد پیاز :  خرد کردن و پوست کندن و سرخ کردن و .....    در سفره خونه

روش صحیح به دست گرفتن و کار با کارد یا چاقوی آشپزخانه با تصاویر و فیلم

ابزار آشپزخانه

قبضه کردن گوشت

** - تمام خطوط سبز شامل لینک دستورات و تاپیک های آموزشی است لطفا روی همه آنها کلیک کرده و مطالعه نمایید .

آموزش شف رنجبر و پاسخ و پرسش

 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn