1a001567

چیزکیک پنبه ای یا ژاپنی japanese / Cotton cheesecake

بافت لطیف و نرم و خلل و فرج ریز این کیک باعث شده که نام کیک پنبه ای به آن دهند . تهیه آن بسیار آسان است اگر به نکات مهم آن توجه شود . در زیر تهیه انواع مختلف آن نیز توضیح داده شده است .

مواد لازم :

140 گرم شکر معمولی

6 عدد سفیده تخم مرغ

6 عدد زرده تخم مرغ

1/4 ق چ پودر کرم تارتار

 

50 گرم کره

250 گرم پنیرخامه ای

100 میلی لیتر شیر تازه

60 گرم آرد کیک

20 گرم پودر نشاسته ( سفید )

1/4 ق چ نمک

طرز تهیه : ابتدا فر را روی 160 درجه سانتیگراد تنظیم و گرم کنید . بعد قالب را چرب کرده و آماده کنید . فر را چقدر زودتر باید گرم کرد ؟

1 علت و رفع چسبندگی خمیر به قالب و سینی فر
2 آماده کردن قالب های کیک سیلیکونی
3 آماده کردن قالب کیک 3
4 آماده کردن قالب کیک 2
5 آماده کردن قالب کیک 1
6 جداکردن کیک از قالب

کره و خامه را در ظرفی ریخته و روی حرارت غیر مستقیم یا بن ماری نرم کنید و سپس شیر را مخلوط کنید . و بعد اجازه دهید کاملا خنک شود و نمک و زرده های تخم مرغ و آرد و پودر نشاسته و نمک را داخل آن ریخته مخلوط کنید تا یکدست شود . سفیده ها را جداگانه با پودر کرم تارتار مخلوط کنید تا پف کند و حجم بگیرد .

 

1 پودر کرم تارتار و جوش شیرین
2 کاربرد کرم تارتار
3 کرم تارتار و اسید تارتاریک
4 پودر کرم تارتار
5 کرم تارتار در شیفون کیک


شکر را به آن بیافزایید و مخلوط کنید تا زمانیکه از داخل کاسه بیرون نریزد و کاملا کف کرده باشد . اکنون مایه پنیری و مایه سفیده را باهم فولد کنید . زیر و رو کنید تا ملخوط و یکدست شوند . سپس داخل قالب چرب بریزید و صاف کنید .

1a0015671

بهتر است قالب شما کمربندی باشد ولی اگر داخل آن کاغذ مخصوص آشپزی پهن کنید بسیار راحت تر است . دور قالب را با کاغذ بپوشانید تا کیک کاملا داخل کاغذ باشد و به جداره های قالب نچسبد .

1a0015672

این کیک باید در داخل سینی پر از آب باشد و برای همین کف قالب را معمولا بهتر است با کاغذ الومینیم پوشاند تا مبادا ذره ای نشتی حاصل شود . کیک را با سینی پر آب مدت یکساعت و ده دقیقه در فر بپزد و پف کند و سطح آن طلایی شود . ضمنا به جای سینی پر از آب در داخل فر میتوانید کاسه های پر از آب در 4 گوشه روی سینی قرار دهید .

1a0015673
نکته : پس از اتمام زمان پخت کیک را به مدت نیمساعت یا شاید بیشتر در همان فر با در باز به حال خود رها کنید تا به تدریج با کم شدن دما , سرد شده و خود را بگیرد . زیرا سرد شدن یکباره کیک میتواند باعث شود که پف کیک بخوابد .

3 دلایل خوابیدن پف کیک
4 پف کردن بیشتر در کیک ها
5 پف کردن سفیده

1a0015674

نکات : پف کردن سفیده ها در این کیک نقش مهمی بازی میکند . اگر سفیده ها پف نکند نمیتوان کیک پف دار و پنبه ای طبخ کرد . آرد باید قبل از مصرف الک شود . یکدست بودن کره و پنیر نیز فاکتور مهمی است اگر یکدست نیست آنرا از صافی عبور دهید .قبل از مخلوط کردن مایه سفیده باید کاملا از یکدست بودن مایه پنیری و پف کردن مایه سفیده اطمینان حاصل کنید .

1a0015675

رطوبت مناسب برای تهیه این کیک ضروریست پس آب باید در داخل فر قرار گیرد .

1a0015676

نکات : اگر از نشت آب به درون کیک مطمئن نیستید به روش تصویر داخل فر آب قرار دهید . کاغذ دور قالب باید بلند باشد زیر کیک حجم میگیرد و بالا میاید و کاغذ باید بتوان آنرا احاطه کند . میتوانید با یک ورقه کاغذ الومینیم برای کیک یک سرپوش درست کنید و آنرا روی لبه های کاغذ قرار دهید تا با بالا آمدن کیک , به آن بچسبد ولی در عین حال ایجاد گرما زیاد باعث پخت سریع کیک و پف زیاد آن شود و بعد در لحظات آخر آنرا بردارید تا رویه کیک نیز طلایی شود . ولی مراقب باشید زیرا زود سطح کیک میسوزد و تیره میشود پس از کنار فر جایی نروید و در آنرا نیز در صورت امکان نیمه باز بگذارید .منبع دستور : این سایت

1a0015677

این کیک را میتوانید هرطور دوست دارید برش بزنید .

1a0015678

برای تزیین این کیک میتوانید داخل مواد میوه خرد شده بریزید و نیز پس از خنک شدن یک لایه نازک از روی کیک برداشته و سپس با خامه فرم گرفته و ژله دلخواه روی آن را پر کرده و در یخچال قرار دهید تا خود را بگیرد .

کیک با کرم چیزمانگو

شهد یا شربت بار 

نکات مربوط به خامه و زدن و فرم دادن آن در سفره خونه

1a0015679

یا میتوانید مقداری از مایه مخلوط را در انتهای کار  با چند ق غ پودر کاکائو به رنگ شکلاتی در آورده و در قالب به صورت دو رنگ بریزید . میتوانید داخل مایه خشکبار و گردو خرد شده نیز اضافه کنید .

1a0015680

در انتها میتوانید کل کیک را نیز به دلخواه با خامه یا گاناش شکلاتی روکش کنید .

1 روش های مهم روکش کردن کیک ها و رولت ها و شیرینی ها
2 روکش کردن کیک و مافین و رولت ها با مرنگ ساده و رنگی
3 روکش کردن کیک با کرم و خامه و گاناش و ...

 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn