1baumkuchen1

کیک هزارلا یا تنه و کنده درخت که به دلیل شباهت منحصر بفردش به خطوط مقطع عرضی تنه درخت Baumkuchen خوانده میشود , یکی از کیک های مورد علاقه آلمانیهاست . Baum باوم در زبان آلمانی به معنای درخت است و معمولا به صورت سنتی آنرا به صورت گرد و حلقوی تهیه میکنند . 

1baumkuchen5

این کیک با نوعی از کیک که با چندین ردیف کرپ تهیه میشود و کیک کرپ با کرم های مختلف ( کیک بدون فر ) و گاهی کیک هزارلا خوانده میشود تفاوت دارد . نوع دیگری نیز از کیک را به نام کیک هزارلا یا کیک پیانو  و یا  کیک رولتی هزارلا مینامند که با رولت خامه ای دو رنگ ( سفید و شکلاتی یا ... ) به صورت عمودی تهیه میکنند .

برخی پیشینه این کیک را به آلمان و شهر Salzwedel واقع در شمال آلمان و برخی دیگر آنرا به مجارها نسبت میدهند .

1baumkuchen2

نقل است که در مجارستان و رومانی بعنوان کیک عروسی آنرا تهیه میکرده اند و تاحدودی شبیه به دودکش شومینه بوده . حتما در فیلم کوزی و گونی نمونه خیابانی و مشابه آنرا با نام  ماکارا ! مشاهده کرده اید .

1buumkuche4

البته همیشه هم شکلاتی تهیه نمیشود . برخی دیگر کیک هزارلا را به یونان و روم باستان پیوند میدهند . جدا از بیشنه مکانی این کیک , آنچه که در مورد آن منحصر بفرد جلوه میکند روش تهیه آن است .

Baumkuchen_BMK

کیک را روی سیخ گردان تهیه میکنند و خمیر را روی آن گرفته و روی حرارت در فضایی باز درست میکنند . هرلایه خمیر جدید پس از اینکه لایه قبلی پخته و طلایی شد روی آن ریخته میشود . به این ترتیب پس از برش دادن متوجه ردیف ها و خطوط و فاصله خطوط از هم میشویم درست همانند خطوطی که به نشانه سن درخت در برش مقطع عرضی آن میتوان مشاهده کرد .یکی کیک سنتی کنده درختی به طور معمول از حدود 15 تا 20 لایه یا حتی بیشتر تهیه مشود .

1baumkuchen7

شف پستری ها و قنادان با تجربه میتوانند با 25 لایه کیکی حدود 200 کیلوگرم هم تهیه کنند . مواد خمیر آن معمولا از آرد و کره و تخم مرغ و شکر و وانیل و نمک تشکیل میشود . بکینگ پودر در روش سنتی در تهیه خمیر بکار گرفته نمیشود . نسبت آرد به کره و تخم مرغ به صورتی که وزن آرد و کره برابر و وزن تخم مرغ دوبرابر میباشد . میتوان به خمیر خرد شده مغزها مانند گردو و عسل و خمیر و پودر بادام و نیز گاهی مرنگ و یا را*م Ru*m و برن*دی Bra*ndy  نیز بعنوان مزه و طعم دهنده اضافه نمود . رویه آن نیزی هم از شکلات و گاناش شکلاتی و مارمالاد و مربا هم از پودر شکر  و خاکه قند پوشانده میشود.

1baumkuchen3
در برخی فروشگاه ها نوعی از همین کیک به صورت مینیاتوری تهیه و تکه تکه کرده و روکش شکلاتی داده و  بفروش میرسد و به Baumkichenspitzen میگویند و در دومین عکس تکه های شکلاتی را مشاهده میکند .

1baumkuchen8

در ژاپن نیز همین کیک باهمین نام バウムクーヘン  به صورت حلقه تهیه شده و محبوب مردم است و در جشن عروسی سرو میکنند . این کیک توسط کارل جوزف ویلهلم یوخهایم آلمانی در زمان جنگ جهانی اول در ژاپن تهیه شد . و چند سال بعد همسرش با نام او قنادی زنجیره ای را بنیان نهاد که نام کیک هزارلا آلمانی را در ژاپن جاودانه کرد .

1baumkuchen9

این کیک را با اشکال متنوع حتی بصورت رولت هم تهیه میکنند .کیک هزارلادر سراسر آسیای جنوب شرقی و سنگاپور و اندونزی و مالزی و تایلند با نام Kueh Lapis شناخته شده است . 

1baumkuchen10

از نارگیل و آرد برنج و همچنین از برگ پاندان Leaves Pandan برای تهیه کیک هزارلای ساده و سبز رنگ استفاده میکنند . iاین کیک ها وقتی در قالب تهیه میشوند لایه به لایه خمیر تحت حرارت قرار گرفته و لایه بعدی پس از پختن لایه نازک قبل , روی آن ریخته میشود .

 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn