kimchi2

Kimchi کیمچی در واقع بین ترشی و سالاد ها قرار دارد . کیمچی کره با آداب خاصی تهیه میشود و اصل آن سسی است که با صدف و ماهی تهیه میشود : کیمچی ( kimchi ) با کلم چینی .

emtahan39

ولی من بنا به ذائقه ایرانی و با فرض اینکه سس ماهی و صدف در دسترس نداریم این کیمچی را تهیه کردم .

emtahan18

مواد لازم :
2 بوته متوسط کلم چینی یا Napa cabbage

نمک دریایی یا نمک معمولی 1 پیمانه

سس ماهی و سس صدف کره ای
پیازچه 7 و 8 ساقه
سیر چند حبه به صورت خمیر سیر

شکر 1/3 پیمانه
سرکه سیب

زنجبیل یک تکه تکه کوچک پوست گرفته و رنده شده

پیاز خلال نازک 1 عدد
فلفل دلمه رنگی و سبز قبضه شده نازک و باریک

پودر پاپریکا یا فلفل قرمز ( غیر تند ) برای رنگ قرمز کیمچی

فلفل قرمز تند  به قدر تمایل شما به تندی
کنجد مقداری برای تزیین
طرز تهیه :

کلم را درشت خرد کنید سپس آب نمک غلیظ تهیه کرده و کلم خرد شده را داخل آن قرار دهید  و اجازه دهید یکشب بماند .اگر عجله دارید میتوانید در همان اب نمک بجوشانید و اجازه دهید سرد شود .

IMG_5368

سپس در آب سرد کلم ها را بشویید و آب کشی کنید و در آبکش بگذارید تا آبش کامل کامل گرفته شود و در آخر کمی با دست کلم ها را بچلانید.

IMG_2638

سیر را خمیر کنید .خمیر سیر

IMG_2581

پیازچه و فلفل دلمه ای ها را نازک رشته ای قبضه کنید . مقدار شکر به اندازه ایست که تیزی سرکه را از بین ببرد و در عینحال خیلی شیرین نشود . سرکه و شکر را هم اضافه کنید و هم برنید پاپریکا و فلفل قرمز، پیازچه اریب خرد شده همراه با ساقه های سیز آن  ، سیر و زنجبیل رنده شده و پیاز خلال نازک را با هم خوب مخلوط کنید. 

IMG_2680

سپس دستکش بپوشید و این مواد را لابلای ورقه های کلم بمالید تا همه جایش کاملا آغشته شود. کلم های آغشته شده را در ظرف در دار قرار بدید و در ظرف را محکم ببندید و تا 2 روز در جای معمولی در دما اتاق قرار دهید . گهگاهی در آنرا باز کنید و کمی جابجا کنید و دوباره در آن را محکم ببندید .این کیمچی 2و3 روز بعد آماده میشود و یک هفته تا 10 روز بعد کاملا جا افتاده است .
نکات : با اجازه استاد رنجبر , من مقداری ساقه جوان کرفس را نازک و رشته ای قبضه کردم و داخل این کیمچی ریختم . مقداری گشنیز خرد شده نیز اضافه کردم که مزه آن مورد توجه دائقه خانواده قرار گرفت . در نهایت با یک گل هویج  ( مربای فانتزی هویج به شکل گل رز ) و برگ ریحان و مقداری کنجد تزیین کردم .

IMG_2679

مسابقه بزرگ " تزیین غذا " با داوری استاد سر آشپز "حمیدرضا رنجبر "

 

گزارش از کلاس های شف رنجبر
آموزش شف رنجبر و پاسخ و پرسش
آشپزخانه شماره 3 صدا و سیما

نحوه اشتراک مجله آشپزخانه ملل در ایران و خارج از کشور

 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn